Προς το περιεχόμενο

Αγορά fender stratocaster


faded

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι... ανοίγω νέο θέμα για την αγορά stratocaster. Για όσους παρακολούθησαν το θέμα της tele, ναι σκέφτομαι να αγοράσω και τα 2 ξαδερφάκια. Λοιπόν, το budget στα 1000 ευρώ και πάλι σε αναζήτηση μιας ποιοτικής κατασκευαστικά, rock all-time classic stratocaster που θα μπει στη συλλογή και θα μείνει ως μια μοναδική κιθάρα must για όλους νομίζω... Η γνώμη σας? ::)

 

-για να περιορίσω κάπως τις επιλογές, ΔΕΝ σκέφτομαι να κάνω custom κιθάρα, όσο καλή κι αν είναι αυτή η επιλογή. Και επίσης όχι japan και όχι squier. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

-για να περιορίσω κάπως τις επιλογές, ΔΕΝ σκέφτομαι να κάνω custom κιθάρα, όσο καλή κι αν είναι αυτή η επιλογή. Και επίσης όχι japan και όχι squier. Thanks

 

Για μενα η καλυτερη stratocaster σε αυτα τα λεφτα ειναι η american standard του 08 για καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρεπεις μια ερωτηση.

Απο οτι καταλαβα εχεις στην ακρη 2 χιλιαρικα και θες να παρεις μια Tele και μια strat.

Ωραια μεχρι εδω.

Επισης απο οτι καταλαβα και απο το αλλο σου thread δεν εχεις μεγαλη εμπειρια επι του θεματος.

Πρωτη παρατηρηση μου ειναι οτι εχεις αρχισει με μια λαθος προσεγγιση.

Δεν ξερω την ακριβη σου οικονομικη κατασταση αλλα ειναι υπερβολη να σκασεις μονομιας ενα τοσο μεγαλο ποσο ειδικα αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος για αυτο που θες.

Επισης, δε μου φαινεται να εχεις μεγαλη ορεξη να ακουσεις τι σου λενε οι εμπειροι επι του θεματος.

 

Δηλαδη δινεις την εντυπωση οτι θες εξαρχης να λαβεις απαντησεις του στυλ ''παρε μια Am Std Strat και μια Am Std Tele''?

Ok with me...

 

 

Αν θες βεβαια πες μου ενα λογο για τον οποιο απορριπτεις αυτο:   http://www.thomann.de/gb/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm?sid=6052620dcef63667f641e6be53579373

 

Αν ο λογος ειναι επειδη κανει 311 ευρω τοτε απλα αγορασε μια American Standard Strat, να βρεις κι εσυ την ησυχια σου...

 

Ολα τα παραπανω εντελως φιλικα. ;)

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες βεβαια πες μου ενα λογο για τον οποιο απορριπτεις αυτο:  http://www.thomann.de/gb/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm?sid=6052620dcef63667f641e6be53579373

 

Αν ο λογος ειναι επειδη κανει 311 ευρω τοτε απλα αγορασε μια American Standard Strat, να βρεις κι εσυ την ησυχια σου...

 

 

 

Αν δεν βαριεσαι πες τον λογο που την προτεινεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου με όσα λες G.K.

 

Σίγουρα δεν μου περρισεύουν 2 χιλιάρικα, μακάρι να ήταν έτσι. Θέτω ένα budget των χιλίων ευρώ γιατί τόσα μπορώ να διαθέσω στο μέγιστο για αγορά κιθάρας ή κιθάρων. Αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να επεξεργαστώ διάφορες προοπτικές που έχει μία τέτοια αγορά. Τι εννοω θα το εξηγήσω λίγο παρακάτω.

 

Σίγουρα δεν είμαι στο φόρουμ και ρωτάω να μου πείτε πάρε την τάδε κιθάρα για να πάω να την πάρω. Έχω κάνει μία έρευνα και τη συνεχίζω έξω από φόρουμ και ίντερνετ. Κατέληξα αρχικά στις fender λοιπόν και στη συνέχεια ερευνώ strat και tele. Μου αρέσουν εξίσου και είναι στόχος μου να αποκτήσω και τις δύο κάποτε. Η αλήθεια είναι ότι fender δεν έχω, δοκιμάζω όμως και ψάχνω, ερευνώ, ρωτάω, μαθαίνω ώστε να καταλήξω σε μια καλή αγορά που θα ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου.

 

Στο φόρουμ υπάρχουν άτομα τα οποία έχουν μία εμπειρία μεγάλη πάνω σε αυτά τα όργανα και γι' αυτό ζητάω τη συμβουλή σας, να μπορέσω να πάρω και από εδώ όσες πληροφορίες περισσότερες μπορώ. Δεν είναι όμως ο μόνος δρόμος που ψάχνω ξαναλέω. Σε αυτό το φόρουμ λοιπόν στο οποίο προχθές έγινα μέλος, δεν μπορώ να έρθω και να πω ότι η standard είναι καλή ή η deluxe από σεβασμό κιόλας και γι' αυτό φαίνομαι ότι έπεσα από τον ουρανό ψάχνοντας 2 fender επειδή έχουν ωραίο όνομα. Θέτω κάποια standard απλά σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου και προσέχω τι μηνύματα λαμβάνω.

 

Το ότι συγκρατούμαι στις γνώμες που ακούω δεν σημαίνει ότι σας αγνοώ. Αντιθέτως, βλέπω αντιπαραθέσεις ανάμεσα σε άτομα που γνωρίζουν, θέλω να βλέπω και άλλες γνώμες, να ακούσω από κάποιον γιατί προτιμά deluxe ή baja ή standard. Και να σου πω την αλήθεια στη baja έχω καταλήξει, αλλά περιμένω και βλέπω ποικίλλες απόψεις. Νομίζω ότι είπα πως έχω συγκλίνει σε αυτή την tele και είναι η πρώτη που θα πάω να δοκιμάσω και να δω καλύτερα πριν καταλήξω οριστικά σε αυτή. Δεν είμαι ξεροκέφαλος γιατί νομίζω δεν θα είχε νόημα να σας ρωτάω αν δεν σας ακούω.

 

Το θέμα λοιπόν των 2000 (δυστυχώς) δεν υφίσταται. Δεν διαθέτω τόσα. Διαθέτω χιλιάρικο. Αλλά αυτό που θέλω επειδή θέλω να πάρω και τις 2, χωρίς να βιάζομαι να τις πάρω τώρα μαζί, είναι να κάνω καλές αγορές. Να διαθέσω πχ 1000 για μια tele και όταν μαζέψω άλλα τόσα να πάρω τη strat. Η αρχική, ανώριμη σκέψη αυτή ήταν. Έχω καταλήξει όπως είπα και παραπάνω στις συγκεκριμένες κιθάρες μετά από ψάξιμο φυσικά, πολύ πριν γραφτώ στο φόρουμ και νομίζω πως ξέρω τι θέλω. Στην πορεία, καθώς βλέπω τα μοντέλλα καταλήγω στη baja η οποία μου τα προσφέρει όλα όσα ζητάω νομίζω και αφήνει ένα περιθώριο 500 ευρώ μήπως βρω σε τέτοια τιμή και ανάλογα τόσο καλή strat.

 

Συνοψίζοντας... υπάρχει η επιλογή της baja+classic player, tele των 1000 ευρώ ή strat των 1000 ευρώ. Δεν μπορώ να διαθέσω 2 χιλιάρικα. Ευκαιρεία είναι λοιπόν να δω και τις strat και να κινηθώ ανάλογα οικονομικά. Να δω αν θα τις πάρω και τις 2 τώρα, τι θα κάνω, αν θα πουλήσω κάτι άλλο κλπ. Το επεξεργάζομαι.

 

Συγνώμη αν φάνηκε ότι δεν ακούω τις απόψεις σας, ή ότι ήρθα από τον ουρανό με 2000 ευρώ στην τσέπη να πάρω 2 fender να μοστράρω. Δεν είναι του χαρακτήρα μου κάτι τέτοιο. Δεν θέλω american για να λέω ότι είναι made in USA. Ας λέει επάνω ότι θέλει. Θέλω ένα όργανο που έχει κάποια χαρακτηριστικά που αγαπώ στον ήχο. Άλλωστε η μουσική πιστεύω δεν είναι η μάρκα του όργανου που παίζει και μου αρέσει η μουσική. Κάποιες φορές θέτω την αντίθετη άποψη ή τον προβληματισμό μου για να μου διελευκανθούν οι σκέψεις μου, να μου λυθούν απορίες και να συλλέξω περισσότερη "εμπειρία" από εσάς στις απαντήσεις σας. Δεν αμφισβητώ εσάς, απλά ψάχνομαι.

 

Τέλος, αν θέλετε να προτείνετε κάποια squier ή japan strat δεν θα την απορρίψω. Απλά σύμφωνα και με όσα έχω ήδη ψάξει νομίζω ότι υπάρχουν άλλες "καλύτερες" σύμφωνα με τα δικά μου μυαλά επιλογές σε αυτά τα χρήματα. Τα νομίσματα όμως είναι για την τράπεζα και συγνώμη αν έθεσα τον περιορισμό αυτό σε άλλους που έχουν ή ξέρουν καλύτερα από μένα τα συγκεκριμένα όργανα. Προτιμώ όμως να ρωτήσω όπως ρώτησα παρά να ρωτήσω "να πάρω τη classic player strat?". Μπορεί να καταλήξω από όσα ακούσω ότι best-buy είναι μια deluxe strat. Και να πάρω την strat και όταν μαζέψω πάλι ένα 500άρικο τη baja.

 

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε και τα παραπάνω δεν έχουν ειλικρινά ίχνος ειρωνίας. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να παρεξηγήθηκα και είναι δικό μου το λάθος και ζητώ συγνώμη όχι από τον GK the Greek που μου το είπε και τον ευχαριστώ αλλά και από τους υπόλοιπους συμφορουμίτες που ασχολήθηκαν με τα posts μου.

 

Φιλικά...  :)

 

ΥΓ: μετά απ όλα αυτά θα ήμουν ευγνώμων και για άλλες γνώμες για strat ή παρατηρήσεις σύμφωνα με το πρώτο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες βεβαια πες μου ενα λογο για τον οποιο απορριπτεις αυτο:   http://www.thomann.de/gb/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm?sid=6052620dcef63667f641e6be53579373

+1

(happy owner of one)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα ειμαι απολυτος.. ;D

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-american-deluxe-stratocaster-electric-guitar-3-colour-sunburst-rosewood--34754

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-american-deluxe-stratocaster-electric-guitar-3-colour-sunburst-maple--41039

 

οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με 1000 ευρω,απλα η ΤΕΛΕΙΑ strat.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρεπεις μια ερωτηση.

Απο οτι καταλαβα εχεις στην ακρη 2 χιλιαρικα και θες να παρεις μια Tele και μια strat.

Ωραια μεχρι εδω.

Επισης απο οτι καταλαβα και απο το αλλο σου thread δεν εχεις μεγαλη εμπειρια επι του θεματος.

Πρωτη παρατηρηση μου ειναι οτι εχεις αρχισει με μια λαθος προσεγγιση.

Δεν ξερω την ακριβη σου οικονομικη κατασταση αλλα ειναι υπερβολη να σκασεις μονομιας ενα τοσο μεγαλο ποσο ειδικα αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος για αυτο που θες.

Επισης, δε μου φαινεται να εχεις μεγαλη ορεξη να ακουσεις τι σου λενε οι εμπειροι επι του θεματος.

 

Δηλαδη δινεις την εντυπωση οτι θες εξαρχης να λαβεις απαντησεις του στυλ ''παρε μια Am Std Strat και μια Am Std Tele''?

Ok with me...

 

 

Αν θες βεβαια πες μου ενα λογο για τον οποιο απορριπτεις αυτο:   http://www.thomann.de/gb/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm?sid=6052620dcef63667f641e6be53579373

 

Αν ο λογος ειναι επειδη κανει 311 ευρω τοτε απλα αγορασε μια American Standard Strat, να βρεις κι εσυ την ησυχια σου...

 

Ολα τα παραπανω εντελως φιλικα. ;)

 

Απο τις πιο σωστες, αντικειμενικες και ευγενικες απαντησεις που εχω δει εδω μεσα. Αν ημουν μοντ θα χες καρμα μονο και μονο απο αυτο.

Μπραβο φιλε και καλο θα ηταν να μαθουμε να ξεχωριζουμε τις καλες απαντησεις

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν όντως δεν ξέρεις τι θέλεις, το να πάρεις 2 classic vibe με ενα 500ρικο είναι πολύ

καλή και ασφαλής λύση, πολύ τίμιες κιθαρίτσες και με τα 'σωστά' κλασικά specs.

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-50s-telecaster-vintage-blonde--54848

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-strat-50s-2tsb--54846

Κρατάς και τις 2 για ενα τρίμηνο και βλέπεις αν σου ταιριάζει περισσότερο μια στράτ

ή μια tele. Αν τις κρατήσεις σε άριστη κατάσταση, τις πουλάς 180-200 ευρώ τη μια

(θα πουληθούν σίγουρα πολύ εύκολα) βάζεις ακόμα ενα κατοστάρικο και τσιμπάς μια

classic player, θα έχεις αποφασίσει σίγουρα τότε αν γουστάρεις στρατ ή τελε.

Καλό δεν ακούγεται? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου