Προς το περιεχόμενο

Τι έπαθαν τα τροφοδοτικά;


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα τροφοδοτικό 200mA με το οποίο τροφοδοτώ 4 πεταλια. Μερικές φορές το βάζω στην πρίζα και δεν κάνει τίποτα και πρέπει να το μπασο-βγάλω μερικές φορές, να περιμένω λίγη ώρα, κλπ.

 

Το ίδιο μου έκανε και ένα άλλο πιο παλιό τροφοδοτικό που έχω.  :-\ :-\ :-\

 

Το παλιό είναι Boss και το καινούργιο Danelectro.

 

Τα πετάλια δε νομίζω να τραβάνε πάνω από 50 mA. Είναι:

ένα MXR GT-OD, του οποίου το μανουάλι λέει οτι τρώει 2.2(!)mA

ένα danelectro tremolo που βρήκα ότι καίει καμια 10ρια mA

ένα danelectro transparent od που δεν ξέρω τι τρώει

και ένα EH micro Q-tron.

Μήπως το τελευταίο κάνει τη ζημιά;

Μήπως φταίει που είχα βάλει και ένα analog delay, το οποίο όμως καίει κάτω από 100;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν αποκλείεται όλα μαζί τα πετάλια (εννοώ μαζί με το delay) να πλησιάζουν τα 200mA που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό σου. Από την άλλη, για να είναι μόνο 200 mA μάλλον είναι κλασσικό τροφοδοτικό (π.χ. τύπου boss PSA) και όχι switching (τύπου one spot) επομένως μάλλον πιο πιθανό μου φαίνεται να έχει πρόβλημα η συγκεκριμενη θέση στο πολύμπριζο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει ότι η ονομαστική αξία της απόδοσης θα πρέπει να υπερβαίνει αρκετά την συνολική απαίτηση των πεταλιών, έτσι ώστε το τροφοδοτικό να δουλεύει απρόσκοπτα χωρίς προβλήματα που θα προκύψουν επειδή θα "αγκομαχεί". Αληθεύει?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σελίδα:

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/diyhome.htm

 

που είχε παρατεθεί και παλιότερα και από άλλα μέλη, έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες πάνω στο θέμα των τροφοδοτικών.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα one spot και θα είσαι κύριος  ;D

Και αν παρατηρήσεις οποιοδήποτε θόρυβο, δοκιμάζεις το Q πχ να το βάλεις με ξεχωριστό τροφοδοτικό ένα από αυτά που ήδη έχεις.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται όλα μαζί τα πετάλια (εννοώ μαζί με το delay) να πλησιάζουν τα 200mA που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό σου. Από την άλλη, για να είναι μόνο 200 mA μάλλον είναι κλασσικό τροφοδοτικό (π.χ. τύπου boss PSA) και όχι switching (τύπου one spot) επομένως μάλλον πιο πιθανό μου φαίνεται να έχει πρόβλημα η συγκεκριμενη θέση στο πολύμπριζο.  ;)

 

ναι αλλά χωρίς το delay είναι γύρω στα 20mA.

 

τι είναι switching τροφοδοτικό;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά φταίει το daisy chain!!!!!

 

έκανα κάτι δοκιμές με ένα πετάλι με και χωρίς daisy chain. Χωρίς όλα ΟΚ. Με το daisy chain μπορεί αν δουλεύει, να κλείσω το πολύμπριζο και να το ξαναανοίξω χωρίς να κουνήσω τίποτα και να μην παίζει. ??? Επίσης πού και πού κάνει ένα θόρυβο χρτσσς...

 

περίεργο...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα καινουργιο daisy chain... ισως εχει ταλαιπωρηθει και εχει κοπει καπου... ή ακομη χειροτερα βραχυκυκλωνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ξερετε που θα βρω daisy chain στην Αθηνα?

Και θηλυκα βυσματα ρευματος για σασι τυπου boss? Στην Καλλιθεα ενα μαγαζι που ψωνιζω γενικα ηλεκτρονικα δεν ειχε :-[

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου