Προς το περιεχόμενο

MacBook Pro, studio/ hardware setup


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, sorry για το mess up, που δεν το ξεκαθαρισα.Αυτό έχω πάρει τον Δεκεμβρη:

 

Macbook Pro 15.4" 2.53GHz Intel Core 2 Duo, 4GB Ram, 250GB HDD 5400 rpm, OS X v10.6.2 Snow Leopard

και φυσικά έχει FW800 και ssd υποδοχη, αλλά express34 δεν εχει.

Κι εγω γλυκοκοιτάζω την Motu UltraLight MK3 Hybryd, αν και στην αρχη υπολόγιζα για την FOCUSRITE SAFFIRE PRO 24, στα 295ευρω εδω http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_24.htm

 

Δηλ. να καταλαβω, για εξωτ. σκληρο η firewire ειναι μονοδρομος;

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλ. να καταλαβω, για εξωτ. σκληρο η firewire ειναι μονοδρομος;

Προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημά σου...αλλά δεν....

Επειδή έχω Mac με τη Motu,προσωπικά νομίζω ότι είναι ένας πολύ καλός συνδιασμός και αξίζει τα λεφτά της.

Εάν έχεις δώσει τόσα λεφτά, τα 100 ευρώ που κοστίζει ένας USb εξωτερικός σε χαλάνε? Πές ότι τον δοκιμάζεις και δεν κάνει. Τον κρατάς για backup. Και δίνεις και άλλα 120-150 για έναν firewire.

Εγώ πάντως μόνο firewire δίσκους έχω και κανένα πρόβλημα.

 

ΥΓ Μην ξεχνάς ότι τα Macbook ακόμα και τα Pro είναι για συγκεκριμένες δουλειές. Ποτέ δεν θα γίνουν tower.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά εγώ μιας και είμουν στην Νέα Υόρκη πριν από μια εβδομάδα αγόρασα το Motu Traveler ΜΚ3. Δεν το έχω δοκιμάσει.. ακόμα το έχω στο κουτί του.

Με την πρώτη ευκαιρία θα σας πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρα. εχω και γω τον ιδιο μακ αλλα πιο παλιο μοντελο (mac book pro 3.1 )kai  η γνωμη μου ειναι

1ον ) ενας εξωτερικος σκληρος παντα χρειαζεται κατα προτιμηση να ειναι fw για πολλους λογους( πχ για οπτικοακουστικο υλικο). επισης ειναι αυτονοητο οτι ενας δισκος που τρεχει σε μεγαλυτερες στροφες τρεχει και το συστημα πιο γρηγορα (πραγμα που θα διαπιστωσεις οσο γεμιζεις τον δισκο του μακ ) αν μπορεις αλλαξε τον. υπαρχουν νομιζω ενα 2 μοντελα συμβατα sta 750 Gb 7200 σ/δ

2ον ) 2gb extra μνημη δεν εβλαψε κανεναν ισα ισα που θα πεταει το μακ ( ψαξτο ομως γιατι h apple και τα εξουσιοδοτημενα καταστηματα σερβις θα σου πιασουν ολιγον τι τον πατο ) προτεινω OWC 2 x 2 gb RAM κιτ περιπου στα 100 ευρω

3ον ) καρτα ηχου οπως και δηποτε FW !

αν και ειναι πολυ σταθερες οι motu με το μακ δν θα τη συνιστουσα ( προσφερει παρα πολλα για 800 ευρω οποτε και η ποιοτητα δεν ειναι η οπτιμουμ - ενα τεστ ακοης θα σε πεισει)

σε φτηνη επιλογη με λιγα ι/ο θα πηγαινα στην apoggee duet με κλειστα τα ματια αλλιως μια focusrite 40. αν αντεχει η τσεπη σου αλλα θες το κεφαλι σου ησυχο σε ολα τα θεματα metric halo οποια και να παρεις ειναι οι καλυτερες εξωτερικες για μακ και δν θα σε κρεμασει ποτε. επισης και οι rme ειναι στο παιχνιδι στην τιμη της μοτου κοντα αλλα πολυ καλυτερες

4ον και τελεuταιο ) σπανια θα σε κρεμασει το μακ , το fw chip δν ειναι ελλατωματικο εκτος και αν το διαλυσεις εσυ και απο αντοχες ειναι απο τα καλυτερα μηχανηματα που εχω δουλεψει ( κανω capture - edit - render - encoding/decoding - authoring - multichannel audio για βιντεο/ηχο 5 ωρες υλικο την εβδομαδα εδω και 2, 5 χρονια ανελειπως ) :D

 

εκτοσ φασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.αξιζει τον κόπο να αλλάξω τον εσωτ. 5400 στροφων με 7200, ή να πάω κατευθειαν για εξωτερικο usb 7200 στροφων κρατώντας τον δικό του;

 

Μια χαρά αξίζει. Στο δικό μου έβαλα western digital scorpio black 320gb στις 7200 στροφές και πετάει το μηχάνημα.

 

Για κάρτα προσυπογράφω την apogee duet, καθώς σε αυτά τα λεφτά δε νομίζω να βρεις καλύτερη ποιότητα ήχου (προσωπική άποψη), με μείον ότι έχει δύο εισόδους, οπότε αν θες παραπάνω την βάζεις στην άκρη.

 

Γενικά να έχεις το νου σου στην αυτονομία του συστήματος, καθώς αν ανοίξεις logic+midi keyboard  και εξωτερική κάρτα που να τροφοδοτείται από τον φορητό, δε θα κρατήσει πάνω από μια μιάμιση ώρα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου