Προς το περιεχόμενο

Ποιον humbucker σε tele?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να βαλω στη θεση neck της tele εναν ηπιο humbucker, αυτους που εχω κατα νου ειναι, gibson 57,seymour duncan jazz η 59.Προτασεις? Για Βlues,jazz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψαχτείς με ένα μίνι humbucker, σαν αυτόν:

 

http://www.youtube.com/watch?v=FaP97Z5bS_4

 

Βέβαια,

1) το βίντεο αναφέρεται στην ύπαρξη μεσσαίου μαγνήτη, και όχι neck και

2) Η τέλε του είναι Gibson...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σε γενικες γραμμες,ο τζαζ ειναι καπως "ασθενικος" στα μπασα και πιο πριματος,ο 59 ειναι πολυ στρογγυλος και καπως scooped στα μεσαια ,ενω ο seth ειναι ο πιο ισσοροπημενος,με ωραια "ξυλινα" μεσαια και πολυ σκαστος(για humbucker)..και ο minihum φυσικα ειναι,μια πολυ ωραια λυση για τελε και μαλλον θα ισορροπησει πολυ καλυτερα με ενα tele bridge μαγνιτη απο αποψης output..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μαγνητης με τα χαρακτηριστικα των low output humbuckers σε σχημα μονου για να μην μπω στη διαδικασια σκαψιματος? Καποιος μου ειπε οτι παιζει το σεναριο να αλλαξει ο ηχος ελαχιστα με το routing(ακραιο μου ακουγεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μαγνητης με τα χαρακτηριστικα των low output humbuckers σε σχημα μονου για να μην μπω στη διαδικασια σκαψιματος? Καποιος μου ειπε οτι παιζει το σεναριο να αλλαξει ο ηχος ελαχιστα με το routing(ακραιο μου ακουγεται)

Ναι και λέγεται DiMarzio Virtual T Neck DP411, άριστη και αθόρυβη συμπεριφορά για όλες τις εκδόσεις τέλε. (Ash, Alder, Basswood :P κλπ)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος μου ειπε οτι παιζει το σεναριο να αλλαξει ο ηχος ελαχιστα με το routing(ακραιο μου ακουγεται)

 

μην ακους βλακειες.

 

Μπορείς να ψαχτείς με ένα μίνι humbucker, σαν αυτόν:

 

+1000

 

οι mini hums φτιαχτηκαν για θεση neck tele :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ακους βλακειες.

 

+1000

 

οι mini hums φτιαχτηκαν για θεση neck tele :)

 

 

Respect!!!! στο setάκι  HR ο Mini συμπληρώνει τον Bridge ΤΕΛΕΙΑ....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν πάς σε έναν "κλασικό" bridge tele μαγνήτη (American Vintage),  τότε προτείνω έναν vintage humbucker που να συμπληρώνει λίγα μπάσα στην tele.

 

Noμίζω ότι ένας Gibson '57 είναι μια χαρά. Εναλλακτικά υπάρχει και ο "Mule" της BareKnuckles που είναι μια πιο "high end" έκδοση του, με καλύτερο string separation.

 

Για πιο "texas blues" ήχο προτείνω Seymour Duncan Pearly Gates.

 

Ο '59 είναι πολύ scooped και λίγο βαρετός για τα γούστα μου αλλά επίσης θα κάνει δουλειά.

 

Οι πιο underwound humbuckers (κάποιοι boutique πχ) δεν θα τα πάνε καλά σε ένα τόσο bright όργανο. Επίσης οι mini για τον ίδιο λόγο, δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή (γούστα...)

 

Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή επίσης θα μου φαινόταν ένας Lindy Fralin Unbucker γύρω στα 8.0k (overwound) με split option...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου