Προς το περιεχόμενο

O power transformer και αν επηρεαζει το ολο ηχητικο αποτελεσμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ειμαι καινουργιος ακομα και μικρος (σε γνωσεις) αναρωτιομουν κατα ποσο ενας πολυ καλος power transformer επηρεαζει τον ηχο σε ενα ενισχυτη.

Σιγουρο ενας ΟΤ παντα δινει καλυτερα αποτελεσματα απο ενα ΟΤ της πλακας οπως επισης, φανταζομαι, οι καλοι πυκνωτες, λυχνιες κλπ.

Συγκεκριμενα αναφερομαι για ενα reissue Marshall JTM45 κεφαλη οπου αφου εχω αλλαξει ΟΤ και πυκνωτες νομιζω οτι ειναι η ωρα του power transformer να αλλαχθει.

Στη καθε αλλαγη που κανω ακουω μεγαλη διαφορα στο ηχο και δεν θελω να δωσω τον Marshall οπως καποιοι θα μου πουν :'(

Βλεπω οτι τα βολτς στη λυχνια (3 & 8 ποδαρακι), το Β+, αν τα λεω σωστα ?? ειναι 398 volts.

Δεν ειναι λιγα αυτα ? για λυχνιες εχω βαλει τις 6L6WC tou TAD.

αν ανεβασω τα βολτς δε θα και καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και βέβαια παίζει ρόλο ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας και μεγάλο μάλιστα! Το τροφοδοτικό σε έναν ενισχυτή είναι το "feeling" που παίρνεις από τον ενισχυτή. Μιας και από το τροφοδοτικό εξαρτάται το πώς ανταποκρίνεται...

 

Ποιόν Marshall έχεις? 400 βολτ δεν είναι λίγα στις ανόδους. Ανάλογα τι έχεις και στο δίκτυο... 220V, 230V? Και ανάλογα τι ανορθώτρια χρησιμοποιείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

εδω αναφερομαι στον JTM 45 reissue tou 2006.

στο δικτυο εχω 220 V kai exo JJ GZ34 gia rectifier.

απλα νομιζω οτι με εναν ΜΜ μετασχηματιστή τροφοδοσίας στα 450 βολτς θα ζωντανεψει ακομα περισσοτερο το μηχανημα ??

τι πρεπει να κοιταξω για να δω αν παιρνει να ανεβασω τα βολτς? κερδιζω κατι με το να τα ανεβασω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρότεινα να πειράξεις την τάση τροφοδοσίας των λυχνιών μέσω του τροφοδοτικού. Στις προενισχύτριες γίνεται και μέσω της αλλαγής των αντιστάσεων που έχουν εν σειρά με την άνοδό τους. Αν βάλεις μικρότερης τιμης αντιστάσεις, θα αυξηθεί η τάση τροφοδοσίας των λυχνιών και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα περισσότερα καθαρά, λιγότερο preamp distortion, περισσότερο "punch"/ατάκα.

Για τον τελικό, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανεβάσεις την τάση καθότι μπορεί άνετα να καούν άλλα μέρη όπως ο OT...

Αν πάντως αλλάξεις μετασχηματιστή με κάποιο που να αντέχει περισσότερα VA(volt amperes) ισχύος, θα κερδίσεις λίγο στα καθαρά και στις δυναμικές του ενισχυτή.

Αν βάλεις κάτι με ελάχιστα μικρότερη ισχύ, θα κερδίσει distortion και θα χάσει σε ένταση.

Πάντα παίζει ρόλο όμως και η ανορθώτρια καθώς και οι πυκνωτές του τροφοδοτικού. Όσο καλύτερα είναι αυτά, τόσο ομαλότερη και καθαρότερη θα είναι η απόκριση του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι καινουργιος ακομα και μικρος (σε γνωσεις).....

 

Σορρυ για το offtopic, απλα ηθελα να πω οτι αν εσυ θεωρεις τον εαυτο σου μικρο σε γνωσεις και μπορεις να συνταξεις μια παραγραφο με τετοιους ορους τους οποιους καταλαβαινεις, τοτε εμεις οι υπολοιποι που δεν καταλαβαινουμε (πληρως) τι ειμαστε??  ;D ;D ;D :P :P

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας καποια που γραφουν μερικοι με βλεπω μικρο και καλο θα ηταν αφου παιζουμε με ενισχυτες και κιθαρες να εχουμε μια σφαιρικη γνωση το τι γινεται μεσα κει.

Ευχαριστω Sottos για την ενημερωση.

Βλεπω να μενω εκ του ασφαλους στα 420 βολτς που υποτιθεται οτι βγαζει το τροφοδοτικο που βαζει η Marshall ston JTM45 και μαλλον να βαλω ενα αλλο πιο αξιοπιστο τους ωστε να κερδισομε λιγο στις δυναμικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τοσα μεγαλα κεφαλια ειναι μεσα σε αυτο το site, κανενας επιπλεον δεν βρεθηκε να γραψει δυο λογια αν αξιζει να αλλαξω το Μ/Σ τροφοδοσιας ? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγη βοηθεια ρε παιδιααααα........ :(

Να τον αλλαξω τον εργαστασιακο Μ/Σ τροφοδισιας στο ri JTM45 μιας και

μου φαινεται οτι το εργαλειο αντεχει και 450 βολτς. λεω να βαλω εναν Heyboer η Μercury Magntics ετσι ωστε να εχει καλυτερη ατακα ο ηχος , ναναι πιο ζωντανος ο ηχος οπως λεει και ο Sottos.

Τοσοι εδω μεσα στο site ξερουν να απο αυτα  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου