Προς το περιεχόμενο

Αποψεις για πιατινια και δερματα


ironmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος στο forum και εχω καποιες αποριες...

 

Ξεκινησα μαθηματα drums πριν ενα μηνα και  εχω ενα ελεΪνο set...

 

 

Αυτο που θελω ειναι με 410 ευρω να παρω καινουρια πιατινια μια βαση για πιατο και ενα μπρατσο για να ενωνεται με την βαση και δερματα...

 

Στη σχολη παιζω με ενα set sonor force 2007 και ειναι καταπληκτικο....

 

Τωρα για τα πιατινια αυτα που εχω δει ειναι τα solar sabian και τα http://www.thomann.de/gr/sabian_b8_performanceset_beckensatz.htm

 

To θεμα ειναι οτι τα sabian αν γινεται να τα βρω τα ιδια σε καταστημα στην Eλλαδα...

 

Για βασεις κτλ δεν θελω καποια βοηθεια....

 

 

Για τα δερματα...

 

Εχω σκευτει να βαλω παντου pinstripe αλλα απο οτι διαβασα στα posts δεν τα πολυ προτεινεται...Θελω να βγαζουν πιο πολυ ηχο rock, metal...Ti προτεινεται?

 

Πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξω και τα κατω δερματα?Πιστευω οτι μπορω να τα κρατησω για λιγο καιρο και μετα τα αλλαζω...

 

 

Τελος εχω το εξης προβλημα οταν χτυπαω το βαθυ ακουγεται υπερβολικα πολυ οι χορδες του ταμπουρου...Τι μπορω να κανω?

 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην αν ψαξεις στο forum θα μπορεσεις να βρεις απαντηση σε ολα σου σχεδον τα ερωτηματα , αλλα επειδη και εγω πριν ενα χρονο βρισκομουν στη θεση σου δεν πειραζει...

 

για τα δερματα :http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=48 κοιτα εδω , θα βοηθηθεις πολυ! εγω προσωπικα εχω remo ambassador

στο ταμπουρο (πανω) και remo ambassador snaire (κατω). τα υπολοιπα σε λιγο καιρο.

 

για τα πιατινια τωρα ουτε να ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ  για solar . τζαμπα λεφτα...

τα b8 δεν τα εχω ακουσει για να σου πω. http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=46  αυτο θα σε βοηθησει στην επιλογη πιατινιων ....

 

τελοσ επειδη ενα σωστο κουρδισμα αλλαζει ολο το σετ κοιτα και εδω

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=47

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου αλλα το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο με τα δερματα ο ηχος τους πραγματικα ειναι αισχρος και δεν εχω ιδεα πως να τα κουρδησω...

 

 

εγω λεω να βαλω στα toms pinstripe στο snare  ambassador και στην μποτα powerstroke 3 τωρα στα πισω μερη κατι σε diplomat ειναι καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τα istanbul με κλειστά μάτια και τα stagg σειρά DH και πάνω άμα δεν έχεις πολλά διαθέσιμα χρήματα. Τα δέρματα που αναφέρεις είναι ο κλασσικός συνδυασμός αλλά με κάτω(resonant) δέρματα ambassador clear και όχι diplomatπου είναι για πιο <<ανοιχτά>> πάνω δέρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τα κάτω δέρματα μόνο τα πάνω και με σωστό κούρδισμα σε όλα η διαφορά θα είναι χαοτική. Τα pinstripe αποτελούν μια στάνταρ επιλογή γιατί είναι πολύ ανθεκτικά και έχουν αρκετά μεγάλο εύρος ήχων (χρησιμοποιούνται σε rock καταστάσεις αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορείς να παίξεις τα πάντα). Εναλλακτικά Emperor (μικρή διαφορά απο Pinstripe) ή Ambassador (πολύ πιο λεπτά).

Τώρα για το κούρδισμά συμβουλέψου τα σχετικά άρθρα στο forum και βιντεάκια στο youtube κ φυσικά αφιέρωσε χρόνο για να το μάθεις, έτσι θα λύσεις και το θέμα του συντονισμού κτλ. Βέβαια υπάρχουν και τα εργαλεία τύπου Drum Dial και Tama tension watch με τα οποία θα κουρδίσεις πιο εύκολα και χωρίς πολύ κόπο αλλά είναι κάπως ακριβά [γύρω στα 75ε].

Όσο για τα πίατα, εκεί πρέπει να δώσει κάμποσα χρήματα παραπάνω για να πάρεις κάτι της προκοπής. Προτείνω να κοιτάξεις απο Paiste PSt5 Istanbul Xsist και άνω αν θές να πιάσει τόπο η αγορά. Αν βρείς κάπου τα Stagg dh ή sh και σου αρέσει ο ήχος τους θα μπορόυσαν να είναι μια καλή λύση. Πάντως μακρυά απο zildjian planet z, sabian solar, powerbeat και τα διάφορα άλλα αυτού του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιατινια κατελειξα ειτε σε zildjian zbt ειτε se sabian b8 perfomance...

 

για το κουρδισμα διαβασα ενα ποστ που υπηρχε στο forum και με βοηθησε τρελα και εκατσα και τα κουρδησα οπως ελεγε...Ενταξει ειναι καλυτερα αλλα οχι παρα πολυ ικανοποιητικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου είναι να μη σκοτώσεις την ποιότητα για την ποσότητα. (Όχι πως δεν είναι καλά τα b8, το αντίθετο, προσωπικά τα θεωρώ ως τα καλύτερα πιατα στην κατηγορία κάτω απο 300ρι)

 

Με τα 410 ευρώ που λες οτι δίνεις στο 1ο ποστ αν ψαχτείς και σε μεταχειρισμένα παίρνεις ένα σετ πολύ ανώτερο των sabian, το οποίο θα το κρατήσεις για χρόνια.

 

Επίσης ως αρχάριος δεν θα σου χρησιμεύσουν και τόσο πιάτα όπως china και splash. Για αρχή ένα βασικό σετ crash-ride-hihat είναι μια χαρά, και αργότερα (ανάλογα και με το είδος που παίζεις) παίρνεις ένα καλό china (wuhan  ;D) και κανενα splashακι (και 2ο crash).

 

Τσέκαρε πχ στις αγγελίες* που κάποια παιδιά πουλάνε

 

paiste alpha crash 16" 80e

Ζildjan k custom ride 190e

Meinl mcs hihat 80e

 

Σύνολο 350e (Αν θεωρηθεί αυτό που κάνω διαφήμιση ας το κάνει edit κάποιος mod ή να μου πεί να το κάνω εγώ  :))

 

Και σου μένουν 60e για να αλλάξεις δέρματα.

 

*Εννοείται πως οι αγγελίες είναι ενδεικτικές, για να σου δείξω οτι μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο.

 

Αυτά από κάποιον που στο ξεκινημα του (ναι λες και προχωρησα τώρα, γελάει ο κόσμος  ;D ;D) τον ένοιαζε πιο πολύ η ποσότητα και πως θα κάνει το σετ του να γίνει σαν του terry bozzio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ...θα ηθελα την βοηθεια σας για την επιλογη δερματων στα ντρμας!!!παιζω ροκ κ μεταλ μουσικη..ειμαι αρχαριος στα ντραμς...θελω αν μπορειτε να μου προτεινετε δερματα!!!ειμαι αναμεσα σε remo pinstripe  powerstroke 3 k ambassador!!!δωστε μου μια καλη λυση!!!Σας Ευχαριστω!

Metal And Beers Is Life!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου