Προς το περιεχόμενο

Tubescreamers σε amp distortion?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παίξει λίγο με το Ibanez TS808. Έπαιξα με epiphone lp. Μου άρεσε ο ήχος και γενικά έμεινα ιακνοποιημένος από την χρειά της παραμόρφωσης. Είναι από τα πετάλια που σκέφτομαι να αγοράσω. Βρήκα 2 μειονεκτήματα μόνο, πως γενικά ήθελε αρκετά πριμα από το tone για μην μπουκώνει ο ήχος στα μπάσσα και το ότι δεν είναι φθηνό σαν πετάλι. Παρολαυτά δεν το δοκίμασα με την παραμόρφωση του ενισχυτή καθώς δεν είναι από τα πράγματα που μου αρέσει να δοκιμάζω.  

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την εμπειρία σου με όλα αυτά τα πετάλια δεν μας είπες πιο προτιμάς όμως.

 

Κανενα...

Εχουν 10.000 μειονεκτηματα οπως ελειψη μπασσου,μουντιλα,πολλα μεσσαια και αλλα παμπολα...

Αν σου αρεσει το βρωμικο του ενισχυτη σου δε χρειαζεται να το αλλαξεις με κανενα οβερντραιβ...σημασια έχουν οι συχνοτητες και ο ελεγχος τους...και με οβερντραιβ πεταλι παντα κατι θα σου λειπει...εγω το εμαθα με το κακο τροπο,αλλαζοντας 10 οβερντραιβ...απο μπουτι(τι)κ -MI AUDIO-...Χάι εντ(ροκ) -MAXON-...και μας(-α) προντακσιον -ΜΧR ΒΟSS-...

Αν πας στη γυρα για οβερντραιβ ριξε μια ματια και σε καποιο εκουαλαιζερ...φτιαξε ενα ^ με τις συχνοτητες και θα δεις οτι δε χρειαζεσαι τιποτε αλλο...

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m_108.htm (Δυσχρηστο...1002 μπλιμπλικια...18βολτο...ειχα ενα και το δωκα)

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_m_109_6bandeq.htm(αυτο θα σου κανει)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα EQ πετάλι το σκέφτομαι από καιρό και ειδικότερα συνδεδεμένο στο fx loop του ενισχυτή.

 

Το θέμα με τα tube screamers είναι ότι έχω διαβάσει τόσα πολλά γι' αυτά (υπάρχουν sound engineers που δεν ηχογραφούν χωρίς ένα στο σχήμα που ανάφερα σε high gain καταστάσεις) και υπάρχει τέτοιο hype που από περιέργεια και μόνο έχω σκάσει.

Η γνωστή ερώτηση που μας τρώει όλους "Και αν αυτό είναι ότι χρειάζομαι;" ή η διαπίστωση "Αφού το χρησιμοποιεί αυτός κάτι θα ξέρει".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η γνώμη σας για τα παρακάτω τιουμποσκριμοειδή πετάλια

 

MXR CUSTOM SHOP GT-OD

MAXON OD-808

MAXON OD-9

IBANEZ TS9

IBANEZ TS7

MAXON VOP-9 VINTAGE OVERDRIVE PRO

SUBDECAY LIQUID SUNSHINE

MAXON OD-820 OVERDRIVE PRO

 

Xάος γίνεται με αυτά. Θα σχολιάσω μόνο όσα ανέφερες! To ΜΧR είναι μια καλή και ενδιαφέρουσα εναλλακτική. Θα έμενα μακριά από τα Ibanez μιας και τα θεωρώ ελλιπή μπροστά σε άλλες καλύτερες υλοποιήσεις, όπως πχ τα Maxon. Tα δυο OD είναι τα κλασσικά ΤS808 και ΤS9 όπως τα έφτιαχνε η ίδια η Maxon για την Ibanez. Το VOP9 έχει μερικές αναβαθμίσεις και το βρίσκω σαφώς καλύτερο. To OD820 δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Το Liquid Sunshine πολύ ωραίο, πιο πρωτότυπο και πιο "διαφανές" από τα υπόλοιπα. To συστήνω ανεπιφύλακτα, και μπορεί χωρίς να το καταλάβεις να αρχίσεις να το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για τα drives σου και όχι μόνο για "σφίξιμο" του dist όπως λες...

 

Παρεπιπτόντως, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "σφίξιμο". Όσοι το χρησιμοποιούν μαζί με dist το κάνουν είτε για lead, είτε για να βρωμίσουν λίγο παραπάνω το dist, καταλήγοντας όμως εύκολα σε χαλαρό και πλαδαρό ήχο αντί για το σφίξιμο που αναζητάς... ένα booster θα σε βοηθούσε περισσότερο κατά τη γνώμη μου μιας και δεν θα σου έδινε όλα τα φουσκωμένα μεσαία ενός tubescreamer παρά μόνο "περισσότερο" από τον τόνο που ήδη έχεις (με φυσιολογική χρήση, βέβαια). Kάνε και μια βόλτα στο ψαχτήρι για boosts και άλλα tubescreamers, έχουν συζητηθεί κατά κόρον.

 

Edit: Ο Blackie έχει κάποιο δίκιο... κι ένα eq ίσως σε βοηθούσε ακόμη περισσότερο από ένα booster. Το πρώτο MXR που λίνκαρε όχι μόνο δεν έχει 1002 μπλιμπλίκια (?!) αλλά είναι και πολύ καλύτερο από το 2ο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή ερώτηση που μας τρώει όλους "Και αν αυτό είναι ότι χρειάζομαι;" ή η διαπίστωση "Αφού το χρησιμοποιεί αυτός κάτι θα ξέρει".

 

Μεγα λαθος και ατοπημα...το hype αποτελει τροχοπεδη στην αναζητηση του καταλληλοτερου ηχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Ο Blackie έχει κάποιο δίκιο... κι ένα eq ίσως σε βοηθούσε ακόμη περισσότερο από ένα booster. Το πρώτο MXR που λίνκαρε όχι μόνο δεν έχει 1002 μπλιμπλίκια (?!) αλλά είναι και πολύ καλύτερο από το 2ο.

 

Επειδη το είχα,νομιζω οτι η δουλεια που θελει μορει να γινει ΑΝΕΤΑ και με το δευτερο...Μπορει να μην εχει λεβελ και γκειν αλλα αν ακουσει το 6 μπαντ θα δει οτι το ιδιο το πεταλι μπουσταρει τις συχνοτητες μεχρι και 18db.Ως σολο μπουστ θα το προτιμουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγα λαθος και ατοπημα...το hype αποτελει τροχοπεδη στην αναζητηση του καταλληλοτερου ηχου...

 

Όχι απαραίτητα. Το hype οδηγεί συνήθως σε μια ευρύτερη "δοκιμή" μιας προσέγγισης που με την σειρά της μπορεί να ξεκαθαρίσει αν κάτι είναι μύθος ή όχι.

 

Παρεπιπτόντως, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "σφίξιμο".

 

Δυστυχώς η περιγραφή του ήχου είναι κάτι σαν την περιγραφή κρασιών, "δυνατή επίγευση και αρώματα καμμένου ξύλου και άνθεων" (τι πίνεις ρε μεγάλε?)

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λέξη πέρα του "σφίξιμο". Αγγλιστί ίσως "focused", "tight", "controlled".

Και επαναλαμβάνω, όχι μπουστάρισμα volume ή gain. Άλλο πράγμα είναι αυτές οι εφαρμογές.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι αυτή που σου έγραψα προηγουμένως. Ή θα μπουστάρει με vol, είτε με gain, είτε και με τα δυο. Ειδικό κύκλωμα "σύσφιξης" δεν έχει...  ;D ;D Οπότε αν δεν θες ούτε το ένα, ούτε το άλλο, δεν νομίζω ότι θα ικανοποιηθείς. Πρέπει όμως να το διαπιστώσεις ο ίδιος μιας και όσα σου λέω είναι δικές μου γνώμες κι όχι δικές σου.

 

Επίσης, πουθενά και ποτέ δεν έχω ακούσει τίποτα για απαραίτητη και καθολική χρήση ενός TS μπροστά από ενισχυτές από παραγωγούς σε στούντιο για να σφίξει το dist. Είναι απλά ένα εργαλείο, αλλά σε καμία περίπτωση αναντικατάστατο, και όχι η πρώτη λύση για το πρόβλημά σου. Όσον αφορά στο κυκλωματάκι του, απλούστατο είναι, και διάσημο για τις ικανότητές του σε καθαρό ενισχυτή ή για ελαφρύ boost αλλά με πολλά μεσαία και το συνεπακόλουθο χαμηλό definition από νότα σε νότα.

 

Aπό κει και πέρα βέβαια, κανείς δεν σε εμποδίζει να πειραματιστείς. Αν θέλεις σώνει και καλά να χρησιμοποιήσεις TS στην περίπτωσή σου, θα βοηθούσε αν χαμήλωνες το gain του ίδιου του ενισχυτή, δίνοντας παράλληλα λίγο παραπάνω από το TS. Στην περίπτωση όμως που όντως θες να πειραματιστείς, προσωπικά δεν θα χαλούσα πολλά χρήματα μόνο για τις δοκιμές. Αν ήμουν κατασταλαγμένος ότι ναι, χρειάζομαι ένα TS, τότε και μόνο τότε θα ξεκινούσα έρευνα αγοράς, αλλά δεν θα την έκανα καν από τη στιγμή που δεν έχω δοκιμάσει ούτε ένα TS για αυτό το σκοπό! Προσπάθησε να δανειστείς από κάποιο φίλο ένα eq επίσης (το κατεξοχήν "σφιχτήρι"), ή παρήγγειλέ το και γύρνα το αν δε σου κάνει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά αυτά που λες blooody_sunday γι'αυτό και εγώ ξεκίνησα αυτήν την συζήτηση πρίν κάνω κάποια αγορά.

 

Ο Andy Sneap ο οποίος είναι ένας από τους πιο γνωστούς sound engeneers, producers κ.α. στον χώρο του σκληρού ήχου, ορκίζεται στα tube screamers ειδικά στο OD-820.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ξέρω, μόλις τώρα τον έψαξα... τους Killswitch Engage βέβαια τους γνωρίζω. Μπορείς να βάλεις ένα λινκ για τη χρήση που κάνει στο TS? Στα στούντιο (και γενικά σε όλα τα σετάπ) οτιδήποτε σου δουλεύει μπορεί να "αντιβαίνει" σε κάποιας μορφής "κανόνες". Εγώ πχ. δεν βάζω πια τον κομπρέσσορα στην αρχή της πεταλιέρας αλλά στο τέλος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου