Προς το περιεχόμενο

Music Man Stingray Maple καλυτερα σε σχεση με Rosewood???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατοχος ενος Stingray με Rosewood ταστιερα..Ηθελα να ρωτησω τι παιζει σε σχεση με τα Rays με Maple ταστιερα, δηλαδη ειναι οντως τοσο καλυτερα οργανα οπως φημολογειται σε σχεση με τα Rosewood?Ειναι γνωστο επισης οτι τα Music Mans γενικοτερα εχουν ενα θεματακι οτι οι G και D χορδες βγαζουν λιγοτερη ενταση σε σχεση με A και E και ηθελα να ρωτησω αν αυτο το θεματακι εμφανιζεται λιγοτερo στα Maple...Εν κατακλειδι αξιζει μελλοντικα η αγορα ενος Music Man stingray maple η να παραμεινω με το Rosewood που εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα θέμα που δεν γερνάει ποτέ.  ;D

 

Fleaman, εσένα, ποιό σε βολεύει (μάτι, χέρι) περισσότερο;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστο επισης οτι τα Music Mans γενικοτερα εχουν ενα θεματακι οτι οι G και D χορδες βγαζουν λιγοτερη ενταση σε σχεση με A και E και ηθελα να ρωτησω αν αυτο το θεματακι εμφανιζεται λιγοτερo στα Maple.

 

Γνωστο σε ποιους?? :o :o

 

κατω απο τις χορδες θα δεις ενα περιεργο κατασκευασμα με 4 στρογγυλους πολους,λεγεται μαγνητης,τον ανεβαζεις προς τη μερια των G & D και το προβλημα λυνεται ως δια μαγειας... ;D

 

σε ΟΛΑ τα μπασα οι G & D βγαζουν λιγοτερη ενταση μια και εχουν...λιγοτερη μαζα...

 

 

..Εν κατακλειδι αξιζει μελλοντικα η αγορα ενος Music Man stingray maple η να παραμεινω με το Rosewood που εχω?

 

δυο μπασα ειναι παντα καλυτερα απο ενα,μη περιμενεις βεβαια να ακουσεις καμμια ηχητικη διαφορα μεταξυ rw & maple στον ηλεκτρικο ηχο του οργανου,εκτος και αν παιζεις...ακουστικα... :)  (εδω δεν ακους στις κιθαρες θα ακουσεις στο μπασο?).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω δεν ακους στις κιθαρες θα ακουσεις στο μπασο?

ΕΣΥ παλιόγερε SF, δεν ακούς...οι άλλοι ακούνε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο σε ποιους?? Shocked Shocked

 

Γνωστο στους Music Man κατοχους σε ολο το κοσμο!Συζητιεται παρα πολυ εντονα το συγκεκριμενο θεμα!Τα παλιοτερα Music Mans δεν ειχαν ποτε τετοιο ζητημα..Απο το 2000 ομως και μετα επειδη το εχω ψαξει πολυ το ζητημα εμφανιζουν εντονα τετοιο θεματακι

 

σε ΟΛΑ τα μπασα οι G & D βγαζουν λιγοτερη ενταση μια και εχουν...λιγοτερη μαζα...

 

Σε καμια περιπτωση δεν αντιμετωπιζω τετοια περιπτωση με το Fender P-bass μου!Προφανως και εχουν λιγοτερη μαζα!Αλλο μαζα και αλλο ενταση ομως!Μιλαω για ενταση και μονο!Οσο αφορα το θεμα μαγνητης οσο και να ''παιξω'' μαζι του το θεματακι επιμενει!

 

Fleaman, εσένα, ποιό σε βολεύει (μάτι, χέρι) περισσότερο;

 

Αν κρινω απο το Precision μου το Maple με βολευει πολυ καλυτερα τοσο στο χερι οσο και στο ματι που ειναι κουκλα το ατιμο..Ηχητικα ομως αξιζει?Βιαστηκα τοτε να χτυπησω το Rosewood και δεν το ειχα ψαξει πολυ τι παιζει με maple τοτε..Με σκαλωνει το γεγονος οτι ΟΛΟΙ προτιμουν τα maple τοσο εντονα στα Rays και θα θελα να μαθω αν ειναιι τοσο εντονη ηχητικα η διαφορα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια εικασία... Μήπως λόγω τοποθέτησης του δεξιού χεριού παίζεις με λιγότερη

δύναμη τις D και G? Και με πένα σου φαίνεται οτι έχουν διαφορά σε ένταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμια περιπτωση δεν αντιμετωπιζω τετοιο θεμα με το Fender P-bass μου!Προφανως και εχουν λιγοτερη μαζα!Αλλο μαζα και αλλο ενταση ομως!Μιλαω για ενταση και μονο!Οσο αφορα το θεμα μαγνητης οσο και να ''παιξω'' μαζι του το θεματακι επιμενει!

Καθε τοποθέτηση του μαγνήτη σε διαφορετική θέση, επιφέρει διαφορές μεγαλύτερες από αυτές που φέρουν τα χιλιοστά επαφής του διαφορετικού ξύλου στο μπράτσο.

Θα δεις ότι οι πόλοι στο P-bass είναι διαφορετικά τοποθετημένοι στις δύο πρίμες από τις δύο μπάσες χορδές με τοποθέτηση αντίστροφη της λογικής. Αν εκεί δεν αντιλαμβάνεσαι απώλειες περιμένεις να δεις διαφορές στο ξύλο του μπράτσου;

Τέλος πάντων, θα μπορούσα να δεχτώ τον ισχυρισμό της διαφορετικής χροιάς αλλά καλύτερο όργανο το Α από το πανομοιότυπο Β λόγω ξύλου ταστιέρας ............ δεν νομίζω.

Αλλά ως συνήθως YMMV.......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια εικασία... Μήπως λόγω τοποθέτησης του δεξιού χεριού παίζεις με λιγότερη

δύναμη τις D και G? Και με πένα σου φαίνεται οτι έχουν διαφορά σε ένταση?

 

Ναι ακομα και με πενα..Παντως εχω ψιλοσυμβιβαστει καθοτι το εχω συζητησει με μερικους κατοχους Ray και ολοι καταληγουμε οτι χανουμε κατι για να κερδισουμε τον Ray ηχο που γουσταρουμε!Αυτο που θα θελα να μαθω ειναι ηχητικα αν θα κερδισω κατι διαφορετικο σε σχεση με το Rosewood

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, θα μπορούσα να δεχτώ τον ισχυρισμό της διαφορετικής χροιάς αλλά καλύτερο όργανο το Α από το Β λόγω ξύλου ταστιέρας ............ δεν νομίζω.

 

Αυτο ακριβως!Μιλαω αποκλειστικα και μονο για αυτο!Αν ειναι δηλαδη διαφορετικη η χροια και μονο!Προφανως ειναι εξισου καλα οργανα!Συγνωμη αν δεν το εθεσα σωστα.Το καλο η κακο πηγαινει στο θεματακι που αναφερω!Ομως αυτο που προεχει να μαθω ειναι αν ειναι τελικα τοσο διαφορετικη η χροια και γιατι ολοι οι Rayαδες ''πεθαινουν'' μονο για maple!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!Αλλο μαζα και αλλο ενταση ομως!Μιλαω για ενταση και μονο!

 

Αντε να το παμε αλλη μια φορα.... ;D,οσο μεγαλυτερη ΜΑΖΑ εχει μια χορδη τοσο μεγαλυτερη ΕΝΤΑΣΗ εχει.

 

Απο την αλλη το προβλημα σου αντιμετωπιζεται πανευκολα με κατι που ΟΛΟΙ οι μπασιστες πρεπει να χρησιμοποιουν,δηλ. ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου