Προς το περιεχόμενο

προβλημα, ο ενισχυτης κανει παρασιτα


zexnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εναν markbass cmd121p,εδω και 2 μηνες, και εχει αρχισει και μου κανει αραια ενα 'κτριτσ' σε ασχετες στιγμες.αναρωτιεμαι μηπως τον επηρεαζει το laptop που εχω διπλα ή ενας μετασχηματιστης(για πεταλακι)που ειναι ακριβως διπλα του.τον πηγα παραπερα και μου τοκανε μια δυο φορες μονο.εσκασα ενα σωρο λεφτα για να τον παρω και φοβαμαι μηπως ειναι απο την κατασκευη του αυτο.  :( :'(

α και μια διευκρινιση:μου φαινεται οτι το κανει αυτο μονο οταν ανοιγω τους μαγνητες του μπασου.

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το μπάσο τελείως από τον ενισχυτή (και το καλώδιο από την είσοδο), βγάλε υπολογιστή από την πρίζα και βγάλε και τον μετασχηματιστή που τροφοδοτεί το πεταλάκι. Και, περίμενε να δεις αν θα το ξανακάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εκανα ολαυτα πουπες..το προβλημα μαλλον ευθυνεται στα ηλεκτρονικα του μπασου.μολις πειραζω λιγο το καλυμμα στο πισω μερος του μπασου(εξωτερικα!) κανει εναν θορυβο παρομοιο.τσεκαρα ολα τα ηλεκτρονικα μεσα και μου φανηκαν οκ.μου φαινεται απιστευτα περιεργο να πιεζεις λιγο το καλυμμα και να ακουγεται παρασιτο ??? νταξει ειναι φτηνο μπασο αλλα οχι κετσι!ειναι δυνατον?

υπαρχει καποια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πιέζεις το κάλυμα και ακουμπάει κάτι μέσα και σου κάνει αυτό το πρόβλημα. Τι κάλυμα είναι? Δες τι ακουμπάει... μήπως έχει shielding το κάλυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το περιεργο ειναι οτι οταν βγαζω το καλυμα και πειραζω επιφανεικα τα καλωδια δεν ακουγεται τιποτα.μολις παω να βαλω το καλυμα αρχιζει και κανει διαφορα και οταν το πιεζω ή το τριβω ακουγεται ο θορυβος.μου φαινεται απιστευτα παραξενο αυτο..λες και διμιουργουνται ηλεκτ/γνητικα κυμματα οταν το ακουμπαω :P

τι ειναι το shielding?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι η θωράκιση... θα πρέπει να γειώνεται/ακουμπάει σε κάποια συνέχεια, της θωράκισης, του cavity που βρίσκονται τα ποτενσιόμετρα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα δεν φταίει ο ενισχυτής...

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα με μιά κιθάρα τύπου strat, είναι μάλλον θέμα στατικού ηλ/σμού.

Μετά απο μισή ώρα παιξίματος, μόλις ακουμπήσω το pickguard  ακούω αυτό το ενοχλητικότατο "κρατς!" ασχέτως αν παίζω σε ενισχυτή ή στην κάρτα ήχου κατευθείαν.

 

Δεν τόχω ψάξει αλλά σύντομα θ' αλλάξω μαγνήτες και θα το τσεκάρω,

παίζει κάτι με γείωση, πιστεύω  ::)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου