Προς το περιεχόμενο

Μέταλ ενισχυτής?


PossySE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας. πρωτα απ`ολα συγχαρητηρια για το σαιτ σας πολυ καλο.

λοιπον...παιζω 2 χρονια κιθαρα κ εχω μαι esp ltd v-401 με emg 81.

εχω φτασει σε ενα σχετικα ικανοποιητικο επιπεδο...π.χ.βγαζω σολο..αλλα οχι sweeps κ τετοια.

παιζω thrash/heavy/death metal..απο Obituary και death μέχρι...riot και iron maiden.

εχω εναν Line6 120 watt..δν λεω μετριος ενισχυτης αλλα πλεον χρειαζομαι κατι καλυτερο.

μπορω να ξοδεψω γυρω στα 700 με 750 το πολυυυ.

δν ξερω αν θελω απαραιτητα λαμπατο...δηλαδη..απο τη μια θελω αλλα ξερω πως σε αυτα τα λεφτα δυσκολο. τωρα θα μου πειτε γτ δν μαζευω κ αλλα..απλα για τοσπιτι που τον χρειαζομαι κ για καμια μικρη προβα δν θα μου χρειαστει κατι ακριβο κ δν θελω να ξοδεψω περισσοτερα χρηματα για το σπιτι..κ παλι εχω σκοπο να παρω νεα κιθαρα το καλοκαιρι, οποτε 750 ευρω το πολυ.

επισης εχω ενα metal muff(απλα το λεω μηπως βοηθησει σε καποια επιλογη).

μαρεσει ο ηχος συγκροτηματων οπως..Metallica(μεχρι justice) death, obituary, morbid angel, και megadeth στο rust in peace.

99% χρησιμοποιω distortion και 1% clean.

αν υπαρχει κατι αξιολογο σε λαμπατο ας το πειτε Please.αν παλι οχι..νταξ δεκτο.

σας ειπα ποσα λεφτα κ τι ηχο χρειαζομαι οποτε ελπιζω να μπορεσετε να βοηθησετε.

ξαναλεω..emg 81 μαγνητες εχω.

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα προτεινα αυτον

 

165446.jpg

 

Εχω προσωπικη εμπειρια απο αρκετα live με αυτο τον ενισχυτη και ειναι σκυλι ;)

 

Επισης στα γκαζια του ειναι πολυ καλος, σφικτη παραμορφωση. Ακομη, εχει πολυ καλο καθαρο καναλι.

 

Ενδιαφερεσαι και για μεταχειρισμενα; αν ναι μπορεις να κοιταξεις στο section των αγγελιων, παιζουν καλα πραγματακια.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις λιγη υπομονη και να παρεις μεσω ebay κανεναν jcm 800  η 900 κτλ

γιατι ολα τα συγκροτηματα που αναφερεις χρησιμοποιουν/χρησιμοποιουσαν αυτον τον ενισχυτη  

πχ http://cgi.ebay.de/Marshall-JCM-900-High-Gain-Dual-Reverb-4100-100-Watt_W0QQitemZ260549257044QQcmdZViewItemQQptZAmps?hash=item3ca9f22754

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου συστήνει μια άλλη μεταλάδικη συνταγή: να πάρεις το TECH 21 PSA1 και να το σκάσεις πάνω στο return του ενισχυτή σου...

 

"θα τρομάξεις απ το αποτέλεσμα... πας μέχρι lamb of god άμα λάχει..."

 

είναι ένα πολύ ευέλικτο μηχάνημα που προσομειώνει 3 πράγματα εδώ και 15χρόνια:

fender,marshall,boogie

αν το ψάξεις θα δεις ότι έχει υπάρξει στα rigs πολλών μπαντών και στούντιο πχ. Rammstein..

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι τωρα κραταω τα εξης

 

1.TECH 21 PSA1

2.engl thunder

3.τον marshall δν τον βρισκω πουθενα :S

4.εναν μεταχειρισμενο engl screamer 50 στα 650 ευρω αλλα δν ξερω τι μπορει να παιζει εμ τους μεταχειρισμενους.προβληματα κτλ εννοω

5. να παρω orange tiny terro μια μεταχειρισμενη καμπινα απο αγγελιες..engl 2x12 + MXR boost πετάλι επισης μεταχειρισμενο καινουριο .(οπως στο γνωστο metal video του orange tiny terror στ youtube)

το τελευταιο βγαινει στα 600κατι ευρω.600 με 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τωρα η σειρά μου...ΠΡΟΣΟΧΗ...έχω στην κατοχή μου όλα οσα σου προανέφεραν...και Orange και Tech 21 και Marshall στο παρελθόν etc etc...στα γρηγορα ομως θα σου πω οτι αν θελεις μονο για μελετη σπιτι παρε εναν Orange με μια ΚΑΛΗ καμπινουλα και εισαι ΟΚ..για κανα ψιλοjam ειναι μεσα αλλά προβα σοβαρή όχι ειδικά αν εχεις κάφρο ντράμερ..με τα πετάλια που σου ανάφεραν θα πρέπει να έχεις ενα καλό και μεγάλο σε Watt ενισχυτη με τουλαχιστον ενα 12'' μεγάφωνο απο 50 watt και πανω για αξιοπρεπή προβα και 20 watt και κατω για το σπιτι..μερικοι λενε και τα 5 watt ειναι αρκετα για το σπιτι..Συμφωνω...το τελευταιο μου αποκτημα ειναι αυτο

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm?sid=e17883af88e6bcfc57db40d1819a0949

το οποιο σκιζει για metal δεν χρειαζεσαι τπτ ουτε πεταλια ουτε καμπινες ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΠΤ...για λογους φορητοτητας(μου πεσαν τα νεφρα απο το κουβαλημα) και μονο θα σου προτεινω τον 1x12...Καλη συνεχεια....

 

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω ακουσει πολλα για valveking κτλ!

δεν ξερω σιγουρα!

επισης σκεφτομαι σοβαρα κ για τον Orange

θα δοκιμασω αυτες τις μερες και τον engl thunder.

βασικα θελω εναν αξιοπρεπη ηχο...δλδ ας μην εισαι απαραιτητα μονο για σπιτι.ξερω οτι 50 βαττ ειναι πολλα αλλα αν αξιζει οκ!μια χαρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι εκτός της λύσης του psa ( αν και δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει να μπλέξεις με ξεχωριστό προενισχυτή χωρίς να έχεις και έναν ΚΑΛΟ τελικό με ΚΑΛΗ καμπίνα), όλοι οι υπόλοιποι δεν κάνουν για metal...(τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ...)

 

με μια γρήγορη ματιά στο dv247.com και το youtube και από αυτά που έχω ακούσει, έχω να προτείνω τους εξής:

 

Peavey 6505 - http://www.dv247.com/guitars/peavey-6505-plus-combo-guitar-amp-combo--62051

http://www.youtube.com/watch?v=XWLn239IAvM

 

Bugera 333XL-212 - http://www.dv247.com/guitars/bugera-333xl-212-guitar-amp-combo--54861

 

Bogner Alchemist - http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

 

Πολύ καλοί και οι 3, εγώ σε αυτά τα λεφτά τον Bogner θα έπαιρνα χαλαρά! ;)

 

Τωρα, αν δεν θες να μπλέξεις με ενισχυτή(ίσον κουβάλημα), μπορείς να καταφύγεις στην λύση ενός POD και να κρατήσεις τον ενισχυτή σου..δες π.χ. τι κάνει π.χ. το X3 Live για metallica..

 

Η συγκεκριμένη πεταλιέρα χρησιμοποιείται και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στην κονσόλα ΧΩΡΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ και με ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ αποτελέσματα (ηχητικά).Δηλαδή, τέρμα το κουβάλημα και στην πρόβα και στα live.Επίσης, χρησιμοποιείται και ως κάρτα ήχου αν θες να ψαχτείς με το Recording.

http://www.dv247.com/guitars/line-6-pod-x3-live-and-free-carry-bag--70419

 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι ενισχυτές(π.χ. ο Line6 Spider Valve είναι πολύ καλός), αν ψάξεις τον κατάλογο των on-line μαγαζιών και βλέπεις και youtube μπορείς να σχηματίσεις μία γενική ιδέα για τον καθένα..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις να ακουσεις φιλε μου απειρες γνωμες ......το θεμα ειναι οτι εγω σου ειπα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνωμη μου ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ και αν θελεις ελα να τα δοκιμασεις(Orange,Blackstar,Peavy,Tech 21)και να τα ακουσεις...οχι βιντεακια στο youtube...και μου ειπε ο ξαδερφος της θειας μου που το ειχε ο φιλος του κτλ...αλλα το καλυτερο στο κρατησα για το τελος,το εμαθα κι εγω σημερα ο Μarshall δεν κανει για Metal... ;D ;D ;D...ρε συ jamez  :o :o 99% των cd που εχεις σπιτι σου απο εκει ακουστηκαν....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την Παρασκευή άκουσα τον Blackstar HT-5 με 1 καμπίνα 1x12 Boogie και μια χαρά metal έβγαζε (όχι βέβαια death-black) και μάλιστα με κιθάρα της πλάκας. Για thrash/death/black ο ENGL fireball είναι καλός στο είδος.

 

Και κάτι άλλο, δεν αμφιβάλω ότι με Marshall έχει γραφτεί το μισό rock αλλά για να ακούσεις λάμπα Marshall σε ένταση δωματίου δεν παιζει. (έχω λαμπάτο Marshall εγώ κ ξέρω  ;D ).

 

ΥΓ. Υπάρχει αντιπρόσωπος/μαγαζί που να φέρνει Blackstar στην Ελλάδα;;

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου