Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνήτη


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει 5θεσιος που στις θεσεις 2,4 σου κανει σπλιτ αυτος...ο

 

ο απλός πενταθέσιος το κάνει αυτό με την κατάλληλη σύνδεση :)

αλλά δε μιλάτε για lp ???

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ρεεεεεεεεεεεε συντροφε....τωρα το ειδα.........οτι να'ναι.....φιλε ξεχνα τον 5θεσιο δεν ειδα για τι κιθαρα ελεγες......καλα δεν παω καλα.......πας για push pull...υποχρεωτικα.........καλα κρασα.....γεραματα.....kultura μην κοιτας εσυ που εισαι νιατο ακομα....θα ερθεις και στην θεση μου

 

 

:D :D :D :D

 

;D ;D ;D

 

Μάλλον η βολικότερη λύση είναι το push-pull, θα συμφωνήσω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Μάλλον η βολικότερη λύση είναι το push-pull, θα συμφωνήσω... :D

 

Οπότε,άν δε θέλω push-pull,θα πρέπει να ξεχάσω το σπλιτάρισμα,απ'ότι κατάλαβα.. ???

 

Υπάρχει κάποιοα πρόταση για neck μαγνήτη που να έχει jazz χροιά(κατά προτίμηση Seymour Duncan) και bridge αρκετά πιο metal?(γύρω στα 150 και οι δύο μαζι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ότι υπάρχει 3θέσιος που σπλιτάρει αυτόματα και τους δύο διπλούς στη μεσαία θέση.

Λογικά ο ίδιος μπορεί να σπλιτάρει μόνο τον έναν, αν δεν συνδέσεις όλα τα καλώδια του άλλου και όπως σου είπα και στο πρώτο post έναν βγάζει η DiMarzio και έναν η Ernie Ball σίγουρα.

 

http://cgi.ebay.co.uk/DiMarzio-3-Way-Toggle-Switch-4PDT-Ibanez-Petrucci-Style_W0QQitemZ180448283027QQcmdZViewItemQQptZUK_Guitar_Accessories?hash=item2a038e4993

 

Ο jazz είναι πολύ καθαρός διπλός και μια χαρά παίζεις jazz με αυτόν ενώ σπλιτάρει υπέροχα.

Άλλη επιλογή σου είναι ο 59, ο alnico pro 2 και ο Stagg Magg για neck.

Για bridge η Duncan δεν Έχει πάρα πολύ metal μαγνήτες σε φάση τρελλής καφρίλας, αλλά μπορείς να δεις Full Shred, Diembucker, Distortion και JB.

 

Μπες στο site της Duncan να διαβάσεις specs

όστιμο κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακόμα στα push-pull μείνατε εσείς;

http://www.seymourduncan.com/products/new-products/seymour_duncan_9/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει το Triple Shot, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύχρηστο για live. Εδώ μου είναι δύσκολο να πετύχω αμέσως τη θέση που θέλω στον 5θέσιο όταν παίζω (μιλώντας βέβαια για τις 2,3,4. Οι 1 και 5 είναι "επιτεύξιμες  ;D)

 

Δεν ξέρω πόσο πρακτικό είναι να χώνεις το δάχτυλό σου κάτω από το μαγνήτη στο Mounting ring για να γυρίσεις ένα διακοπτάκι αυτού του μεγέθους

όστιμο κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα controls είναι πάνω από τον μαγνήτη. Αλλά ναι ίσως είναι πρόβλημα για να αλλάζεις ήχο στη μέση του τραγουδιού. Αλλά πραγματικά χρειάζεσαι μια τέτοια αλλαγή στη μέση ενός τραγουδιού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω-κάτω μικρή διαφορά έχει  ;D

 

Εγώ για να καταλάβεις δε βολεύομαι ούτε με τα push-pull, προτιμώ τα 2 way mini switch.

 

και βέβαια μπορεί να σου χρειαστεί μια τέτοια αλλαγή πχ να πας από ένα σόλο με distortion με το neck μαγνήτη διπλό  σε ένα funky καθαρό με τον neck μαγνήτη μονό.

 

Απλά απ ότι κατάλαβα το triple shot σου δίνει και επιλογές εκτός φάσης, παράλληλα, σειρά split κλπ με έναν μόνο διακόπτη ενώ με push pull ή 2 way χρειάζεσαι παραπάνω από έναν για να τα κάνεις όλα μαζί

 

όστιμο κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου δίνει πραγματικό "εκτός φάσης". Εκτός αν λέγοντας "εκτός φάσης" εννοείς τις θέσεις "2" και "4" της Στρατ .

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου