Προς το περιεχόμενο

επιλογη μονων (single coil) μαγνητων


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η προταση μου :

Βαλε bridge εναν seymour JB και neck εναν seymour jazz,σπλιταρε τους και τους δυο και με εναν 3-θεσιο επιλογεα θα εχεις ηχοχρωματα που ζητας.

Παρατραβηγμενο βεβαια αλλα... 8)

 

ταιριαζουν ομως οι συχνοτητες των dimarzio με τους seymour ?? κατι αντιστοιχο σε dimarzio paizei ??? σε αλλο θρεντ ειχα διαβασει οτι δεν μπορεις να πετυχεις σκασιμο με humbackers in a single coli size ακομα και αν τους σπλιταρω... μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κανενας ντιμαρζιο χαμπακερ πυ σπλιταρωντας να δινει κατι απο αυτο που ζητω ?

οι χοτρειλς ειναι οκ αλλα παλι να αγοραζω πικγκαρντ για μονους κτλ....?? μετα χανεται εντελως ο ηχος φεντερ και δεν θελω... :-\ :-\

 

Μην πειράξεις τη φεντερίλα γιατί θα το μετανιώσεις...

Έβαλα Dimarzio-Duncan γκαζιάριδες μονούς και ένιωθα ότι κράταγα άλλη κιθάρα...

Έιχα την απαίτηση να παίξω και funk τρομάρα μου...ούτε ο compressor δεν έφτιαχνε την κατάσταση..ξανα πίσω οι παλιοί...ξανά άλλοι...

Κανείς διπλός δεν γίνεται sc σπλιταρισμένος , απλά μοιάζει λίγο , κυρίως στη θέση 2 (Bridge-Middle)..

Βάλε κανα Kinnman και θα ξεμπερδέψεις πιστεύω...

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάλε κανα Kinnman και θα ξεμπερδέψεις πιστεύω...

 

 

 

εχεις δικιο... την θελω την φεντεριλα... ποιοι κινμαν εχουν καλο σκασιμο ?? σκεφτομουν τους scn παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταιριαζουν ομως οι συχνοτητες των dimarzio με τους seymour ?? κατι αντιστοιχο σε dimarzio paizei ??? σε αλλο θρεντ ειχα διαβασει οτι δεν μπορεις να πετυχεις σκασιμο με humbackers in a single coli size ακομα και αν τους σπλιταρω... μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστω...

 

Κοιτα απλα στις 2 εταιριες και συγκρινε οχι μονο το output απο τους μαγνητες αλλα το DC resistance,για να μην εχεις στην επιλογη σου τρελλη διαφορα output.

Σου προτεινα αυτο το setακι επειδη προσωπικα μου αρεσει με το κατεβασμα του volume της κιθαρας να καθαριζει ο ηχος(πραγμα το οποιο δεν γινεται με τον super distortion) και απο την αλλη ο jazz εχει παρα πολυ ωραια καθαρα,αν φυσικα σε ενδιαφερει αυτο απο την κιθαρα σου.Τωρα,κακα τα ψεμματα,σκασιμο οπως ενας single-coil δεν εχει ενας humbacker,oμως στην δικη μου strat,με αυτο το set εχω καποια fenderοειδη ωραια.

The choice as always is YOURS!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην με βρισετε... αλλα δεν ξερω τι ειναι το dc resistance ...

θελετα να μου πειτε ???  :'( :'(

 

 

ο dp100 εχει 13.68κ ενω οι scn εχουν

 

Bridge - DC Resistance: 11.6K, Inductance: 3.8 Henries

Middle - DC Resistance: 6.5K, Inductance: 2.4 Henries

Neck - DC Resistance: 6.5K, Inductance: 2.4 Henries

 

απο οτι βλεπω και βασει την ασχετοσυνης μου απο αυτα... στην bridge θεση ο scn εχει dc resistance πολυ κοντα  στον dp100 . αυτο δηλωνει οτιυπαρχει πιθανοτητα να παιξουν καλα ολοι αυτοι μαζι ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

AVN 69..είναι ακριβός...εμένα με άρεσε ...πολύ ...δεν έχω τ'αυτιά σου για να καταλάβω τί θα ήθηλες να ακούσεις...http://www.thomann.de/gr/kinman.html

 

 

Ο θείος τα λέει καλά εδώ...

http://www.seymourduncan.com/support/choosing-installing/how_to_pick_a_pickup.pdf

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ο dp100 εχει 13.68κ ενω οι scn εχουν

 

Bridge - DC Resistance: 11.6K, Inductance: 3.8 Henries

Middle - DC Resistance: 6.5K, Inductance: 2.4 Henries

Neck - DC Resistance: 6.5K, Inductance: 2.4 Henries

 

απο οτι βλεπω και βασει την ασχετοσυνης μου απο αυτα... στην bridge θεση ο scn εχει dc resistance πολυ κοντα  στον dp100 . αυτο δηλωνει οτιυπαρχει πιθανοτητα να παιξουν καλα ολοι αυτοι μαζι ???

 

 

Απο τη στιγμη που εχεις τον super distortion στη θεση bridge,θα κοιτας το DC μαγνητων για θεση middle και neck και ετσι θα κανεις τη συγκριση με τον DP100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια... αρα αφου οι scn (neck & middle) εχουν 6.5 και ταιριαζουν με τον scn (bridge) που εχει 11.70 κ λογικα θα ταιριαξουν και με τον dp100 που εχει λιγο παραπανω..13.68κ

 

ειπα βλακεια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια... αρα αφου οι scn (neck & middle) εχουν 6.5 και ταιριαζουν με τον scn (bridge) που εχει 11.70 κ λογικα θα ταιριαξουν και με τον dp100 που εχει λιγο παραπανω..13.68κ

 

ειπα βλακεια ??

 

Είναι μεγάλη η διαφορά....αν χαμηλώσεις κανα χιλιοστό τον Dimarzio τότε κάτι γίνεται...αυτός ο συνδυασμός (scn+dimarzio) προσωπικά δεν μου κάθεται καθόλου...δοκίμασε το για νά έχεις ο ίδιος άποψη...μπορεί και να σου βγεί..

 

ξαναδιάβασε το άρθρο , το DC Resistance δεν αρκεί σαν κριτήριο επιλογής και δεν καθορίζει και τον ηχητικό χαρακτήρα του μαγνήτη...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη η διαφορά....αν χαμηλώσεις κανα χιλιοστό τον Dimarzio τότε κάτι γίνεται...αυτός ο συνδυασμός (scn+dimarzio) προσωπικά δεν μου κάθεται καθόλου...δοκίμασε το για νά έχεις ο ίδιος άποψη...μπορεί και να σου βγεί..

 

ξαναδιάβασε το άρθρο , το DC Resistance δεν αρκεί σαν κριτήριο επιλογής και δεν καθορίζει και τον ηχητικό χαρακτήρα του μαγνήτη...

 

+1000 Σαφως και το DC Resistance δεν αρκεί σαν κριτήριο επιλογής και δεν καθορίζει και τον ηχητικό χαρακτήρα του μαγνήτη,απλα ειναι μονον ενα κρητηριο οσον αφορα το γενικο output του μαγνητη και σε βοηθα απλα να μην εχουν τρελλες διαφορες οι μαγνητες μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου