Προς το περιεχόμενο

Modding se Harley Benton αξιζει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην, καλησπερα σε ολους.

Επεσε στα χερια μου, ως 2η κιθαρα η παρακατω

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbms15sb_egitarre.htm

Απομιμηση strat.

Το κυριως οργανο ειναι μια Ibanez για πιο μεταλλικες καταστασεις.

 

Σκεφτομαι να ριξω ενα Χ ποσο στην Benton. Συγκεκριμενα:

 

Μαγνητες

Κλειδια

Nut

 

Θα ηθελα να αλλαξω και ηλεκτρικα/γεφυρα αλλα εδω αρχιζουν οι αποριες μου:

1) αξιζει το modding σε μια τετοια φτηνιαρικη κιθαρα; Δλδ ουσιαστικα να κρατησω μονο σωμα/μπρατσο. Υπολογιζω κοστος modding κλειδια/μαγνητες/nut στα 250.

2) Συμβουλες/λινκς για γεφυρα/ηλεκτρικα ευπροσδεκτες κτλ

3) Εργαλεια που θα χρειαστω

 

Παιδια οπως καταλαβαινεται ειμαι αρχαριος αλλα με "τρωει" η φαση modding. Στην τελικη και χαλια να παει, κραταω τα αγορασμενα και τα φοραω (πιο εμπειρος γαρ) σε μια αλλη απομιμηση strat!

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν είναι αξιοπρεπή τα parts που θα κρατήσεις και δεν θες να πάρεις κάποια καλύτερη τότε go for it. Θα μάθεις κιόλας κάτι (αν δεν ξέρεις ήδη τέλος πάντων) περί modding κλπ., καλό είναι το DIY!  :D

 

 

2) Αν θες δώσε μας μια ιδέα τι ακριβώς σε ενοχλεί στην κιθάρα και αναλόγως μπορούμε να βγάλουμε άκρη από 'κεί. Parts πάντως έχει παντού, έχε μόνο υπ'όψη πως μερικά καθαρά fender parts δεν μπαίνουν απευθείας σε Ασιάτικες ρέπλικες (και μη) και ίσως δεν ταιριάζουν (π.χ. pickguards).

 

 

3) Κατσαβίδια και κολλητήρι. Άντε και κανένα άλλεν. Δεν θέλει κάτι που δεν βρίσκεις στο σπίτι πάντως.

 

 

Καλώς ήρθες, παρεμπιπτόντως. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα παιδια, διαβαζα καιρο το forum αλλα γραφτηκα πριν μερικες μερες. Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση.

 

1) με 200 απο Thomman παιρνω Grover (6-1) η Fender μαμισια κλειδια και SSS Fender μαγνητες. Οι ΗΒ μαμα εχουν ΧΑΛΙΑ μαγνητες. Τωρα με εβαλες σε υποψιες με το αν μπαινουν σε μαιμου στρατ :( Η Ibanez με καλυπτει για κυριως οργανο (φοβαμαι και να το μονταρω ως εχει, ειμαι και απειρος) και η επομενη αγορα κιθαρας θα ειναι μετα απο χρονια σε κατι σαφως πιο ακριβο, οποτε η ΗΒ θα πληρωσει τη νυφη.

 

2) Καταρχην, δεν εχω τελειωσει με σεταρισμα ακομα οποτε οτι πω δεν ειναι 100 εμπεριστατωμενο. Τι εχω βρει προς το παρων:

- Ποτενσιομετρα ειναι για φαπες. Το δε του ηχου συμπεριφερεται σαν On/Off. Τα Tone, δεν μπορω να πω οτι μου αλλαζουν τον ηχο οσο και να τα πειραζω.

- Το nut σηκωνει μονο 9αρες, σκεφτομαι για 10-46 οποτε απο το να λιμαρω, βαζω ενα της προκοπης και ησυχαζω

- Σωματακι/μπρατσακι δεν ειναι τελεια αλλα για καποιο λογο μου φαινονται ευκολοπαιχτα. Ελαφρυ σωμα, δεν βλεπω τρελες ατελειες στο ξυλο, μπρατσακι φτηνο maple και φτηνο rosewood, την παλευω.

-Για γεφυρα τωρα, δεν θελω locking κτλ, προτασεις γνωστες.

- pickguard μου ειναι αδιαφορο, οπως και η εμφανιση :)

 

3) ΟΚ, αυτα (και αλλα πολλα) τα εχω :)

 

Ενα λινκ για σωστο σεταρισμα επισης θα ηταν ευπροσδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

με 200 απο Thomman...

Θα δώσεις 200 ευρώ για μία "κιθάρα" που κοστίζει 120-130 ευρώ... ???

Βάλε και άλλα 100 και πάρε από τις αγγελίες, μια κανονική κιθάρα..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε στα χερια μου, ως 2η κιθαρα η παρακατω

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbms15sb_egitarre.htm

Απομιμηση strat.

Το κυριως οργανο ειναι μια Ibanez για πιο μεταλλικες καταστασεις.

 

Σκεφτομαι να ριξω ενα Χ ποσο στην Benton. Συγκεκριμενα:

 

Μια διευκρινιση παιδια. Εχω ηδη κανονικη κιθαρα, Ibanez γκαζοφονια!

 

Εγω το παραδεχομαι οτι απο modding ειμαι ασχετος, αν δε μαθω στην ΗΒ που θα μαθω; Το ζητημα ειναι να μην κανω μονο πρακτικη στο μαστορεμα, να ριξω ενα Χ ποσο (μεχρι 200e).

 

Εχω ακουσει για περιπτωσεις που καποιοι κρατησαν ΜΟΝΟ το σωμα απο ΗΒ και τα αλλαξαν ολα (μανικια, μαγνητες κτλ) και ειχαν ενα professional οργανο. Τωρα, ενα μανικι ειναι 140 το φτηνοτερο κτλ, παει σιγουρα πανω απο τα 600-500 που κανει μια mexican strat αλλα εχεις την ικανοποιηση οτι το κανες μονος σου.

 

Να κανω την απορια πιο συγκεκριμενη: μπορει απο ενα τετοιο οργανο να βγει κατι πιο αξιοπρεπες (πχ μια απομιμηση Strat) η να το θεωρησω εντελως καυσοξυλο και να το αποσυρω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει για περιπτωσεις που καποιοι κρατησαν ΜΟΝΟ το σωμα απο ΗΒ και τα αλλαξαν ολα (μανικια, μαγνητες κτλ) και ειχαν ενα professional οργανο.

On what profession ?  ;D

 

Μην ξεχνάς ότι θα είναι πλατφόρμα για εκμάθηση του diy.

Αλλιώς, African American, σαπούνια κλπ κλπ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει για περιπτωσεις που καποιοι κρατησαν ΜΟΝΟ το σωμα απο ΗΒ και τα αλλαξαν ολα (μανικια, μαγνητες κτλ) και ειχαν ενα professional οργανο.

Mια αξιοπρεπής partcaster ξεκινάει από τα 600-650 ευρώ. Εάν έκαναν όλα αυτά που λές, κόλλησαν στα 120 ευρώ που έχει ένα πολύ καλό σώμα LICENSED BY FENDER και κράτησαν της ΗΒ?

http://www.bhefner.com/index.php?l=product_list&c=1

 

μπορει απο ενα τετοιο οργανο να βγει κατι πιο αξιοπρεπες (πχ μια απομιμηση Strat) η να το θεωρησω εντελως καυσοξυλο και να το αποσυρω;

Κάνε μια γρήγορη έρευνα στο Ebay και θα λάβεις τις απαντήσεις σου...

 

Εάν επιθυμείς να παίξεις, πιο φτηνά θα σου κοστίσει ένα τέτοιο

http://www.diyguitarshop.co.uk/kits.htm

Με την ΗΒ, απλά θα πετάξεις τα λεφτά σου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου