Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία + Φορουμ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Costas, την ορθογραφία δεν τη μαθαίνει στα παιδιά ο δάσκαλος. Τη μαθαίνει το διάβασμα βιβλίων. Ο δάσκαλος θα τους τα διδάξει μία-δύο-δέκα, μετά προκειμένου να τους εντυπωθούν σωστά οι λέξεις, πρέπει να τις βλέπουν γραμμένες σωστά. Δεδομένου λοιπόν ότι το internet και η τηλεόραση έχουν αντικαταστήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τα βιβλία, είναι λογικό τα παιδιά να μην ξέρουν τι τους γίνεται από σωστή ορθογραφία.

 

Για το internet δεν το συζητώ. Το 90% των ελληνικών που γράφονται είναι ανορθόγραφα, με κακό συντακτικό. Αλλά και η τηλεόραση τελευταία δεν πάει πίσω. Εκτός της κατάργησης των τόνων, τα μαργαριτάρια είναι πλέον συχνότατα και εκεί.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι το διάβασμα βοηθάει πάρα πολύ, όμως οι απλοί κανόνες του τύπου: όλα τα ρήματα γράφονται με "ω" όλα τα "-ίζω" εκτός από 5-6 γράφονται με "ι" όλα τα "-ώνω" γράφονται με "ω", όλα τα "-αίνω" γράφονται με "αι", όλα τα ουδέτερα ουσιαστικά εκτός από 5-6 γράφονται γράφονται με "ι" κτλ. κτλ. πρέπει να διδάσκονται μέχρι αηδίας! Εγώ ακόμα τα θυμάμαι (γιατί η δασκάλα που είχαμε η κυρά Τασία τραβούσε αμά λάχει και φαβορίτες! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολύ αγαπάτε την γλωσσά σας που έχετε διαλέξει αγγλόφωνα User names?

 

The Genius Loci ...στα ελληνικά δε σου άρεσε πασά μου?

 

Να το εκλάβω σαν προσωπική επίθεση το παραπάνω?

 

Και ΔΕΝ είναι αγγλικά... πασά μου... λατινικά είναι  ::)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθογραφία γενικά δε διδάσκεται.

 

Υπάρχουν μάλιστα άνθρωποι που δυσκολεύονται πολύ με το γραπτό λόγο (δυσλεξία), οπότε είναι εξαιρετικά άδικο να απαιτούμε από αυτούς να γράφουν ορθογραφημένα. Τα λεξικά είναι ευλογία για αυτούς, γιατί μπορούν να εκφραστούν χωρίς να ρισκάρουν την αποδοκιμασία και να κολλήσει κάποιος στα λάθη τους αντί να ασχοληθεί με το νόημα των όσων γράφουν.

 

Φυσικά τα ηλεκτρονικαά λεξικά δε διορθώνουν το "πιστεύεται" (μέχρι στιγμής τουλάχιστον), αν και αυτά τα λάθη, των καταλήξεων της γραμματικής δηλαδή, είναι ίσως τα μόνα που μπορεί να διδαχτεί καποιος να αποφεύγει.

 

Ήμουν πάντα ορθογράφος χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο για αυτό, εκτός ίσως από το να διαβάζω πολύ. Η ορθογραφία είναι ένα πολύπλοκο, μη ορθολογικό, και αρκετά αυθαίρετο σύστημα, ας μη γινόμαστε σνομπ. Εδώ όλοι οι γιατροί αλλάξαν τις ταμπέλες τους επειδή ξανα-ανακαλύφθηκε η ετυμολογία του "ορθοπεδικός" και τώρα γράφουν "ορθοπαιδικός"  :)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα με ενοχλεί η ανορθογραφία.

Και βέβαια άλλο το λάθος σε μια "δύσκολη" λέξη και άλλο το λάθος που μπορεί να σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

Η ορθογραφία δεν είναι τυπολατρία, έχει ουσιαστικό ρόλο να μεταφέρει το νόημα σωστά γρήγορα και άμεσα. Διαβάζοντας "προτείνετε" να καταλαβαίνεις αμέσως ποιός προτείνει και όχι να σταματάς  έστω για κλάσματα δευτερολέπτου για να το σκεφτείς.

Είναι κάτι παρόμοιο με το μπέρδεμα που γίνεται με το ηχείο και το μεγάφωνο.

Στο τέλος προφανώς το βγάζεις το νόημα είναι όμως κουραστικό.

Μπορούμε όλοι  να προσπαθήσουμε για να βελτιωθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "ανορθογραφία" δεν ειναι απαραίτητα έλειψη γνώσεων και μόρφωσης αλλά μπορεί πολύ πιθανά να ειναι "ασθένεια"

 

Ναι ρε Μάκη, "ασθένεια" είναι.

H "ασθένεια" της τεμπελιάς, του δε βαριέσαι αδελφέ, έλα μωρέ πως κάνεις τώρα, νταξ μη κολάς, τεσπά και γουατέβα, οι Τούρκοι μας άφησαν πίσω, οι Γερμανοί δε μας χωνεύουν, ο δάσκαλος δεν μας μαθαίνει..........

Τι εννοείς εγώ δεν στρώνω τον κώλο μου να διαβάσω; Εγώ φταίω; Ναι ρε εγώ σας μάρανα δεν κοιτάτε τα μούτρα σας λέω γω.

 

Μην αρχίσουμε την παραμύθα με τους δυσλεκτικούς και τους μετανάστες και τις λοιπές μειονότητες please.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθογραφία γενικά δε διδάσκεται.

 

Υπάρχουν μάλιστα άνθρωποι που δυσκολεύονται πολύ με το γραπτό λόγο (δυσλεξία), οπότε είναι εξαιρετικά άδικο να απαιτούμε από αυτούς να γράφουν ορθογραφημένα.

 

 

Φυσικά και δεν αναφερόμαστε στους δυσλεκτικούς ρε φίλε. Αυτό έλλειπε δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας χαλαρωσουμε λιγο

 

Δε ζητησα να παλουκωσουμε τους ανορθογραφους στο Συνταγμα

 

Εβαλα μια σκεψη μου σε δημοσιο διαλογο. Δεν εγινε και κατι. Για αυτο το λογο αλλωστε μπαινουμε στο φορουμ, να συζηταμε μουσικα ή περιπου μουσικα ή και ξεκαρφωτα θεματα

 

Εγώ πάντως είμαι υπερχαλαρωμένος αυτή τη στιγμή.

Μαζί σου για την συζήτηση.Η δημοσκόπηση μου φαίνεται άσκοπη όμως.

 

Δηλαδή τι εννοείς, ότι βρέθηκαν σε περιβάλλον που τους ήταν δύσκολο να παρακολουθήσουν το Δημοτικό?

 

 

Ναι αυτό εννοώ.

Αν πχ οι γονείς σου σε δέρνουν και σου συμπεριφέρονται άσχημα πολύ πιθανόν το τελευταίο σου μέλημα να είναι να παρακολουθήσεις στο δημοτικό.

Ένας συμμαθητής μου που ήταν μια παρόμοια περίπτωση δε διάβαζε ποτέ και στη μέση του γυμνασίου τα παράτησε και έπιασε δουλειά σε οικοδομές.

Η εκπαίδευση στην επαρχία επίσης ήταν και συνεχίζει να είναι σε κάποιο βαθμό χαμηλή.

 

Επίσης μην ξεχνάτε οτι υπάρχουν και άτομα με δυσλεξία (σαν του λόγου μου).

Άλλοι έχουν πρόβλημα με την έκφραση και άλλοι με την ορθογραφία.

 

Υπάρχουν ένα σωρό λόγοι που κάποιοι δεν ξέρουν ορθογραφία και σίγουρα μέσα σε αυτούς είναι οτι κάποιοι απλά ήταν τεμπέληδες.

Όμως επειδή βρισκόμαστε στο internet δεν ξέρουμε ποιος και τι δεν μπορούμε και να κρίνουμε έτσι εύκολα.

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου