Προς το περιεχόμενο

Διαρκεια Ζωής Λάμπας (Tube Amplification)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να ειμαι drummer αλλα μαρεσει να συζητω και σε αλλα thread... ;) αποσο εψαξα στο φορουμ δε βρηκα κατι αντιστοιχο και μου εκανε και εντυπωση

 

νομιζω ειναι ενα θεμα που πρεπει να απασχολει τους κατοχους λαμπάτων καθως και οι λαμπες πρεπει να κοστιζουν κατι τοις...

 

λοιπόν βασικα ηθελα να ρωτησω πόση ειναι η διαρκεια ζωης στις λάμπες των λαμπατων ενισχυτων σε γενικες γραμμες αλλα για να διευκολύνω θα τα θέσω ως εξης...

 

Διαρκεια ζωης λάμπας οταν ο ενισχυτης χρησιμοποιειται

 

1. Σε επαγγελματικο rehearsal studio

 

2. Από ιδιωτη ο οποίος ξερει τι θελει και κατεληξε στο να παρει λαμπατο κεφαλι ή ενισχυτη και εχει βρει τον ηχο του και του συμπεριφερεται καθως πρεπει ακομα και αν τον μεταφερει απο εδω και απο εκει (live, προβες κτλ)

 

3. Αναλογα την ενταση και το ειδος μουσικης (κυριως metal)

 

4. Απότι αλλο πιστευετε οτι αξιζει να σημειωθει στο thread....

 

μιλαμε παντα για ενισχυτες 50 ή 100 WATT κεφαλι-καμπινα, combo

 

sorry αν εχω κανει λανθασμενη τοποθετηση/εκφραση αλλα γιαυτο ειστε και εσεις τα κιθαροπλέιερς εδω!!!

 

η αλλαγη τους χρειαζεται ''ειδικο'' ή ειναι κατι που γινεται και με το manual πχ και την απαραίτητη προσοχη

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα η απαντηση σου ειναι γενικη...

 

ας το θεσουμε σε ωρες γιατι αλλο να εχεις ενα ενισχυτη σε ενα στουντιο να παιζει 10 ωρες τη μερα και αλλο στο σπιτι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική είναι, αλλά δεν μπορούν να αναφερθούν και όλες οι περιπτώσεις ξεχωριστά.

Είναι ένας οδηγός για να συγκρίνεις και να συμπεράνεις ανάλογα με τη χρήση.

Στο studio θα καταπονηθούν πολύ περισσότερο από το σπίτι, λογικό είναι.

Σε ώρες με απόλυτη ακρίβεια δεν μπορεί να απαντηθεί πιστεύω.

(εσύ κάθε πότε αλλάζεις μπαγκέτες σε ώρες ακριβώς; )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαξιμουμ 30 ωρες παιξιματος

Με ολο το θαρρος και σεβασμο στα λεγομενα σου, αλλα ειναι υπερβολικοτατα λιγος ο αριθμος ωρων ζωης που αναφερεις.

 

 

 

Στο δια ταυτα, με καινουριες εχω παρατηρησει οτι γυρω στην πενταετια το πολυ, αρχιζουν και θφινουν, ειτε ειναι για αμεση αλλαγη, αναλογως το μηχανημα και τη χρηση.

 

Με παλιες, σκεψου οτι εχω πολλες NOS, τις οποιες δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα, γιατι χρησιμοποιω anos οι οποιες ηταν σε παλια μηχανηματα και τις εβγαλα, σε ραδιοφωνα (preamp κυριως) και λοιπες συσκευες και λειτουργουν αψογα δεδομενου οτι καποιες απο αυτες εχουν δουλεψει χιλιαδες, κυριολεκτικα, ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βγαζουν γυρω στις 10-15 2ωρες πρόβες οπότε μαξιμουμ 30 ωρες παιξιματος

 

μα καλα τοσο μαλακα χτυπας?μηπως δεν χτυπας rimshots?απιστευτα οικονομικος ντραμμερ εισαι... ;D

 

Στο θεμα μας τωρα

 

Διαρκεια ζωης λάμπας οταν ο ενισχυτης χρησιμοποιειται

 

1. Σε επαγγελματικο rehearsal studio

 

αν παιζουν με τον ενισχυτη 15χρονοι μεταλλαδες και ο ενισχυτης ανοιγει και κλεινει μεταξυ των προβων ,το πολυ κανα 6μηνο

 

2. Από ιδιωτη ο οποίος ξερει τι θελει και κατεληξε στο να παρει λαμπατο κεφαλι ή ενισχυτη και εχει βρει τον ηχο του και του συμπεριφερεται καθως πρεπει ακομα και αν τον μεταφερει απο εδω και απο εκει (live, προβες κτλ)

 

προενισχυτικες καμμια 10αρια χρονια,τελικες αναλογα με τη χρηση,αν δεν αναβοσβυνει συνεχεια τον ενισχυτη σπιτι του & κανει 1 live την εβδομαδα γυρω στα 3-5 χρονια αναλογα με τον τυπο της λυχνιας (οσο περισσοτερα βαττ βγαζει τοσο περισσοτερο κραταει)

 

3. Αναλογα την ενταση και το ειδος μουσικης (κυριως metal)

 

στο μεταλ που ολη η...βαβουρα βγαινει απο το pre amp ταλαιπωρουνται λιγοτερο οι λυχνιες.παντως γενικα οσο δυναμωνεις την ενταση τοσο περισσοτερο φθιρονται.

 

 

4. Απότι αλλο πιστευετε οτι αξιζει να σημειωθει στο thread....

 

η μεγαλυτερη φθορα στις λυχνιες γινεται συνηθως απο κιθαριστες που....αναβοσβηνουν τον ενισχυτη τους (κατι που ειναι οτι χειροτερο υπαρχει για τις λυχνιες) & λαθος χρηση του standby

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγαλυτερη φθορα στις λυχνιες γινεται συνηθως απο κιθαριστες που....αναβοσβηνουν τον ενισχυτη τους (κατι που ειναι οτι χειροτερο υπαρχει για τις λυχνιες) & λαθος χρηση του standby

+10

 

Και το "μαγκιόρικο" overbias (προκειμένου να επιτευχθεί το "tube saturation") που κάνει τον ενισχυτή πυροστιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως γενικα οσο δυναμωνεις την ενταση τοσο περισσοτερο φθιρονται.

Εγώ που παίζω με το preamp gain του καθαρού καναλιού πάντα στο τέρμα, να έχω και καμιά λαμπίτσα στη θήκη μαζί με το κουρδιστήρι και τις χορδές?  ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις...κατατοπιστικότατες...

 

@Superfunk και AndyC δεν παιζω μαλακα παιζω πολυ δυνατα απλα θελει ''προσοχη'' στο πως χτυπας το hihat στις ταχυτητες που παιζω και γενικα στα πιατα γιατι η φθορα στη μπακετα ουσιαστικα ειναι απο τα πιατινια. rimshot κανω αλλα σπανια. ο αριθμος ωρων ειναι ο maximum, μουχουν σπασει και μπακετες σε 1 προβα αλλα 10 προβες θα τις βγαλω ευκολα με ενα ζευγαρι...δε καταλαβαινω γιατι απορειτε?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου