Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για D.I.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαπιστώσει αρκετές φορές την αξία και την αναγκαιότητα για τη χρήση DI ειδικά σε live. Οπότε ήρθε η ώρα να αγοράσω ένα δικό μου. Ψάχνοντας στο noiz έπεσα σε αυτό το τοπικ και συγκεκριμένα στο σωτήριο ποστ του yameth (που προέρχεται από τον Dither)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166579.0

 

Ελλάδα βρήκα σχετικά λίγα μοντέλα (το www.artsound.gr έχει την μεγαλύτερη ποικιλία) και πραγματικά έχω πελαγώσει. Λίγο πολύ το ίδιο πράγμα προσφέρουν όλα, οπότε το θέμα είναι καλύτερη ποιό θα έχει καλύτερη ποιότητα ήχου/κατασκευής. Ενδιαφέρομαι για active DI και προτιμώ να είναι stereo για να μπορώ να συνδέω και πλήκτρα.

 

Το Rolls ADI6 είναι στέρεο? Δεν μπορώ να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση στο νετ. Αν όχι πιο άλλο στέρεο θα προτείνατε μέχρι 100-130 ευρώ ή κάποιο μονοφωνικό στα 50-70 ευρώ για να αγοράσω 2 κομμάτια?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά που ψάχνεις αξιοπρεπές active stereo λύση δεν υπάρχει και ότι υπάρχει είναι "οτι πληρώνεις παίρνεις!"

 

Εγώ θα σου πρότινα αυτό: http://www.radialeng.com/di-prodi-prod2.htm Για live keyboards, κιθάρες κτλ δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

 

Το rolls που ρωτάς δεν είναι stereo, απλά έχει και παράλληλη είσοδο και δυνατότητα μίξης αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για active DI και προτιμώ να είναι stereo για να μπορώ να συνδέω και πλήκτρα.

 

Δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτό (μπορεί λοιπόν να πω και βλακεία) αλλά η έξοδος των πλήκτρων δεν θέλει προενύσχηση. Γιατί να χρησιμοποιήσεις DI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτό (μπορεί λοιπόν να πω και βλακεία) αλλά η έξοδος των πλήκτρων δεν θέλει προενύσχηση. Γιατί να χρησιμοποιήσεις DI?

 

Μάλλον εννοείς Active DI. Διότι αυτά έχουν προενίσχυση. Το DI γενικώς χρειάζεται. Το θέμα είναι ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω μόνο για τα πλήκτρα, αλλά και γι ακουστική κιθάρα.

 

Μάλλον θα χτυπήσω αυτό που προτείνει ο fleamail και θα χρησιμοποιώ τους προενισχυτές από τις κονσόλες μίξης. Δεν πιστεύω να είναι μεγάλη η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο, ένα active di δεν έχει προενίσχυση πάνω και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα preamp στην αλυσίδα του σήματος.

 

Πιστεύω πως το άρθρο του dither είναι κατατοπιστικότατο, ρίξτε μια ανάγνωση ακόμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει αυτό http://www.thomann.de/gr/palmer_pli_04.htm με το GT-10 και έκανε πολύ καλά τη δουλειά του. Έχει διακόπτη, είτε σαν 2 μονο ή στέρεο.

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο, ένα active di δεν έχει προενίσχυση πάνω και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα preamp στην αλυσίδα του σήματος.

 

Πιστεύω πως το άρθρο του dither είναι κατατοπιστικότατο, ρίξτε μια ανάγνωση ακόμα  ;)

 

Η αλήθεια ειναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω ποια η διαφορά επι της ουσίας του active και του passive. Μπορεί κανεις να μας διαφωτίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κύρια διαφορά μεταξύ passive και active di είναι ότι τα passive χρησιμοποιούν passive transformers για την μετατροπή του σήματος και αυτό συνεπάγεται πως στην ουσία το passive di box είναι τοσο καλό όσο και το transformer που έχει μέσα! To μεγάλο πλεονέκτημα του είναι ότι είναι plug n play, χωρίς μπαταρίες κτλ.

 

Το active από την άλλη χρησιμοποιεί ένα ηλεκτρικό κύκλωμα μετασχηματιστών (αυτό που μάλλον εσύ μπερδεύεις για mic preamp) για την μετατροπή, γι αυτό χρειάζεται και μπαταρία ή phantom power και έτσι κρατάει και το σήμα χωρίς απώλεια στα 0db, πράγμα απαραίτητο για μεγάλα stages όπου υπάρχουν και απώλειες από τα άπειρα μέτρα καλωδίων. Επίσης πολλά active di μπορουν να διαχειριστούν και διαφορετικού τύπου σήματα εισόδου, γεγονός που τα καθηστά και ποιο versitile.

 

Υπάρχουν κάποια active μοντέλα που έχουν και ενσωματωμένο preamp αλλά προσωπικά δεν βρίσκω κάποιο κέρδος στην όλη φάση, εκτός και αν έχεις καμία κιθάρα με περίεργο piezzo μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου