Προς το περιεχόμενο

Peavey Windsor Head + digitech rp500 + cab = ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους  ;).

 

Και για να εξηγήσω... Τον ενισχυτούλη τον έχω, την πεταλιέρα την ψήνω πολύ αλλά είμαι και ανοιχτός σε προτάσεις εναλλακτικές κοντά στην τιμή της, και όσο αφορά στην καμπίνα λέω να το αφήσω πάνω σας φίλοι μου που σίγουρα ξέρετε πολλά περισσότερα από εμένα(εξ αυτού ο λόγος που ποστάρω, θέλω τα φώτα σας  ;D).

 

Όσο αφορά στην χρήση που θα έχει το σετάκι στο οποίο προσπαθώ να καταλήξω, είναι πολύ εξάσκηση στο σπίτι με τη χρήση attenuator, μερικά περιστασιακά gig σε μεσαίας χωρητικότητας μαγαζί (max 100 άτομα σαρδελιασμένα  :P).

 

Να παραθέσω σπίσης ότι είμαι σχετικά καινούριος στην ηλεκτρική κιθάρα έχωντας παίξει όμως αρκετά χρόνια κλασσική(όχι του ωδείου, αλλά της παρέας  :-\).

 

Τέλος η κιθάρα που θα χρησιμοποιώ είναι μια Fender Lite Ash Stratocaster κορεάτικη και η μουσική θα κυμαίνεται (στα liveακια) από Rory Gallagher, Bob Dylan,και ίσως λίγο Eric Clapton, φτάνωντας σε 70's classic & Southern Rock (Rainbow, Deep Purple, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd). Στο σπίτι τώρα επειδή στα σχολικά μου χρόνια έπαιζε πολύ Maiden, Metallica και τα ρέστα όλο και κάτι τέτοιο θα με πάρει η κατρακύλα να γρατζουνίσω χεχε.

 

Ελπίζω να μην κούρασα με την έκταση του πόστ και περιμένω τις προτάσεις/συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ετσι οπως τα λες δεν ξέρω αν όντως θες πεταλιέρα...αν θα παιζεις με attenuator για να έχεις power amp distortion σε λογικες εντάσεις  τι την θες τουλάχιστον την συγκεκριμμένη που δεν εχει 4 cable συνδεση ωστε να χρησιμοποεις τα εφφε στη λουπα(έχει;) και οτι αλλο θες μπροστά(οπως το wha,comp,κανα screamer).Aν εχεις λουπα πας για το rp1000 αλλα με αυτα που παιζεις  και το τροπο που θες να στησεις δεν είμαι σιγουρος οτι σου χρειάζεται.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε

1ον ατενουειτορ δε χρειαζεσαι γιατι δε θα χρησιποιεις ντραιβ απο τον ενισχυτη σου

θα παιζεις καθαρο τον ενισχυτη και πεταλια απο την rp

2ον αν θες να χρησιμοποεις προσομοιωσεις απο την πεταλιερα χρειαζεσαι fx loop

εχει ο ενισχυτης σου? δε χρειαζεται 4 καλοδια απλα θα χρησιμοποιεις τον ενισχυτη σα τελικο απο το fx loop

 

τελος για καμπινα παρε 1χ12 με επωνημο κινεζικο celestion  ;D

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας.

 

Εffects loop εχει ο windsor, οπότε όσο αφορά τις προσομοιώσεις νομίζω ότι είμαι καλυμένος.

 

Το attenuator δεν είναι δικιά μου ιδέα αλλά μου το πρότειναν έτσι ώστε να μπορώ να παραμοργώνω και με τη χρήση του master volume(δεν ξέρω και πολλά πραγματα ακόμα και για αυτό το λόγο προσπαθώ να βγάλω άκρη ακούγωντας πιο εμπειρους μουσικούς απο εμένα) οπότε δεν είμαι σίγουρος αν θα χρησιμοποιήσω.

 

Για το είδος τησ μουσικής που θέλω να ασχοληθώ πιστέυετε ότι καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα ή περισσότερα πετάλια και όχι πεταλιέρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα πεταλακια και καλα.Ενα wha delay και κανα drive και εισαι κομπλε.Αν θελεις πιο πολλά μια m9 και κανα drive wha.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου