Προς το περιεχόμενο

Συχνά προβλήματα σε κιθάρες (κατευθείαν από το εργοστάσιο...)


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνοντας χτες στο youtube να βρω ενα προβλημα που με καιει με την κιθαρα μου βρηκα τα παρακατω βιντεο...enjoy :)

 

 

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικός ο τύπος!

Μου έλυσε αρκετές απορίες που με τυρρανούσαν!

 

Πολύ σπαστική επίσης η μουσική στα ενδιάμεσα.

Νόμιζες θα πεταχτεί ο Ευαγγελατος και θα αρχίσει να

κατηγορεί τη fender για τους ελλιπείς ελέγχους στα οργανα της

και τον κινδυνο εξαπλωσης επιδημιων απο σκουριασμενες χορδες ;D

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα,απο το πρωτο βιντεο, αντι για καλυψη του cavity των ηλεκτρικων με χαλκοταινια, μπορουμε να ενωσουμε την αλουμινενια ταινια απο το καπακι με ενα σημειο στα ηλεκτρικα?ασ πουμε το volume οπου καταληγουν ολες οι γειωσεις? ??? αν ειναι ετσι θα το δοκιμασω και θα δω αν εχει αποτελεσματα.... ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα,απο το πρωτο βιντεο, αντι για καλυψη του cavity των ηλεκτρικων με χαλκοταινια, μπορουμε να ενωσουμε την αλουμινενια ταινια απο το καπακι με ενα σημειο στα ηλεκτρικα?ασ πουμε το volume οπου καταληγουν ολες οι γειωσεις? ??? αν ειναι ετσι θα το δοκιμασω και θα δω αν εχει αποτελεσματα.... ;D

 

έτσι το κατάλαβα και εγω...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα,απο το πρωτο βιντεο, αντι για καλυψη του cavity των ηλεκτρικων με χαλκοταινια, μπορουμε να ενωσουμε την αλουμινενια ταινια απο το καπακι με ενα σημειο στα ηλεκτρικα?ασ πουμε το volume οπου καταληγουν ολες οι γειωσεις? ??? αν ειναι ετσι θα το δοκιμασω και θα δω αν εχει αποτελεσματα.... ;D

 

Αναφέρει ότι θα υπάρξει βελτίωση αν το κάνεις. Εκείνος έβαλε μόνος του κόλλα και πέρασε αλουμινόχαρτο στο πλαστικό backplate. Μετά συνδέεις (με κόλληση ή μέσω κάποιας άβαφης βίδας του πλαστικού) ένα καλώδιο από το αλουμινόχαρτο του backplate στην κεντρική γείωση. Η γείωση είναι συχνά πάνω στα pots ή στον επιλογέα. Αυτό απομονώνει τα ηλεκτρικά τηs κιθάρας από το δικό μας στατικό ηλεκτρισμό. Καλό είναι βέβαια να είναι καλυμμένες όλες οι πλευρές του cavity με χαλκό/αγώγιμη βαφή/αλουμινόχαρτο για max αποτέλεσμα αλλά τότε θέλει πολύ προσοχή ώστε να μην βραχυκυκλώνει κάποιο pot/καλώδιο/επιλογέας με τα τειχώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος εκανε αυτο το κολπο με το backplate σε κιθαρα που δεν ειναι θωρακιση στο cavity και ,ειχα αν οχι το ιδιο, παρομοιο αποτελεσμα με την θωρακιση......καποια στιγμη θα δο δοκιμασω και θα σας πω....εκτος κια αν το εχει καποιος αλλος εδω μεσα και μας πει τη γνωμη του.....εγω παντως πρωτη φορα το ειδα αυτο το κολπο........

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικός ο τύπος!

Μου έλυσε αρκετές απορίες που με τυρρανούσαν!

 

Πολύ σπαστική επίσης η μουσική στα ενδιάμεσα.

Νόμιζες θα πεταχτεί ο Ευαγγελατος και θα αρχίσει να

κατηγορεί τη fender για τους ελλιπείς ελέγχους στα οργανα της

και τον κινδυνο εξαπλωσης επιδημιων απο σκουριασμενες χορδες ;D

 

ισχυει!!!ΛΟΛ

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου