Προς το περιεχόμενο

Callaham AmStand Saddles


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερες... Χριστος Ανεστη και καλη χωνεψη ;D ;D ;D ;D

Ερχεται η ωρα για το μεγαλο service της AmStand μου.

Σκεφτομαι να αλλαξω τα saddles με αυτα του callaham.

Πιο πολυ για το οπτικο του θεματος θα γινει η αλλαγη-δεν τα γουσταρα τα μαμα απο τοτε που την αγορασα..το μακρινο 1991!!!

Ως προς το ηχητικο τωρα , καλα τα γραφουν τα αμερικανακια στο Internet αλλα υπαρχει καποιος απο ΄δω μεσα που να τα εχει δοκιμασει?

Ευχαριστω εκ των προτερων  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το ηχητικο τωρα

 

αυτο που θα παρατηρησεις ειναι μια βελτιωση του ηχου σου μια και θα εχεις

 

1.λιγοτερο sustain & υπερβολικα πριμα

2.περισσοτερο twang & "αερινο" ηχο.

 

φυσικα αυτα θα τα παρατηρησεις μονο αν παιζεις με καθαρο ηχο,αν παιζεις με πολυ overdrive/distortion μη πετας τα λεφτα σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια superfunk δοκιμασες saddles callaham και πιστευεις ότι εχουν λιγοτερο sustain??

και υπερβολικα πριμα? η απλα θεωρεις οτι αυτη θα ειναι η αλλαγη σε σχεση με τις στοκ saddles της Am Standard?

 

εχω δυο τρεμολο καλαχαμ (ολοκληρα ομως) και ξεπερνουν σε ηχο ακομα και το tremolo στην Eric Johnson Strat που ειχα τοποθετημενο!

Τωρα μαλιστα παρηγγειλα και τη νεα του γεφυρα για Λες Πωλ.

 

Μου κανει εντυπωση που θεωρεις οτι η αλλαγη γεφυρας στην  κιθαρα ειναι πεταμενα λευτα... απ την αλλη παιζω κυριως καθαρα οποτε... παντως στη στρατ δινουν απιστευτες αρμονικες και πιο πολυ sustain  (σ αυτο ισως και να παιζει πιο πολυ ρολο το steel block)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια superfunk δοκιμασες saddles callaham και πιστευεις ότι εχουν λιγοτερο sustain??

 

τα saddles της callaham ειναι απλα bend steel stratocaster saddles (ιδια με αυτα των reissue),οποτε ναι τα εχω...δοκιμασει 100αδες φορες & ειναι τα απολυτως αγαπημενα μου για strat.

 

η απλα θεωρεις οτι αυτη θα ειναι η αλλαγη σε σχεση με τις στοκ saddles της Am Standard?

 

μα νομιζω οτι το ειπα καθαρα αυτο,αλλωστε αυτο δεν ρωτησε και ο ΟΡ?

 

Μου κανει εντυπωση που θεωρεις οτι η αλλαγη γεφυρας στην  κιθαρα ειναι πεταμενα λευτα.

 

αυτο καταλαβες οτι ειπα?

 

Γενικα καλο ειναι πριν απαντησουμε σε ενα ποστ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

 

Εντελως φιλικα παντα... ;)

 

Anyway η αλλαγη γεφυρας (η τρεμολο) ειναι απο τις σημαντικοτερες αλλαγες που μπορει να κανει καποιος,θα την καταλαβει ομως μονο αν παιζει ΚΑΘΑΡΑ (η εστω με λογικο drive) απο καποιο επιπεδο "βρωμας" και πανω ολες οι κιθαρες (ποσο μαλλον οι...γεφυρες) ακουγονται το ιδιο... :)

 

(σ αυτο ισως και να παιζει πιο πολυ ρολο το steel block)

 

επισης καλό ειναι να διαβαζουμε και το ΟΡ (οπου ΔΕΝ αναφερεται αλλαγη στου SB) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμμ ναι... απαντησα στην αρχη αλλα μετα παρασυρθηκα λιγο και χαθηκα με τους συνειρμους να με συμπαθατε !!

 

απλα μου κανε εντυπωση γιατι ειδα οντως διαφορα προς το καλο κανοντας την αλλαγη για τον εαυτο μου...

 

ξανα σορρυ μαλλον ακουστηκε (διαβαστηκε) ΄καπως' το post αλλα και γω φιλικα παντα ομιλω και σεβομαι εννοειται και τους πρεσβυτερους του forum!

 

argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μου κανε εντυπωση γιατι ειδα οντως διαφορα προς το καλο κανοντας την αλλαγη για τον εαυτο μου...

 

μα και εγω αν δεις τονισα οτι ΚΑΛΟ θα δει αλλαζοντας τα am std saddles με vintage style και μαλιστα απο "κοσμηματοπωλη" οπως ο Callaham ,του οποιου το hardware ειναι οντως εξαιρετικα προσεγμενο εμφανησιακα και κατασκευαστικα,ασχετως αν ηχητικα δεν εχει και μεγαλες διαφορες απο το vintage Fender hardware.

 

το steel block του ειναι οντως πολυ βαρυ και σε καποιους αρεσει περισσοτερο (ενω σε αλλους λιγοτερο) απο τα vintage Fender blocks (οπως π.χ της EJ),το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τις tele bridges του (πολυ βαριες για τα vintage γουστα καποιων οπως εγω,αλλα πολυ καλες για καποιους αλλους που ζητανε πιο μοντερνο ηχο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

callaham γεφυρες= περισοτερο sustain, ονγκος και διαυγεια, καμια σχεση με περισοτετερα πριμα κλπ. Ολα αυτα σε σχεση με τη δικη μου εμπειρια με αυτα. Α και ξεχασα, πολυ ανωτερα απο οποιαδηποτε fender hardware.

φιλικα κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

callaham γεφυρες= περισοτερο sustain, ονγκος και διαυγεια
,

 

σε σχεση με ΤΙ ακριβως? (δηλ.τι αντικατεστησες με τι και εφτασες σε αυτο το συμπερασμα?)

 

καμια σχεση με περισοτετερα πριμα κλπ.

 

φυσικα,αυτο λεω και εγω (για τα vintage style strat saddles οχι για οτιδηποτε ειναι Calaham) δεν δινουν πριμα αλλα αφαιρουν σε σχεση με τα μοντερνα amercian std saddles

 

 

 

Α και ξεχασα, πολυ ανωτερα απο οποιαδηποτε fender hardware.

 

define ανωτερο Please?? ;D

 

ας πουμε κατασκευαστικα ειναι ΠΟΛΥ ανωτερα απο τα αντιστοιχα vintage Fender,ειναι καλογυαλισμενα,πιο καλοφτιαγμενα και με κλασεις ανωτερο plating

 

απο την αλλη εβαλα σε μια tele μου γεφυρα Callaham και......all the twang went out the window... ;D ;D  επεστρεψα αρον,αρον στα αγαπημενα μου μεξικανικα tele plates (τα καλυτερα για vintage tele ηχο κατα τη γνωμη μου μια και ειναι ...αγιοβασιλιατικα ;D  και λεπτοτερα απο τα αμερικανικα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τα saddles έβγαλα από το block από την δική μου strat που είναι στημένη για γκάζια και τα άλλαξα με γραφιτένια. Τώρα σε sustain δεν πρόσεξα διαφορά, όμως από πρίμα ξύριζαν και γι αυτό και τα άλλαξα. Κατασκευαστική διαφορά στα saddles δεν είδα σε σχέση με τα Vintage, να πώ την αλήθεια όμως το Block λέεεεεειιιιιι πολλά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πώ την αλήθεια όμως το Block λέεεεεειιιιιι πολλά.

 

αλλο πραγμα το block....φυσικα και θα "δωσει" σε οποιαδηποτε strat με zinc block ,ομως ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ για αυτο εδω... ;D ;D

 

και για να ξεκαθαρισω και τη...θεση μου...για εμενα η αλλαγη ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του τρεμολου μιας ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ strat με φθηνο τρεμολο (zinc block,cast saddles)  με Callaham ειναι ΠΟΛΥ καλη κινηση,στις περισσοτερες high end Fender (cs,thinskin,vintage RI ) δεν χρειαζεται μια και  ηδη φορανε τρεμολο με 100% vintage specs.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου