Προς το περιεχόμενο

Απορία για τις τιμές των καταστημάτων μουσικών οργάνων στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μετά από κάμποσο καιρό που είμαι μέλος (αφανές μεν, διαβαστερό δε...) ήρθε η ώρα για το πρώτο μου μήνυμα (και μάλιστα συνδυαζόμενο με άνοιγμα καινούργιο θέματος!) Οπότε αν υπάρχει προηγούμενο συζήτησης επί του θέματος (κυρίως της δεύτερης απορίας), συγχωρέστε με, έψαξα αρκετά πάντως!

 

Η απορία έχει δύο υποερωτήματα:

 

Το πρώτο (και όχι ιδιαιτέρως βασανιστικό, με προφανείς απαντήσεις ίσως) είναι πώς εξηγούνται οι διαφορές σε τιμές σε ίδια είδη μεταξύ καταστημάτων στην Ελλάδα;

Για να μιλήσω συγκεκριμένα, αναφέρομαι στην τιμή του Roland Fantom G6. 2799 ευρώ αρχική τιμή δίνει ο Στόλλας, και την ίδια δίνει ο συνεργάτης του στην Κόρινθο. Όμως τουλάχιστον τρία καταστήματα δίνουν τιμή περί τα 400 € χαμηλότερη.

 

Και δεύτερον και σημαντικότερον:

Και τα τρία καταστήματα δίνουν την ίδια τιμή, 2.379! Πώς εξηγείται; Καρτέλ;! :D

 

(Υ.Γ. Και μια υποαπορία: 2799 € ο Στόλλας, αλλά αν αγοραστεί τοις μετρητοίς βγαίνει 2.500. Οι υπόλοιποι έχουν παρόμοια πολιτική;)

 

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία!

Κωνσταντίνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε καλωσόρισες ;)

 

Μετά από κάμποσο καιρό που είμαι μέλος (αφανές μεν, διαβαστερό δε...)

 

Το πρώτο (και όχι ιδιαιτέρως βασανιστικό, με προφανείς απαντήσεις ίσως) είναι πώς εξηγούνται οι διαφορές σε τιμές σε ίδια είδη μεταξύ καταστημάτων στην Ελλάδα;

 

Αν είσαι τόσο διαβαστερός όσο λες, θα έπρεπε να έχεις διαβάσει ΑΠΕΙΡΑ θέματα σχετικά με αυτό το ζήτημα...

Ψάξε λίγο και θα δεις ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέω πως το κυριότερο ερώτημα είναι το δεύτερο!

 

Και έψαξα για αναφορές στα συγκεκριμένα καταστήματα, διάβασα όσες υπήρχαν, τίποτε διαφωτιστικό επί του θέματος όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέω πως το κυριότερο ερώτημα είναι το δεύτερο!

 

Καλωσήρθες!  ;)

 

Αν το ερώτημα αφορά την ίδια τιμή λιανικής στα καταστήματα, να υποθέσω ότι δεν έχεις καμμία σχέση με το χώρο του εμπορίου?  ;)

 

Αυτή είναι μια απόλυτα συνηθισμένη πρακτική σε ότι αφορά στη λιανική πώληση, σε όλα ανεξαιρέτως τα είδη. Πως δουλεύει το πράγμα: Ο εισαγωγέας, δίνει μια τιμή χονδρικής στους μεταπωλητές του, στην οποία πιθανώς να παίρνουν και κάποια έκπτωση που σχετίζεται με το ύψος της παραγγελίας, τους όρους πληρωμής, και άλλες συμφωνίες. Τους δίνει επίσης μια ενδεικτική τιμή λιανικής για πώληση στον τελικό καταναλωτή.

 

Αυτή η τιμή συνήθως είναι δεσμευτική προς τα πάνω, χωρίς όμως να μπορεί να επιβληθεί και πρακτικά κάτι τέτοιο. Δηλαδή το κάθε κατάστημα μπορεί να κάνει την έκπτωση που θέλει στον πελάτη του, επί αυτής της τιμής αλλά δεν μπορεί να πουλήσει ακριβότερα. Στην πραγματικότητα, η ίδια η αγορά του "απαγορεύει" να πουλήσει ακριβότερα. Αν ο εισαγωγέας διαθέτει και δικό του δίκτυο λιανικών πωλήσεων (προσωπική γνώμη, κάκιστη πρακτική) για τα προϊόντα που εισάγει, η ενδεικτική λιανικής συνήθως αφορά την τιμή που πουλάει και ο ίδιος. Φυσικά έχουν παρατηρηθεί δυσάρεστα φαινόμενα (όχι στο χώρο των μουσικών ειδών), όπου ο εισαγωγέας κάποια στιγμή κατεβάζει τις τιμές λιανικής δραστικά και αιφνιδιαστικά, κρεμώντας τους πελάτες χονδρικής του.  ::)

 

Επομένως, από τη δική σου πλευρά, απλώς ψάχνεις να βρεις την χαμηλότερη τιμή που μπορείς, δηλαδή την καλύτερη έκπτωση, κάνοντας παζάρια φυσικά, αλλά πάντα προσέχοντας να υπάρχει πλήρης εγγύηση αντιπροσωπείας. Γιατί διαφορετικά, σε περιπτώσεις παράλληλης εισαγωγής λόγου χάριν, σε περίπτωση προβλήματος, θα έχεις πιθανώς να κάνεις με τον Μήτσο και το μαγαζάκι/τρύπα και όχι με τον εισαγωγέα. Σε όλες τις περιπτώσεις βέβαια καλύπτεσαι από την εγγύηση του κατασκευαστή, όμως δεν είναι το ίδιο εύκολο να συνεννοείσαι με κάποιον στην Γερμανία ή την Αγγλία.  ;)

 

Αυτή την έννοια "καρτέλ" λοιπόν, μπορείς να την ξεχάσεις, γιατί αφορά τελείως άλλα ζητήματα (προσυνεννοημένες τιμές πώλησης, για διαφορετικά brands και προϊόντα, μεταξύ διαφορετικών εταιρειών και με συμφωνίες σε υψηλό επίπεδο).

 

Ελπίζω αυτό να έκανε λίγο πιο κατανοητά τα πράγματα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα ακριβώς σε αυτό αφορούσε, και, ναι (είναι τόσο προφανές; ;D) δεν έχω καμία σχέση με τον τομέα του εμπορίου, δηλαδή πώς λειτουργούν τα συγκεκριμένα θέματα...

 

Ευχαριστώ πολύ Loci, όχι λίγο, πολύ κατανοητά!

 

Αν και έχω ακόμη κάποιες απορίες, εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι το "κάνοντας παζάρια φυσικά"... Σπάνια κάνω παζάρια (ας πρόσεχα), από ντροπή βασικά (ή ίσως και κουταμάρα).

 

Δεν ξέρω όμως πώς το βλέπουν οι καταστηματάρχες. Δηλαδή, πώς θα αντιμετωπίσουν έναν πελάτη που, όπως εγώ, δεν έχει επαφή με το χώρο των πωλητών μουσικών οργάνων και με την πρώτη αρχίσει να μιλά για παζάρια... Αν το παίξουν δύσκολοι βλέποντάς τον ψαρωμένο... Συν ότι νόμιζα ότι κάποιοι τομείς δεν εντάσσονται στο

θεσμό αυτό (κοινώς, ότι το παζάρεμα είναι μόνο για το Μοναστηράκι ή τη λαϊκή...)

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω όμως πώς το βλέπουν οι καταστηματάρχες. Δηλαδή, πώς θα αντιμετωπίσουν έναν πελάτη που, όπως εγώ, δεν έχει επαφή με το χώρο των πωλητών μουσικών οργάνων και με την πρώτη αρχίσει να μιλά για παζάρια... Αν το παίξουν δύσκολοι βλέποντάς τον ψαρωμένο... Συν ότι νόμιζα ότι κάποιοι τομείς δεν εντάσσονται στο

θεσμό αυτό (κοινώς, ότι το παζάρεμα είναι μόνο για το Μοναστηράκι ή τη λαϊκή...)

 

Κοίταξε τώρα, αν το ψάξεις λίγο και ενημερωθείς, μπορείς να καταλάβεις που σε παίρνει να κάνεις παζάρια, και πόσο. Γιατί υπάρχουν προϊόντα που όντως δεν υπάρχουν περιθώρια. Επίσης τα "παζάρια" δεν αφορούν μόνο την τελική τιμή αγοράς, αλλά και την προστιθέμενη αξία... μ'άλλα λόγια, κάποιο αξεσουάρ, δωρεάν σέρβις, κλπ. Και φυσικά παίζουν ρόλο και τυχόν ευκολίες στον τρόπο πληρωμής.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια κάνω παζάρια (ας πρόσεχα), από ντροπή βασικά (ή ίσως και κουταμάρα).

Κακώς, τα περιθώρια που έχουν είναι μεγάλα, εξαρτάται απο τον εισαγωγέα βέβαια, αλλά στην χειρότερη ο εισαγωγέας δίνει στα λιανομάγαζα τιμές τουλάχιστον 30-35% κάτω της αναγραφόμενης και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που τα στοκ κομμάτια τα δίνουν 50 και 60%!!! κάτω.

Ένα παράδειγμα θα σου δώσω -και αν ενοχλεί να το σβήσετε παρακαλώ-, ο  Στολλάς πουλάει: Λιανική Καταλόγου/1,7008=τιμή χονδρικής χωρίς ΦΠΑ.

Πάντως θα πω και εγώ κάτι που έχει χιλιοειπωθεί εδω, Αν Δεν Αλλάξουν Πολιτική Οι Εισαγωγείς, Ο Κόσμος Θα Συνεχίζει Να Αγοράζει Απο Ίντερνετ και πιστέψτε με, με τέτοιες διαφορές στις τιμές, λίγοι θα σκεφτούν την εγγύηση.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με τα νούμερα που δίνεις, το πρόβλημα εγώ το βλέπω στη λιανική και όχι στον εισαγωγέα, αφού στη λιανική το προϊόν παίρνει 70% πάνω...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με τα νούμερα που δίνεις, το πρόβλημα εγώ το βλέπω στη λιανική και όχι στον εισαγωγέα, αφού στη λιανική το προϊόν παίρνει 70% πάνω...  ???

Ακριβώς εκεί θέλω να εστιάσω και εγώ, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι τους καταλόγους λιανικής τους τυπώνουν-εκδίδουν οι εισαγωγείς και τους μοιράζουν στα καταστήματα λιανικής και αυτοί με τη σειρά τους μετά ψάχνουν για τα υποψήφιά θύματα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου