Προς το περιεχόμενο

Tubescreamers σε amp distortion?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά η γνώμη σας για τα παρακάτω τιουμποσκριμοειδή πετάλια

 

MXR CUSTOM SHOP GT-OD

MAXON OD-808

MAXON OD-9

IBANEZ TS9

IBANEZ TS7

MAXON VOP-9 VINTAGE OVERDRIVE PRO

SUBDECAY LIQUID SUNSHINE

MAXON OD-820 OVERDRIVE PRO

 

περισσότερο για χρήση τους μπροστά από ενισχυτή με παραμόρφωση για "σφύξιμο" του ήχου και όχι τόσο για τον ήχο τους αυτό καθαυτό.

 

Για το MAXON OD-820 έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, αλλά είναι λίγο τσιμπημένο στην τιμή.

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται και το SUBDECAY LIQUID SUNSHINE όσον αφορά τις δυνατότητές του, αλλά και αυτό ακριβό.

 

Έχεις κανείς εμπειρία με κάποιο/α από όλα; Προφανώς θα υπάρχουν πολλοί που θα έχουν/είχαν τα κλασσικά TS9, OD-9, OD-808.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα.Εγω ειχα το TS-9 και καποια στιγμη ειχα παιξει με το GT-OD για κανα δυωρο περιπου.Μου αρεσε το GT-OD περισσοτερο απο το TS-9 .Για την χρηση που λες βεβαια δεν  το εχω δοκιμασει .Αυτο που ξέρω ειναι οτι το GT εχει πραγματικο tone και παραπανω γκαζια απο το TS9.Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συγκεκριμένη χρήση τα γκάζια δεν είναι τόσο απαραίτητα αφού σκοπός δεν είναι να μπουσταριστεί το σήμα περαιτέρω αλλά να κομπρεσαριστούν και να καθαρίσουν κάποιες συχνότητες. Δεδομένων αυτών, το αποτέλεσμα έχει να κάνει με το πετάλι στο σύνολό του και τις κατασκευαστικές λεπτομέρειές του (π.χ. ποιό chip χρησιμοποιεί) και όχι τόσο αν μπορεί να δώσει επιπλέον γκάζια.

Η ερώτηση αναφέρεται περισσότερο για το συνολικό ηχητικό feeling που βγάζει το κάθε πετάλι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σκοπό που το θές το TS7 είναι value for money.Δεν νομίζω οτι αξίζει η διαφορά τιμής για τον ήχο που θα πάρεις απο τα αλλα πετάλια.

 

Για τον ίδιο σκοπό έχω ένα 820 που το βάζω μπροστά απο τον rectifier μου.

Είναι όντος πεταλάρα!!!Πολλοί λένε οτι είναι το μοναδικό που βγάζει τον ήχο του original TS808

Αλλα άκουσα κλιπάκια με recto και TS7 και έπαθα πλάκα.Για 50 ευρω είναι μια χαρά.

 

Παλιότερα είχα και το OD808.Και αυτό πολυ καλό.

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πρίν σκοπός δεν είναι να μπουσταριστεί τίποτα.

 

Τα διάφορα tube screamers είναι γνωστό ότι αν μπούν μπροστά από ενισχυτή στο βρώμικο κανάλι κάνουν τον ήχο πιο "σφιχτό" και "δεμένο".

 

Το γιατί έχει να κάνει με το κύκλωμα των πεταλιών. Μην με ρωτήσεις περισσότερες λεπτομέρειες γιατί θα πρέπει να βουτήξουμε σε τεχνικά νερά και επειδή δεν είμαι ειδικός θα γραφτεί καμία μπούρδα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί, ίσως η πλαστικούρα, ίσως η χαμηλή τιμή, το TS7 δεν μου βγάζει σιγουριά. Εδώ εμφανίζεται ξανά το αιώνιο ερώτημα "Γιατί τέτοια διαφορά στην τιμή;"

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει τα περισσοτερα απο αυτα...οπως το MXR GT-OD οπως και τα δυο MAXON(808,OD9).

Μεταξυ αλλων ειχα δοκιμασει και MXR ZW44,Boss SD-1(οι καλυτερες εντυπωσεις απο ολα)

 

ΟΛΑ για να δουλεψουν ως μπουστ για σολο...LEVEL τερμα,DRIVE χαμηλα,TONE αναλογα...

ΚΑΝΕΝΑ απο αυτα δε λειτουργησε ΑΨΟΓΑ η οπως ηταν ο ηχος στο μυαλο μου...δηλαδη να έχω λίγα μεσσαια και καποιο εξτρα db βoost χωρις βαβουρα...

η Λυση για μενα ηταν ενα MXR 6 Band EQ(παιζει τα EQ  να ειναι τα πιο υποτιμημενα πεταλια εβερ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ζητας κατι πολυ συγκεκριμενο μηπως να πηγαινες να δοκιμασεις μονος σου καποιο απο τα πεταλια?

Γιατι οντως ειναι εξαιρετικο το MXR και το OD 808 αλλα οτι και να σου πουμε απο εδω δεν ξερουμε αν θα σε ικανοποιησει σε αυτο που εχεις στο μυαλο σου.

Παντως εχω δοκιμασει το TS-9 σε εναν υπεροδηγημενο Marshall TSL και δινει ωραια χροια, ζωντανευει τον ενισχυτη.

 

Υ.Γ. Επειδη σε ενδιαφερει να ''παιξεις'' με ορισμενες συχνοτητες  μηπως αυτο που πραγματικα ψαχνεις ειναι ενα καλο EQ πεταλι?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(παιζει τα EQ να ειναι τα πιο υποτιμημενα πεταλια εβερ).

 

Σωστό

 

Έχω όμως την αίσθηση ότι το ηχητικό αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο σχήμα είναι διαφορετικό από ένα Tube Screamer σε σχέση με ένα απλό EQ.

 

Από την εμπειρία σου με όλα αυτά τα πετάλια δεν μας είπες πιο προτιμάς όμως.

 

Eπειδη ζητας κατι πολυ συγκεκριμενο μηπως να πηγαινες να δοκιμασεις μονος σου καποιο απο τα πεταλια?

 

Αυτό θα ήταν το καλύτερο αλλά πολυτέλεια δεδομένου του πλήθους των πεταλιών.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου