Προς το περιεχόμενο

Διαφορες αναμεσα σε ibanez JEM7V-WH και σε IBANEZ JEM 555WH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο πιστευω αντιπροσωπευει το 99% των ibanez......... ::)επειδη ειναι flat κιθαρες και τα ξυλα τους ειναι καπως.....δεν εχουνε και πολυ χαρακτηρα.......

 

πολυ κορμο basswood χρησιμοποιουν και στις ebmm , μηπως ειναι και αυτες αχαρακτηριστες ? ;D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω την 555, 6 χρονια τωρα.σε γενικες γραμμες καλο ειναι το οργανακι.ειναι ενα οργανο σολαδικο και οπως ειπε και ενας αλλος φιλος χωρις ιδαιτερο χαρακτηρα στον ηχο ευελικτο μεν για να μπορεις να προσεγγιζεις λιγο τα διαφορα στιλ μουσικης αλλα τιποτα συγκεκριμενο. αν εξαιρεσουμε λιγο το τρεμολο που φοραει σε συγκριση με την 7v που ειναι πολυ κατωτερο και κατα προσωπικη μου γνωμη Γ.Τ.Π. οπως και τα περισσοτερα στις ibanez κατα τα αλλα οι διαφορες πρεπει να ειναι λιγο στα ηλεκρικα της,στην μεγαλητερη τριανταφιλια που εχει στην ταστιερα η 7v και στην υπογραφη της που ειναι και το πιο σημαντικο ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτας μονο προς Ibanez μερια...

Ειδικα σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν οργανα τα οποια ειναι πολυ αξιολογα (μεταξυ αυτων και οι ibanez βεβαιως αλλα και αλλες 1002 μαρκες).

Οποτε πες μας καλυτερα τι ηχους σκοπευεις να πετυχεις με τη νεα σου κιθαρα και τι ενισχυτη εχεις για να παρεις πιο ολοκληρωμενες απαντησεις.

 

Αν θες τη γνωμη μου παντως ολα αρχιζουν απο εναν καλο ενισχυτη.

Π.χ. τωρα που εχω ξεμεινει με ενα Marshall MG-15 η Ibanez μου στο drive channel ακουγεται ολοιδια με τη Fender και τα χαρακτηριστικα της καθεμιας πανε περιπατο... ;)

Δε πα να βαλω και custom shop παλι το ιδιο θα ακουστει.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ κορμο basswood χρησιμοποιουν και στις ebmm , μηπως ειναι και αυτες αχαρακτηριστες ? ;D

 

 

εγω μιλησα για ενα μεγαλο ποσοστο ibanez οι οποιες κατα κυριο λογο φορανε mahogany κατα τα αλλα στα αυτια καθενος μπορει να ακουγονται διαφορετικα........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου έχεις αποφασίσει πως θες κάτι σε Ibanez,  να πάρεις  Ibanez.

 

Γνώμη μου είναι  να διαλέξεις μια Ibanez made in Japan (και λόγο κατασκευής και λόγο μεταπώλησης). Προσωπικά θα προτιμούσα μια Prestige RG(Japan) από οποιαδήποτε Κορεάτικο μοντέλο.

 

Αν πάς οπωσδήποτε για Jem, ξεχνα την Κορεάτικη και κοίτα και την λύση της μεταχειρισμένης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου έχεις αποφασίσει πως θες κάτι σε Ibanez,  να πάρεις  Ibanez.

 

Μπορεις να εξηγησεις το λογο? Καπως απολυτο μου ακουγεται.

 

Περαν αυτων βεβαια το παιδι ρωτησε απλα τις διαφορες τους. Κατα τ'αλλα ας περιμενουμε να μας πει τι ζηταει απο ενα οργανο και μετα να κρινουμε.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα παιδες!Λοιπον,παιζω πολλα ειδη μουσικης,αλλα περισσοτερο θελω στο prog metal,χωρις ομως να μιμιθω καποιον..με βολευει πολυ η ταστερια της ιμπανεζ,ισως επειδη ειναι λιγο λεπτοτερη απο τις αλλες κιθαρες που εχω δοκιμασει

Εχω μια βλακειουλα για ενισχυτη,αλλα παμε στουντιο συνεχεια κ την καρφωνω σε ενα ενισχυτη mesa boogie http://www.preteurduquartier.com/magasin/images/MESA+BOOGIE+COMBO+F50.JPG

απο εξοπλισμο εχω,ενα telegun msd,danelectro fish n chips,digidelay,rv-5,και ενα wah

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο οτι βλεπω εδω,δεν φαινεται να αξιζει τοσο οσο <<φαινεται>>

αμα μπει καμια αγγελια εδω τι λετε να την κανω την προσπαθεια?

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να χτυπησεις αλυπητα μια rg prestige και να σου μεινουν και λεφτακια και να βγανεις και γουστα πολλα ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου