Προς το περιεχόμενο

Ελληνικές χορδές


tele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά σε όλους τους guitarfreaks .

Ήρθε η ώρα να αλλάξω χορδές , λόγω οικονομικής στενότητας , βλέπε Θωμά , είπα να επισκεφτώ ένα μαγαζί δεν 8α πώ όνομα . Θα πώ όμως ότι είναι πάνω στην Χ.Τρικούπη στα δεξιά μετά τα γραφεία ενός κόμματος . Αυτός ο τύπος είχε κάτι χορδές , δικής του κατασκευής εν ονόματι MASTRO έκαναν 5,50 Ε , πήρα λοιπόν ένα σετ 10 (παίζω με 11 αλλα όπως είπε δεν είχε γιατί με αυτές παίζει 1 στους 10 ) . Στο ψητό όταν άνοιξα λοιπόν το κουτί , το οποίο δεν είναι αεροστεγώς κλειστό , διαπίστωσα οτι έιχε 2 μι καντίνι και 2 σι ( μπράβο!! ) . Σαν αίσθηση έχουν μία ελαστικότητα και μία καθαρότητα στον ήχο ( να μου πεις " ρε φίλε είναι καινούριες " ) οκ . Λέω τώρα μήπως θα πρέπει να υποστηρίζουμε το εγχώριο προϊόν ? Απο την άλλη είχε 5,50 ενώ το MUSIC PRODUKTIV έχει πολύ καλύτερες με 3 - 4 ευρώ . Πότε 8α μπουν τα πράγματα στην θέση που τους αξίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες ειναι?

 

L-saki05.JPG

 

παντως απο ..image λιγο καγκουρικο που φαίνονται....δεν τις εχω δοκιμασει αλλα μου φαινεται περιεργο που καποιος ιδιωτης εδωσε τοσα πολλα χρηματα για να αγορασει εξοπλισμο τυλιγματος χορδων,ειναι σιγουρα 100% ελληνικες?(εχω δει και τα σετ του για μπουζουκι)

 

δεδομενου ομως οτι πανω-κατω ολες οι χορδες ειναι ιδιες ακριβες μου φαινονται,καλυτερα να παιρνεις φθηνοτερες χορδες απο το εξωτερικο & να τις αλλαζεις συχνοτερα ,με κοστος γυρω στα 3 ευρω το πακετο συμφερει περισσοτερο (αλλωστε καλες χορδες ειναι ΜΟΝΟ οι καινουργιες χορδες :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου. Λοιπον εγω δεν ειμαι κιθαριστας για να κρινω αν οντως οι χορδες ηταν καλυτερες. Ομως συμφωνω οτι πρπρι να υποστηριζοθμε τα εγχωρια προιοντα.

 

Τωρα αν ο ηχος σου σου φαινεται καλυτερος νομιζω οτι 1,5 ευρω παραπανω δεν ειναι καποιο εξωφρενικο ποσο

 

Γνωμη βεβαια αυτη, καποιος κιθαριστας θα κρινει καλυτερα αν ισχυει αυτό

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk και εμένα περίεργο :? μου φένεται το γεγονός να πάρει κάποιος όλο τον εξοπλισμό και να κάνει δικές του χορδές. Εάν ήταν ακριβή - ποιοτική χορδή τότε πάει και έρχεται, αλλά σε φθηνή ποιότητα μου φένεται σαν "οικονομική αυτοκτονία", μάλλον Made in Korea χορδή σε πακετάκι Made in Greece. :D

Βρήκα φθηνή χορδή Black Diamond με 3,50 Euro, Μade in USA σε κατάστημα εδώ στην Ελλάδα. ήταν μια χαρά για τα χρήματα τους, εώς τώρα γιατί τις έχω πάνω 2 -3 μέρες. Αλλά θα παραγγείλω τις Pyeamid από τον Θωμά γιατί με έχεις βάλει στην μπρίζα :D Θέλω να τις δοκιμάσω !

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό το μαγαζί. Τις εν λόγω χορδές τις έχω δοκιμάσει μεμονωμένα, αντιμετωπίζοντας τα...εκτός προγράμματος σπασίματα χορδών. Δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαίρεται.Εγώ δοκίμασα τις black diamond και μου έκατσαν πολύ καλά μπορώ να πώ σε αντίθεση με τις ernie ball που έβαλα τώρα επειδή του τελείωσαν οι b.d και που δεν μου αρεσαν καθόλου.επίσης μου είπε ότι η εταιρεία αυτη κατασκευάζει τις DR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου