Προς το περιεχόμενο

Αγορα πρωτης κιθαρας


Pointy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους παιδια, διαβαζω το Noiz αρκετο καιρο, κοιμαμαι περιεργες ωρες τωρα τελευταια, και ηρθε η ωρα που αποφασισα να γινω και μελος και να γραψω και τιποτα ;D

 

Κατι που ακουω και διαβαζω πολυ συχνα λοιπον ειναι οι ερωτησεις σχετικα με την αγορα κιθαρας ή αλλου οργανου για πρωτη φορα και το ολο θεμα "κιθαρα για αρχαριους", και ηθελα να σχολιασω σχετικα.

 

Διευκρινηση - το σκεφτηκα στο τελος: μιλαω αποκλειστικα για ηλεκτρικες κιθαρες, απο ακουστικες δεν ξερω τι παιζει, φανταζομαι ομως παρομοια κατασταση, σε πιο χαμηλες τιμες.

Ξεκινωντας απο το πιο απλο, τα λεφτα. Οι περισσοτεροι ξεκινωντας θελουνε κατι φτηνο, και απο φτηνα οργανα στα μαγαζια αλλο τιποτα. Γενικα νομιζω πολυς κοσμος κοιταει μια περιοχη τιμων 100-200 ευρω, αντε 250. Κατα τη γνωμη μου αυτο δεν ειναι καλη ιδεα. Μπορει να υπαρχουν και 1-2 καλα οργανα σε αυτες τις τιμες (για καινουρια μιλωντας παντα), αλλα νομιζω η στην διαφορα με το να πας στα 350 το πολυ 400 ευρω ειναι τοσο μεγαλη που δε δικαιολογειται με τιποτα να παρεις πιο φτηνο, και σιγουρα μα σιγουρα αξιζει και να περιμενεις μεχρι να μαζεψεις τα λεφτα αν υπαρχει τετοιο θεμα.

 

Νομιζω καπου εκει αλλαζει η κατηγορια απο "κουπι με χορδες" (που σπρωχνεται πολυ τα τελευταια χρονια απο κατασκευαστες και μαγαζια) σε "αξιοπρεπες οργανο με το φτηνοτερο δυνατο spec". Στην πραξη κατι πολυ σημαντικο που αλλαζει ειναι η αισθηση και η ευκολια στο παιξιμο, κατι που ενας που πρωτοξεκιναει μαλλον αγνοει τελειως, αλλα το θεωρω πολυ πιο σημαντικο και απο τον ηχο στο ξεκινημα.

 

Και φυσικα μετα απο 2-3 χρονια που θα του εχεις βαλει και ενα σοβαρο μαγνητη θα εχεις ενα οργανο που θα παιζεται ευχαριστα, δε θα νιωθεις την πιεστικη αναγκη να το πουλησεις (που ομως δεν μπορεις γιατι σιγα μην το πουλησεις 50 ευρω) και δε θα σου κανει τη ζωη δυσκολη στην καθε νοτα. Και να μην ειναι το τελειο, δε θα αποτελει το οργανο εμποδιο στη σχεση σου με τη μουσικη, και τοτε τα 100 ευρω παραπανω θα φαινονται τελειως αστειο ποσο.

 

 

Σχετικο με τα παραπανω ειναι το θεμα της νοοτροπιας. Κατι που επισης βλεπω συχνα ειναι κοσμος που θελει να ξεκινησει κιθαρα (ισχυει και για αλλες "φιλοδοξιες" αυτο βεβαια) και νομιζεις οτι ντρεπεται και μονο που το λεει... το ολο σκηνικο "να ξεκινησω και βλεπουμε", "μπορει να μη μου αρεσει", "δε θελω να μαθω και πολλα, 2 τραγουδακια να παιζω", "ειμαι και μεγαλος τωρα 27 χρονων", "θα μαθω μονος μου, που να κανω μαθηματα τωρα" και αλλα τετοια ωραια, που καταληγουν κιολας στο να παρουν το φτηνοτερο δυνατο οργανο - το οποιο αν οντως δεν παιζεται τοτε ενισχυει και ολα τα παραπανω.

 

Τωρα με αυτα ή δε θελει κανεις να μαθει και νομιζει οτι θελει, ή οντως θελει αλλα νιωθει το βαρος της κοινωνιας, ετοιμης να τον κατακρινει που αντι να κοιταει να κανει κανα παιδι, να κουρευτει και να σοβαρευτει τελος παντων, ασχολειται με βλακειες οπως η μουσικη...

 

Ας μεινουμε στο θεμα του εξοπλισμου για την ωρα :). Ποια η γνωμη σας για τα τελειως φτηνα οργανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συνηθως τα φτηνα τελειως οργανα καταληγουν απο τους αγοραστες τους σε τοιχους κρεμασμενα για ντεκορ ή κλεισμενα σε καμια ντουλαπα και μετα απο χρονια αν τυχη και ξεθαφτουν απο κει μεσα τα χαριζουν σε κανα πιτσιρικα ο οποιος παλι σε κανα τοιχο θα τα κρεμασει ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να υπαρχουν και 1-2 καλα οργανα σε αυτες τις τιμες (για καινουρια μιλωντας παντα), αλλα νομιζω η στην διαφορα με το να πας στα 350 το πολυ 400 ευρω ειναι τοσο μεγαλη που δε δικαιολογειται με τιποτα να παρεις πιο φτηνο, και σιγουρα μα σιγουρα αξιζει και να περιμενεις μεχρι να μαζεψεις τα λεφτα αν υπαρχει τετοιο θεμα.

 

Σωστός, όντως η διαφορά είναι αισθητή. Όμως να σου πω μια ιστορία.

Πριν 15 περίπου χρόνια, πήγα και πήρα μια σάμικ πάμφηνη. Μετά από λίγο καιρό, ο ζηλιάρης φίλος μου πήγε και πήρε μια ακριβώς ίδια.

Μετά από 15 χρόνια, έχω αγοράσει και άλλες κιθάρες, μπάσο, πετάλια κ.τ.λ. ασχολήθηκα με μουσική,έπαιζα σε μπάντες και μπούρου μπούρου μπούρου...

Ο φίλος μου την είχε 15 ολόκληρα χρόνια στην ντουλάπα(όχι στην θήκη, ΣΤΗ ΝΤΟΥΛΑΠΑ).

 

Ε, κρίμα δεν θα ήτανε να εδίναν οι γονείς του 350-400ευρώ για μια κιθάρα καλύτερης ποιότητας?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω συμφωνω σχεδον με ολα τα παραπανω! το μεγαλο θεμα ομως ειναι να σου κατσει! την πρωτη μου ηλεκτρικη την πουλησα μετα απο μια 5 ετια και βαλε! (αν υπηρχε ομως θα την ξαναπαιρνα) και ηταν πανω κατω στα 300-400ε!

τελευταια ομως παιζω αρκετα με τουτο εδω το κατασκευασμα και με βολευει αφανταστα :D

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172052.0

επισης το μπρατσο μιας φτηνης bullet (την οποια εχω πειραξει επισης ;D) μου εχει κατσει κουτι! οποτε πιστευω οτι για μελετη και indoorκαταστασεις το φτηνο δεν ειναι απαραιτητα και κακο!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, κρίμα δεν θα ήτανε να εδίναν οι γονείς του 350-400ευρώ για μια κιθάρα καλύτερης ποιότητας?  ;)

 

Και ενα ευρω να παει χαμενο κριμα ειναι, αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι :). Πρωτα πρωτα, αμα ξεκινας με τη νοοτροπια οτι δεν σου αξιζει κατι καλο γιατι μαλλον θα τα παρατησεις συντομα, τοτε σιγουρα θα τα παρατησεις συντομα, οποτε μην την παρεις και κανε κατι αλλο που πραγματικα σε ενδιαφερει!

 

Επισης φαντασου τα κρισιμα πρωτα χρονια που μαθαινεις να πονανε τα δαχτυλα σου, να μη μπορεις να πιασεις μια συγχορδια, να τριζουν και να ξεκουρδιζονται τα παντα και γενικα να σου σπαει τα νευρα και μονο που βλεπεις την κιθαρα - ποσοι και ποσοι τα εχουν παρατησει ετσι. 100 ή και 200 ευρω παραπανω ειναι τελειως αστειο ποσο αν με αυτα αγοραζεις αρκετα χρονια χωρις τετοιου ειδους προβληματα. Ασε που το πιθανοτερο ειναι να καταληξει φτηνοτερο συνολικα γιατι δε θα νιωσεις την αναγκη για καλυτερο οργανο μετα απο λιγο. Βεβαια κανεις που πρωτοξεκιναει κιθαρα απο το μηδεν δεν μπορει να το ξερει αυτο και δεν σκεφτεται ετσι.

 

Τελος την κιθαρα 350-400 ευρω την πουλας ανετα και μετα απο χρονια, των 150 δυσκολα!

 

 

 

 

Δε λεω πως οτιδηποτε κανει απο 299 και κατω ειναι για το τζακι και απο 301 και πανω ειναι για μουσικη, αλλα τις περισσοτερες φορες η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη και σημαντικη, και το ποσο μικρο για κατι που θα ασχοληθεις μαζι του για χρονια. Μπορει παντα να σου διαλεξει κατι καλο και φτηνο ενας ποιο εμπειρος φιλος σου βεβαια αλλα θελει ψαξιμο. Και παλι σε αυτην την περιπτωση η συμβουλη μου ειναι καλυτερα δωσε το λιγο παραπανω γιατι απλα αλλαζεις κατηγορια και η διαφορα κατα τη γνωμη μου ειναι μεγαλη, ειδικα στο ξεκινημα.

 

Ολα αυτα απευθυνονται στους αρχαριους βεβαια, αμα ξερεις ακριβως τι θελεις, φτηνο-ακριβο πηγαινεις και το περνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου επισημάνει ένα (ή περισσότερα) πρόβλημα που έχει η affinity strat μου για έναν αρχάριο, το οποίο μάλιστα να δικαιολογεί την απαξίωση (ή μήπως το σνομπάρισμα;)  που εκφράζεται παραπάνω;

 

τι είναι αυτό που έχει αυτή η κιθαρίτσα των 155Ε, που την καθιστά "κουπί με χορδές" και που θα την οδηγήσει νομοτελειακά στο βάθος μιας ντουλάπας ή σε κρεμαστάρι στον τοίχο;

 

είμαι ειλικρινά περίεργος να το μάθω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα, αν εχεις δοκιμασει και πιο ακριβες και η δικια σου σου κανει και εισαι ευχαριστημενος δεν τιθεται θεμα. Εγω γραφω για αυτους που δεν εχουν κιθαρα και θελουν να παρουν. Απο δυο σελιδες κολλησες σε τρεις λεξεις, διαβασε και τα υπολοιπα ντε!

 

Οσο για το "σνομπαρισμα", να σε δω τι θα λες οταν θα παρεις κιθαρα των 5,000 ευρω και θα ερθει ο υπερcollector να σου πει "καλα παιζει μωρε για τα λεφτα της, αλλα δεν εχει την αισθηση/ψυχη/προσωπικοτητα που εχει η ταδε" (που κανει 35,000, το ξυλο ειναι απο το τελευταιο δεντρο στο ειδος του, οι μαγνητες τυλιγμενοι στον αργαλειο τυφλης θιβετιανης μοναχης και εχει στην ταστιερα inlay την Ιλιαδα) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου επισημάνει ένα (ή περισσότερα) πρόβλημα που έχει η affinity strat μου για έναν αρχάριο, το οποίο μάλιστα να δικαιολογεί την απαξίωση (ή μήπως το σνομπάρισμα;)  που εκφράζεται παραπάνω;

 

τι είναι αυτό που έχει αυτή η κιθαρίτσα των 155Ε, που την καθιστά "κουπί με χορδές" και που θα την οδηγήσει νομοτελειακά στο βάθος μιας ντουλάπας ή σε κρεμαστάρι στον τοίχο;

 

είμαι ειλικρινά περίεργος να το μάθω

 

μαζι σου φιλε! ;)

επισης να προσθεσω οτι αν παρεις μια κιθαρα των 400 και μετα τη δωσεις 250 εχεις την ιδια χασουρα με την κιθαρα των 150 που ομως θα σου μεινει για να τη χαρισεις σε καποιον που θα του φανει χρησιμη!

το καρμα δεν ειναι εφευρεση του noiz ;) ;) ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το "σνομπαρισμα", να σε δω τι θα λες οταν θα παρεις κιθαρα των 5,000 ευρω και θα ερθει ο υπερcollector να σου πει "καλα παιζει μωρε για τα λεφτα της, αλλα δεν εχει την αισθηση/ψυχη/προσωπικοτητα που εχει η ταδε" (που κανει 35,000, το ξυλο ειναι απο το τελευταιο δεντρο στο ειδος του, οι μαγνητες τυλιγμενοι στον αργαλειο τυφλης θιβετιανης μοναχης και εχει στην ταστιερα inlay την Ιλιαδα) ;D ;D

καλα φιλαρακι δεν ειμαστε και ολοι εμποροι εδω μεσα....

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα, αν εχεις δοκιμασει και πιο ακριβες και η δικια σου σου κανει και εισαι ευχαριστημενος δεν τιθεται θεμα. Εγω γραφω για αυτους που δεν εχουν κιθαρα και θελουν να παρουν.

 

θαυμάσια, κι εγώ γι' αυτούς ακριβώς γράφω

 

άσε λοιπόν τα "αν έχεις δοκιμάσει..." και πες μου ξεκάθαρα, τι πρόβλημα έχει η συγκεκριμένη κιθάρα των 155Ε για έναν αρχάριο (πέραν φυσικα του ότι κοστίζει 155Ε, το οποίο έχει τις γνωστές ολέθριες συνέπειες στο στάτους αλλά και στο ίματζ του αγοραστή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου