Προς το περιεχόμενο

ΗΡΘΕ Η C.A.R. TELE!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, η TELE απλά ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! :D:D:D

 

Αρχικά για 1-2 μέρες έπαιζα χωρίς να τη ρυθμίσω καθόλου. Το action ήταν λίγο ψηλό για τα γούστα μου και οι χορδές 10άρες (συνήθως παίζω με υβριδικό σετ .09-.046) αλλά ευχαριστήθηκα attack στα ρυθμικά!

Κοπάνημα κανονικό αλλά SRV και η κιθάρα είχε τον τέλειο ΟΓΚΩΔΗ ήχο χωρίς το παραμικρό τρίξιμο. 8)

 

Στη συνέχεια τη ρύθμισα (με βοήθεια φίλου), κατέβασα το action, έβαλα τις αγαπημένες μου VINCI χορδές και έβαλα και το string tree...

H αίσθηση του μπράτσου ΑΠΟΛΥΤΩΣ οικείο μιας και την έφερα περίπου στις ρυθμίσεις που είχα και στην strat μου. Μάλιστα ίσως έχει και λίιιγο χαμηλότερο action. Αυτό βέβαια είχε ως αποτέλεσμα να αρχίσουν να ακούγονται κάποια ανεπαίσθητα τριξιματάκια (κυρίως στις μπάσες...) αλλά μπροστά στην άνεση που μου προσφέρει το μπράτσο, τα αγνόησα ΕΝΤΕΛΩΣ! 8)

 

Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ύψος που θα πρέπει να ρυθμίσω τους μαγνήτες... Χαμηλώνοντας το action έπρεπε αναγκαστικά να χαμηλώσω και τους μαγνήτες γιατί αλλιώς (ειδικά) ο bridge κόντευε να ακουμπήσει τις χορδές... Διάβασα το άρθρο του SF και τις έβαλα στο ύψος που λέει και ο ήχος μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! :D

Πήγα στον φίλο μου που έχει πολύ έμπειρο αυτί και μου είπε ότι χρειάζονται χαμήλωμα οι μαγνήτες. Για δοκιμή μάλιστα μου τους χαμήλωσε τόσο ώστε ο neck ήταν σχεδόν στην ίδια ευθεία με το pickguard. Με αυτή τη ρύθμιση, η κιθάρα έβαζε έναν πιο γλυκό ήχο, και ακουγότανε στη θέση 2 και 3 κυρίως σαν ακουστική! Σύμφωνα με τον φίλο μου, έτσι θα έπρεπε να ακούγεται.

 

Όμως εγώ είχα ήδη αρχίσει να ψιλοσυνηθίζω τον προηγούμενο ήχο που είχε πολύ "τσαμπουκά" και ένταση! Στη θέση 1 έπαιρνε αυτιά από το σκάσιμο (χωρίς να "ξύνει") και στην 3 είχε πολύ όγκο...

:lol: :lol:

Τελικά αυτή τη στιγμή έχω βάλει τους μαγνήτες σε κάποιο ενδιάμεσο ύψος (δεν έχω μετρήσει ακριβώς). Απλά βρήκα ένα ύψος όπου ο ήχος του bridge μου άρεσε και ρύθμισα ανάλογα και τον neck.

Επίσης με απασχολεί το γεγονός ότι θέλω, περίπου τουλάχιστον, η tele να έχει το ίδιο output με την strat μου για να είναι πιο εύκολη η ζωή μου σε καταστάσεις live και να μη χρειάζεται να αυξομειώνω το Volume του ενισχυτή...

 

Ακόμη παίζω πάντως με το ύψος μέχρι να καταλήξω κάπου οριστικά...;) (Εκτός αν κάνω κάποια στιγμή ταξιδάκι Αθήνα και μου τη ρυθμίσεις εσύ SF!!!)

Το μόνο σπάσιμο στις tele είναι ότι χρειάζεται ξεβίδωμα του pickguard κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις το ύψος του neck :twisted:

 

Εν κατακλείδι:

Σε όποια θέση και αν άφησα τους μαγνήτες, η κιθάρα σκότωνε! Και το εννοώ. Τη συνέκρινα με μια Japan 62 ri (νομίζω) και την "έφαγε λάχανο". Το παραδέχτηκε και ο ιδιοκτήτης της ο οποίος έχει ψύχωση με τον ήχο και αλλάζει κάθε 5 μέρες μαγνήτες...:D To ίδιο έγινε και με μια Μεχικάνικη με Haussel μαγνήτες... Η Rockinger κέρδισε όλα τα tests με διαφορά!!!

 

Τέλος, να πω ότι τη δοκίμασε και ένας φίλος, πολύ καλός κιθαρίστας, συνηθισμένος από πιο μοντέρνα μπράτσα και όπως δήλωσε: "...είναι το μόνο όργανο τύπου Fender με το οποίο κατάφερα να παίξω και να νιώσω οικεία...". Κι αυτό σημαίνει κάτι νομίζω!!!!

Παρεπιπτόντως, αυριο ο ίδιος αυτός φίλος παραγγέλνει τη Sonic Blue Strat ;)

 

ΥΓ1: Περιμένω τον Τακη και τον mechmg να ηχογραφήσουν ένα Α/Β test με την tele του τελευταίου και την Highway tele που έχει δανειστεί ο Τάκης!

ΥΓ2: Superfunk σε κόβω να ψήνεσαι, ζηλιάρη για την C.A.R ή κάνω λάθος?? :lol::lol::lol::lol: ΠΑΡΤΗΝ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραια πραματα!

:D

 

Με χαρα μου να στη ρυθμισω αλλα βλεπω οτι και μονος σου τα καταφερνεις καλα.

:wink:

 

Εγω προτιμω τον πισω μαγνητη οσο το δυνατον κοντυτερα στις ατυλιχτες χορδες (χωρις να τις "τραβαει" ομως) για περισσοτερο sustain & ογκο και λιγο μακρυτερα στις τυλιχτες για περισσοτερο twang.

 

Ο neck μαγνητης ρυθμιζεται παντα σε σχεση με τον πισω δηλ. πρεπει να εχει την ιδια εξοδο με τον πισω η (οπως το προτιμω εγω Λιιιγο μικροτερη ωστε η μεσαια,και αγαπημενη μου,θεση να εχει λιγο ποιο πολλα πριμακια..)

Παντως στο ιδιο υψος με το Pickguard δεν νομιζω να ειναι & η καλυτερη ρυθμιση. :wink:

Ετσι κι αλλοιως ο neck μαγνητης ειναι καθαρα..διακοσμητικος για το 90% των τελεκαστεραδων μια και οι περισσοτεροι παιζουν μονο με τον πισω και καποιοι λιγοτεροι με τον πισω η στη μεσαια θεση,προσωπικα τον neck μαγνητη μονο του πρεπει να τον εχω χρησιμοποιησει 2 φορες σε ολη μου τη ζωη! :oops:

 

αν θες μπορεις να τρυπησεις το Pickguard και να "κρεμασεις" τον μαγνητη απο αυτο,αν δεν σε ενοχλει αισθητικα,οπως στις strat αν σε ενοχλει το βαλε-βγαλε στο pickguard (οπως κανει η Fender στα μοντελλα με τα 22 ταστα,τα οποια προσωπικα αντιπαθω,μια και αν δεν το εκανε θα χρειαζονταν να βγαζεις το μπρατσο καθε φορα που ρυθμιζες τον neck μαγνητη )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ1: Περιμένω τον Τακη και τον mechmg να ηχογραφήσουν ένα Α/Β test με την tele του τελευταίου και την Highway tele που έχει δανειστεί ο Τάκης!

 

η tele που εχω δανειστει ειναι του φιλαρα μου του taq και οποιος ενδιαφερεται ειναι για πουλημα σε τρομερη τιμη!

θα το καναμε το τεστ χθες Ηλια αλλα ειχε διαβασματα ο μιχαλης.κανονισαμε εκτος απροοπτου να βρεθουμε σαββατο πρωι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k: Ετσι κι αλλοιως ο neck μαγνητης ειναι καθαρα..διακοσμητικος για το 90% των τελεκαστεραδων μια και οι περισσοτεροι παιζουν μονο με τον πισω και καποιοι λιγοτεροι με τον πισω η στη μεσαια θεση' date='προσωπικα τον neck μαγνητη μονο του πρεπει να τον εχω χρησιμοποιησει 2 φορες σε ολη μου τη ζωη! :oops:[/quote']

 

 

εδω θα διαφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ. απο την πρωτη στιγμη που πηρα την tele επαθα την πλακα μου με τον neck μαγνητη, να μην σου πω και πιο πολυ απ οτι με τον bridge :roll:

προτεινω σε ολους τους bridge telecasteraκηδες να ξανακουσουν τον neck, και σιγουρα πολλοι θα αναθεωρησουν

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ1: Περιμένω τον Τακη και τον mechmg να ηχογραφήσουν ένα Α/Β test με την tele του τελευταίου και την Highway tele που έχει δανειστεί ο Τάκης!

 

η tele που εχω δανειστει ειναι του φιλαρα μου του taq και οποιος ενδιαφερεται ειναι για πουλημα σε τρομερη τιμη!

Ελπίζω μόνο το συγκριτικό να είναι όσο το δυνατόν αντικειμενικό, έτσι? :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k: Ετσι κι αλλοιως ο neck μαγνητης ειναι καθαρα..διακοσμητικος για το 90% των τελεκαστεραδων μια και οι περισσοτεροι παιζουν μονο με τον πισω και καποιοι λιγοτεροι με τον πισω η στη μεσαια θεση' date='προσωπικα τον neck μαγνητη μονο του πρεπει να τον εχω χρησιμοποιησει 2 φορες σε ολη μου τη ζωη! :oops:[/quote']

 

 

εδω θα διαφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ. απο την πρωτη στιγμη που πηρα την tele επαθα την πλακα μου με τον neck μαγνητη, να μην σου πω και πιο πολυ απ οτι με τον bridge :roll:

προτεινω σε ολους τους bridge telecasteraκηδες να ξανακουσουν τον neck, και σιγουρα πολλοι θα αναθεωρησουν

:wink:

 

+ μιχαλη!ο neck ειναι κ%^λα!οπως απιστευτη ειναι και η μεσαια θεση..για την bridge δεν λεω γιατι ειδικα στην highway δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για τον bridge και νομιζω δικαιολογημενα...εκτος και αν της highway ειναι καλος ο bridge και απλα εμενα τα γουστα μου ειναι για αλλο ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μόνο το συγκριτικό να είναι όσο το δυνατόν αντικειμενικό' date=' έτσι? :D[/quote']

 

εννοειται ρε..αλλιως καλυτερα να μην το κανουμε καθολου..ειμαι και εγω πολυ περιεργος για το αποτελεσμα γιαυτο και θα κοιταξω και την παραμικρη λεπτομερεια για να ηχογραφηθουν και οι 2 κιθαρες με τα ιδια settings...για να σου δωσω να καταλαβεις..με την ιδια πενα θα ηχογραφησω και τις 2 και ελπιζω να εχει και του μιχαλη 10αρες γιατι μπορει να τον αναγκασω να του βαλω ενα σετακι daddraio 10αρες... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και μια απορία να εκφράσω για αυτό το test?

Πώς είναι το πιο σώστό από άποψης αντικειμενικότητας να γίνει? Οι 2 tele να γραφούν με τις ίδιες ρυθμίσεις EQ στον ενισχυτή ή η κάθε μία με τη δική της (κολακευτική) ρύθμιση?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα θα πρεπει να βρειτε την καλυτερη ρυθμιση στους ενισχυτες.

γενικα οι Tele με κλασσικους μαγηνητες θελουν περιπου την παρακατω ρυθμιση για να αποδωσουν τα μεγιστα :lol:

 

μπασα: τερμα (η σχεδον τερμα)

μεσαια: λιγο πανω απο τη μεση

πριμα: 3/4 (η λιγο παρακατω)

presence:μεση

 

δυστυχως οι μαγνητες της HIGHWAY δεν ειναι και οτι καλυτερο (ειδικα ο Bridge) οποτε το αποτελλεσμα το βλεπω υπερ της Rockinger.

 

H Highway ομως ειναι ισως η καλυτερη ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ FENDER που κυκλοφορει και για οποιον θελει αυθεντικο Fender οργανο η τιμη της ειναι εξευτελιστικη (αλλωστε το μονο που χρειαζεται για να γινει "αντρικη" τελε ειναι ενας μαγνητης των 50 ευρω :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου