Προς το περιεχόμενο

Best VST


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε καπου τα εχεις μπερδεψει. Δεν υπαρχει midi ηχος. Το midi ειναι πληροφορια.

Και το ezdrummer και το adictive και το bfd και ολα τα αλλα την ιδια τεχνικη χρησημοποιουν. Ολα wav αρχεια πεζουν (audio).

 

θυμάσαι τα κινητά με τους midi ήχους πριν βγουν τα κινητά με τα Mp3?

εννοείται πως το midi είναι σήμα απλά πολλά άτομα (ειδικά οι drummers) ξενερώνουν με τον ήχο γιατί τους θυμίζει "midi". Κατάλαβες τι εννοώ "midi ήχο" ;)

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που συχνά αναφέρεται ως "midi ήχος" είναι ουσιαστικά ήχος που προέρχεται από χαμηλής ποιότητας τσιπάκι με ήχους κωδικοποιημένους για GM/GS/XG/GM2 κλπ, που είναι τρόπος για κοινή χρήση/αναπαραγωγή προτύπων αναπαραγωγής μουσικών αρχείων (Standard MIDI files, SMF). Συνήθως τα συγκεκριμένα τσιπάκια ενσωματώνονταν σε παλιού τύπου κάρτες ήχου, τα σχετικά παλιά κινητά τηλέφωνα, φτηνά keyboards κλπ. Αυτός ο "πλαστικός" και μη ρεαλιστικός ήχος χαρακτηρίζεται ως "midi ήχος". Λάθος χρήση του όρου MIDI που συνήθως είναι διαδεδομένος στους μη-πληκτράδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι ολα ειναι θεμα γουστου.

Το δικο μου ταιριαζει με τα addictive,ειναι υπεροχα με απλο και εξαιρετικο interface.

Kαι πολυ ωραια snares...

Ωστοσο,νομιζω οτι το ezdrummer εχει περισσοτερο ''αερα'' στα overheads κατι που τους δινει πιο αληθοφανη χροια αν ακους ολο το σετ.

Παντως,νομιζω οτι για home καταστασεις,τα addictive κολλανε πιο ευκολα στη μιξη.

Το καλυτερο παντως ειναι,αν υπαρχει η δυνατοτητα,να περαστουν απο εξωτερικο

compressor για να παρουν ογκο και να χασουν το toyfeel που εχουν....ολα τα vst...

Παντως ρε μαγκες,γραφω χρονια με vst,ημουν απολυτα ευτυχισμενος αλλα εχω την τυχη πια να πειραματιζομαι με φυσικα τυμπανα και καταλαβα το εξης που δεν πολυπιστευα....

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ....τα φυσικα,τα ακους μονα τους και τα φχαριστιεσαι(εχει πολυ ζορι η μιξη βεβαια και θελει καλο παιχτη)...

τα vst...

Moνα τους τωρα μου φαινονται σα πακμαν...αλλα οντως εχει προχωρησει πολυ το πραμα.Με καλο programming(polyyy kalo)φτανεις και το 80% του φυσικου.

Αλλα δεν παυει να ναι ποδολουτρο με καλτσες...

Ψηφιζω addictive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεχω τα εξης

 

Addictive drums

Superior Drummer

Ocean way drums

Steven slate drums (λιγα kits)

 

Η προαναφερομενη σειρα ειναι και η προτιμηση μου.Βρισκω το AD εξαιρετικο και φιλικοτατο στο χρηστη.Ολα ειναι αγορασμενα με download versions πλην της Toontrack που μου εστειλε και τα dvd στο σπιτι.

Ουτε θελω ουτε ξερω που να ψαξω για πειρατικα.Το μονο ''πειρατικο'' που με ενθουσιαζει ειναι απο το euro2004  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πρόσφατα αγόρασα το ezdrummer(εύκολο και απλό interface)

και το Groove Agent 3!!!!!(βρε παιδια κανένας αυτό)

Ανανεωμένο με τα στούντιο kits,απλά καταπληκτικά.

Αργότερα ίσως χτυπήσω και Addictive(είναι ''must'' το άτιμο...) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου