Προς το περιεχόμενο

Αγορά fender stratocaster


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω και squier και classic player 60s και american standard και deluxe και πρόσφατα πήρα και την eric johnson (gas... καιρός να φεύγουν κάποιες) Με τίποτα δεν θα έβαζα την squier δίπλα στις άλλες. Η squier είναι βέβαια 10ετίας οπότε δεν επεκτείνομαι  γιατί μπορεί να έχουν βελτιωθεί τραγικά. Η classic player είναι σαφώς κατώτερη από την standard! Εξηγούμαι. Πρώτο και κύριο δουλειά στα τάστα, η standard δεν τρίζει πουθενά και το μανίκι είναι τουφέκι η cp όσο και να προσπαθώ να την σετάρω όπως τις υπόλοιπες δεν έρχεται στα ίδια επίπεδα φαίνεται πιο βιαστική η δουλειά που έχει γίνει στο μανίκι της. Το φινίρισμα μετά έχει εμφανή διαφορά άλλη γυαλάδα οι άλλες άλλη κλάση. Η γενική αίσθηση που αφήνει το κάθε όργανο -πολύ βασικό χαρακτηριστικό- ζύγισμα, ταστοδουλειά, φινίρισμα, να πηγαίνει μόνο του το χέρι, τουλάχιστον σε όσα περάσαν από τα χέρια μου συμβάδιζε πάνω κάτω με την αξία του.

Μικρές διαφορές από τα 800 και πάνω θα έλεγα, αλλά σημαντικές όταν το όργανο είναι το εργαλείο που σε ταΐζει.

 

Έχω πάρει και φθηνές (200-400ε) παρασυρόμενος πολλές φορές (παλιονοιζ) ;D αλλά και για δοκιμή σε διάφορα στυλ από κιθάρες Όλα τα έστειλα από εκεί που ήρθαν, εκτός της squier που είναι η πρώτη μου. Για εμένα δεν κάνουν ούτε τσέχες ούτε σχιστομάτισες. Άποψη μου επαναλαμβάνω σαφώς. Έχουν χιλιοειπωθεί αυτά στο φόρουμ βασικά.. 

 

Αξιοπρεπή κιθάρα η cp πχ; σίγουρα.  Στα ίδια επίπεδα με τις άλλες; τσούκ.

Αξίζει τα 400 παραπάνω η standard; Για μένα ναι, για κάποιους άλλους μπορεί να είναι λεπτομέρειες που δεν αξίζουν τα επιπλέον λεφτά.. Εγώ  βέβαια ζω από την κιθάρα οπότε πότε πότε τα ακουμπάω αφού τα παίρνω πίσω in a way.

 

Η ψήφος μου στη νέα american standard ή στην deluxe είναι άριστα όργανα και τα δύο.

 

Βγες στα μαγαζιά και πρήξε τους παίζε με τις ώρες και ας στραβώνουν δες ποια κάθεται σε σένα άσχετα από ότι σου λέμε όλοι από εδώ. Καλές αγορές :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η διαφορά είναι στην αίσθηση των δαχτύλων του καθενός. Ακρη δεν έχει βγει για το θέμα (εκτός αν βγήκε και δεν το πήρα χαμπάρι).

 

FORZA MAPLE!!!

 

:)  :) Προσωπικά βρίσκω τις maple πιο...γλυστερές... εννοείται VIVA LA MAPLE!

 

Έχω και squier και classic player 60s και american standard και deluxe και πρόσφατα πήρα και την eric johnson (gas... καιρός να φεύγουν κάποιες) Με τίποτα δεν θα έβαζα την squier δίπλα στις άλλες. Η squier είναι βέβαια 10ετίας οπότε δεν επεκτείνομαι  γιατί μπορεί να έχουν βελτιωθεί τραγικά. Η classic player είναι σαφώς κατώτερη από την standard! Εξηγούμαι. Πρώτο και κύριο δουλειά στα τάστα, η standard δεν τρίζει πουθενά και το μανίκι είναι τουφέκι η cp όσο και να προσπαθώ να την σετάρω όπως τις υπόλοιπες δεν έρχεται στα ίδια επίπεδα φαίνεται πιο βιαστική η δουλειά που έχει γίνει στο μανίκι της. Το φινίρισμα μετά έχει εμφανή διαφορά άλλη γυαλάδα οι άλλες άλλη κλάση. Η γενική αίσθηση που αφήνει το κάθε όργανο -πολύ βασικό χαρακτηριστικό- ζύγισμα, ταστοδουλειά, φινίρισμα, να πηγαίνει μόνο του το χέρι, τουλάχιστον σε όσα περάσαν από τα χέρια μου συμβάδιζε πάνω κάτω με την αξία του.

Μικρές διαφορές από τα 800 και πάνω θα έλεγα, αλλά σημαντικές όταν το όργανο είναι το εργαλείο που σε ταΐζει.

 

Έχω πάρει και φθηνές (200-400ε) παρασυρόμενος πολλές φορές (παλιονοιζ) ;D αλλά και για δοκιμή σε διάφορα στυλ από κιθάρες Όλα τα έστειλα από εκεί που ήρθαν, εκτός της squier που είναι η πρώτη μου. Για εμένα δεν κάνουν ούτε τσέχες ούτε σχιστομάτισες. Άποψη μου επαναλαμβάνω σαφώς. Έχουν χιλιοειπωθεί αυτά στο φόρουμ βασικά.. 

 

Αξιοπρεπή κιθάρα η cp πχ; σίγουρα.  Στα ίδια επίπεδα με τις άλλες; τσούκ.

Αξίζει τα 400 παραπάνω η standard; Για μένα ναι, για κάποιους άλλους μπορεί να είναι λεπτομέρειες που δεν αξίζουν τα επιπλέον λεφτά.. Εγώ  βέβαια ζω από την κιθάρα οπότε πότε πότε τα ακουμπάω αφού τα παίρνω πίσω in a way.

 

Η ψήφος μου στη νέα american standard ή στην deluxe είναι άριστα όργανα και τα δύο.

 

Βγες στα μαγαζιά και πρήξε τους παίζε με τις ώρες και ας στραβώνουν δες ποια κάθεται σε σένα άσχετα από ότι σου λέμε όλοι από εδώ. Καλές αγορές :)

 

 

Συμφωνώ με τον Φεντερικό φίλο

 

Παιδιά, εγώ εντελώς φιλικά δεν καταλαβαίνω το εξής : Είναι ένα μέλος που θέλει να πάρει μια κιθάρα με ένα χιλιάρικο. Δεν καταλαβαίνω απαντήσεις ''πες μου σε τί υστερεί μια classic vibe strat'' (no offense)...γιατί να θέλουμε το θέμα να καταντήσει σε χιλιοειπωμένη κόντρα ανατολής-δύσης...? Φυσικά και είναι καλά όργανα τα classic vibe, αλλά εφόσον ο φίλος θέλει να διαθέσει τα χρήματά του στο πρωτοκλασσάτο όργανο, καλά κάνει και απορρίπτει την squier...

 

τα 400 ευρώ παραπάνω δεν θα είναι τίποτα μετά από 15 χρόνια που ο φίλος θα βλέπει στο σαλόνι του μια αυθεντική Στράτ...λέτε τότε να σκέφτεται ''όχι ρε μαμώτο, τί μακακία έκανα πριν 15 χρόνια, αν είχα πάρει την squier θα είχα 400-500 ευρά πάνω μου...''

 

Και να πώ ότι το παιδί ζορίζεται και κάνει την καρδιά του πέτρα για αυτά τα παραπάνω λεφτά προκειμένου να πάρει την στανταριά, να πω εντάξει...προτείνετέ του ένα καλό φθηνότερο όργανο...εδώ όμως μας λέει ότι το χιλιάρικο το έχει και θέλει να το δώσει! Πάρε τη ρημάδα την κιθάρα που λέει ο Σούπερφανκ και είσαι ΚΟΜΠΛΕ!

 

Η αντιπαράθεση εντελώς φιλικά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παιδιά, εγώ εντελώς φιλικά δεν καταλαβαίνω το εξής : Είναι ένα μέλος που θέλει να πάρει μια κιθάρα με ένα χιλιάρικο. Δεν καταλαβαίνω απαντήσεις ''πες μου σε τί υστερεί μια classic vibe strat'' (no offense)...γιατί να θέλουμε το θέμα να καταντήσει σε χιλιοειπωμένη κόντρα ανατολής-δύσης...? Φυσικά και είναι καλά όργανα τα classic vibe, αλλά εφόσον ο φίλος θέλει να διαθέσει τα χρήματά του στο πρωτοκλασσάτο όργανο, καλά κάνει και απορρίπτει την squier...

 

τα 400 ευρώ παραπάνω δεν θα είναι τίποτα μετά από 15 χρόνια που ο φίλος θα βλέπει στο σαλόνι του μια αυθεντική Στράτ...λέτε τότε να σκέφτεται ''όχι ρε μαμώτο, τί μακακία έκανα πριν 15 χρόνια, αν είχα πάρει την squier θα είχα 400-500 ευρά πάνω μου...''

 

Και να πώ ότι το παιδί ζορίζεται και κάνει την καρδιά του πέτρα για αυτά τα παραπάνω λεφτά προκειμένου να πάρει την στανταριά, να πω εντάξει...προτείνετέ του ένα καλό φθηνότερο όργανο...εδώ όμως μας λέει ότι το χιλιάρικο το έχει και θέλει να το δώσει! Πάρε τη ρημάδα την κιθάρα που λέει ο Σούπερφανκ και είσαι ΚΟΜΠΛΕ!

 

Η αντιπαράθεση εντελώς φιλικά  :)

 

+1 ..επιτελους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ρωτουν αρκετοι φιλοι για την classic vibe 60's.

Δεν ειμαι κατοχος της αλλα την εχω δοκιμασει περισσοτερες απο μια φορες σε διαφορετικους ενισχυτες.

Η εντυπωση που μου δινει ειναι ενος προσεγμενου οργανου, ευκολοπαικτου και με ωραιους medium to low output μαγνητες.

Αν εισαι φαν του strat ηχοχρωματος ειναι δυσκολο να σε απογοητευσει.

 

Περισσοτερα μπορει να πει και ο Evris ο οποιος ειναι και κατοχος.

 

Επειδη ομως ειμαι κατοχος της American Standard 2008 μπορω μετα βεβαιοτητας να πω πως μεγαλο ποσοστο της διαφορας τιμης τους εγκειται στο made in USA.

Τα παραπανω οχι για να ξεκινησουμε κοντρα Ανατολης-Δυσης απλα για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σωστη βαση.

Αν το θεμα mojo ειναι ενα απο τα ζητουμενα σου (ομολογω πως επαιξε και αυτο το ρολο του στην επιλογη μου...) τοτε σιγουρα η ταπεινη Squire δε θα στο προσφερει οσο μια Αμερικανα.

Απο κει και περα καλο ειναι να κανεις μια βολτα και να δοκιμασεις τη Squire, τη Standard και τη Deluxe ωστε να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επειδη ομως ειμαι κατοχος της American Standard 2008 μπορω μετα βεβαιοτητας να πω πως μεγαλο ποσοστο της διαφορας τιμης τους εγκειται στο made in USA.

Τα παραπανω οχι για να ξεκινησουμε κοντρα Ανατολης-Δυσης απλα για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σωστη βαση.

 

Με ολο το συμπαθειο και την ορεξη για συζητηση.

 

Αυτη η βαση μονο υποκειμενικη μπορει να ειναι. Γιατι εσυ μπορει να ακους-βλεπεις μικρες διαφορες αλλα αλλος ακουει -βλεπει μεγαλες διαφορες.. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ρωτουν αρκετοι φιλοι για την classic vibe 60's.

Δεν ειμαι κατοχος της αλλα την εχω δοκιμασει περισσοτερες απο μια φορες σε διαφορετικους ενισχυτες.

Η εντυπωση που μου δινει ειναι ενος προσεγμενου οργανου, ευκολοπαικτου και με ωραιους medium to low output μαγνητες.

Αν εισαι φαν του strat ηχοχρωματος ειναι δυσκολο να σε απογοητευσει.

 

Περισσοτερα μπορει να πει και ο Evris ο οποιος ειναι και κατοχος.

 

Επειδη ομως ειμαι κατοχος της American Standard 2008 μπορω μετα βεβαιοτητας να πω πως μεγαλο ποσοστο της διαφορας τιμης τους εγκειται στο made in USA.

Τα παραπανω οχι για να ξεκινησουμε κοντρα Ανατολης-Δυσης απλα για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σωστη βαση.

Αν το θεμα mojo ειναι ενα απο τα ζητουμενα σου (ομολογω πως επαιξε και αυτο το ρολο του στην επιλογη μου...) τοτε σιγουρα η ταπεινη Squire δε θα στο προσφερει οσο μια Αμερικανα.

Απο κει και περα καλο ειναι να κανεις μια βολτα και να δοκιμασεις τη Squire, τη Standard και τη Deluxe ωστε να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

 

Τι να πω? Δεν ειμαι συναισθηματικος με τις κιθαρες, δεν αντλω mojo απο αυτες, δεν με νοιαζει να ευλογησω τα γενια μου η καποια κιθαρα που εχω. Το εχω δηλωσει, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτην. Και εχει μαζεψει εγκωμιαστικες κριτικες και απο αλλους (μελη-μαστορες-κατασκευαστες included) που την επιασαν στα χερια τους (Σε αντιθεση με αλλες "φτηνιαρες" η μη κιθαρες μου που εχουν πιασει και δεν τους εντυπωσιασαν). Την εχω ακομα στοκ σε ολα της και δεν προβλεπω αλλαγες σε αυτο. Για την ιστορια, ημουν και εγω κατοχος μιας American Std παλαιοτερα, την οποια εδωσα τελικα, γιατι δεν μπορεσα οσο και να προσπαθησα να εξοικειωθω με ατελειες που εβλεπα πανω της (και δεν ειμαι και elavd = ψειρας). Φυσικα και τα δυο παιζει να ηταν εξαιρεσεις (καλη vibe, κακια std). Αλλα ΞΑΝΑΛΕΩ δεν την προτεινω ως λυση στον ανθρωπο. Ειναι ξεκαθαρη η στοχευση του προς αλλα μοντελα και καλο ειναι να ακουστουν γνωμες για αυτα που τον ενδιαφερουν.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογω πως δεν ειμαι freak του στυλ Eric Johnson να ακουω αλλαγμενες μπαταριες...

Η αποψη μου ομως ειναι πως ΚΑΘΑΡΑ ηχητικα και παικτικα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες. Δεν κουβεντιαζω για το αν υπαρχουν διαφορες σε ηχογραφημενα κλιπ με backing tracks κτλ, το θεωρω αστειο και ανευ λογου αναφορας...

Και ναι εχεις δικιο πως αυτη ειναι η υποκειμενικη μου βαση.

 

Επειδη βλεπω εναν μικρο εκτροχιασμο της κουβεντας απο το αρχικο της θεμα, το οποιο ουδεμια σχεση με συγκριση Classic Vibe-American Std εχει, σταματαω εδω.

 

Καλο ειναι να μπουν και νεα ατομα με αλλες αποψεις-προτασεις για το φιλο.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσαντιζεσαι παντως δεν εχω τετοιο υφος και διαθεση. Και εγω ειμαι στο ψαξιμο τι παιζει γενικα με το τι πληρωνω τι παιρνω. Απλα σιγουρα ειναι και υποκειμενικο το θεμα και ετσι δεν βγαινει κατι. Αλλα μαλλον δεν χρειαζεται να βγει κατι ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει αυτο που εκεινος νομιζει οτι ειναι το καλυτερο! :)

 

Συνεπως ο φιλος ακουει αποψεις και μπορει να παει να δοκιμασει κατι τελειως διαφορετικο και να γουσταρει!

 

Δηλαδη μονο σε τεχνικα θεματα μπορουμε οντως να τον βοηθησουμε αλλιως ηχητικα και παικτικα οτι και να λεμε ο καθενας αντιλαμβανεται αλλιως τα πραγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσαντιζεσαι παντως δεν εχω τετοιο υφος και διαθεση. Και εγω ειμαι στο ψαξιμο τι παιζει γενικα με το τι πληρωνω τι παιρνω.

 

Οχι ρε συ καμια σχεση.

Ειναι παρα πολυ δυσκολο να με τσαντισει καποιος κι εσυ ειδικα δεν εισαι απο αυτα τα ατομα. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου η μεση λυση ειναι η καλυτερη, ειδικα αν δεν εχεις ψηθει αρκετο καιρο με ενα συγκεκριμενο οργανο.Τι εννοω?Μιλαω για μοντελα classic series, classic player.Ετσι κ περνεις κατι που εχει καποια σχετικη ποιοτητα, με βαση τα λεφτα που δινεις κ την κατασταση σ ως μουσικος,(δν εισαι κ ο Eric Clapton, γν αναζητας την τελειοτητα :P )

κ δν δινεις κ πολλα λεφτα ωστε αν τελικα μετα απο καιρο που θα την εχεις να μην φας στη μαπα πολλα λεφτα σε περιπτωση που για τον Α/Β λογο δν πωλειται,ή που χτυπηθει, παθει οτιδηποτε.Στην τελικη αν δεις οτι σε φτιαχνει το οργανο, αλλα δε σ δινει αυτο που 8ες , το πουλας κ πας για ακριβοτερο, αλλα αφου ξερεις τι θες.

Κ εγω ειμαι της λογικης οτι αν μπορω να παρω ενα καλο οργανο με πιο λιγα λεφτα, γτ να δωσω αρκετα παραπανω για να παρω ενα λιγο καλυτερο του, απ'τη στιγμη που δν υπαρχει σχετικη ευχαιρια.Γ μετα βλεπουμε ολο κ κατι american deluxe ειναι στο προγραμμα(ειναι κ αυτο το G.A.S βλεπεις :P )

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου