Προς το περιεχόμενο

Ακούγετε ήχος στερεοφωνικού απ'τον ενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει παλιοτερα με εναν φιλο που επιανε συχνοτητες απο ραδιοταξι.

Του ειχαν προταθει απο πιο σχετικους απο μενα (στο θεμα αυτο) φορουμιστες καποιες λυσεις.

Κανε μια αναζητησηστο Νοιζ και πιστετω θα το βρεις οπωσδηποτε.  ;)

Εψαξα και δεν βρήκα τίποτα.

Δέν πρόκειται για το ίδιο θέμα, δεν υπάρχουν ραδιοσυχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν. Αρκετές φορές βάζω στο στερεοφωνικό μουσική να παίζει, και παραληλα παίζω κιθάρα. συμβαίνει λοιπόν το εξείς, ακούγεται η μουσική του στέρεο απ΄το ηχείο του ενισχυτή (Λαμπάτος), και διαμορφώνετε(σχετικώς) ανάλογα και με τις ρυθμίσεις που κάνω στον ενισχυτή (EQ,καθαρο,Βρώμικο,ένταση).

1. Δεν νομίζω οτι πρόκειται για ραδιοκυματα, παίζει CD ή mp3

2. το κάνει και στις δύο κιθάρες μου, gibson, fender strat

3. δεν υπήρχε το φαινόμενο στον προηγούμενο μου ενισχυτή marshall solid state,μόνο τώρα με τον λαμπάτο.

..........την παρεμβολή εν τέλει την κάνει ένα απ'τα ηχεία του hifi. Και λέω ένα, επειδή είναι λίγο περίεργο το σετ των ηχείων που έχω στο hifi(3 διαφορετικά ζευγάρια εν σειρά στο κάθε κανάλι)μήν το ψάχνετε. Το έψαξα λοιπόν λίγο, και απομονώνοντας κάποια ηχεία διαπίστωσα αυτό που λέω πιό πάνω.

Η απορία μου ειναι γιατί αυτό το συγκεκριμένο ηχείο και όχι το αντίστοιχό του ίδιο ακριβός απέναντί του(άλλο κανάλι στο hifi).

Και τι είναι αυτό που κάνει τον ενισχυτή της κιθάρας να δέχεται αυτή την παρεμβολή?

Τα παραπάνω όσο πας και τα μπερδεύεις.

 

Έχουμε και λέμε.................

 

'Εχεις έναν ενισχυτή κιθάρας δίπλα από το hi fi σου

Το ένα ανεξάρτητο από το άλλο τελείως

Ενισχυτής κιθάρας και στέρεο δεν συνδέονται απο και πουθενά

Βάζεις ένα CD στο στέρεο.

Την ίδια μουσική που παίζει το στέρεο εκείνη τη στιγμή, την ακούς και μέσα από τον ενισχυτή της κιθάρας.

Όπου και να μετακινήσεις μέσα στο δωμάτιο (π.χ. στην άλλη άκρη του δωματίου) τον ενισχυτή της κιθάρας η μουσική του στέρεο συνεχίζει να ακούγεται.

Οτι καλώδιο κιθάρας και να άλλαξες, το cd ακούγεται μέσα από τον ενισχυτή της κιθάρας.

 

Σωστά;

Αυτό είναι το πρόβλημα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω όσο πας και τα μπερδεύεις.

 

Έχουμε και λέμε.................

 

'Εχεις έναν ενισχυτή κιθάρας δίπλα από το hi fi σου

Το ένα ανεξάρτητο από το άλλο τελείως

Ενισχυτής κιθάρας και στέρεο δεν συνδέονται απο και πουθενά

Βάζεις ένα CD στο στέρεο.

Την ίδια μουσική που παίζει το στέρεο εκείνη τη στιγμή, την ακούς και μέσα από τον ενισχυτή της κιθάρας.

Όπου και να μετακινήσεις μέσα στο δωμάτιο (π.χ. στην άλλη άκρη του δωματίου) τον ενισχυτή της κιθάρας η μουσική του στέρεο συνεχίζει να ακούγεται.

Οτι καλώδιο κιθάρας και να άλλαξες, το cd ακούγεται μέσα από τον ενισχυτή της κιθάρας.

 

Σωστά;

Αυτό είναι το πρόβλημα;

 

ενας καλος παπας μπορει να το λυσει το προβλημα!

αρκει να μην κανει το σπιτι μανταρα ο δαιμονας οταν βγει μεσα απο το ηχοσυστημα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεμπερδευτείς κάπως, ξεκίνα βήμα-βήμα:

 

1. Βάλε ένα CD να παίζει στο στερεοφωνικό.

2. Άνοιξε τον ενισχυτή χωρίς να έχει τίποτα πάνω (κιθάρες, εφφέ κλπ), ακούς κάτι?

3. Βάλε την κιθάρα στον ενισχυτή με 2-3 διαφορετικά καλώδια χωρίς εφφέ, ακούς τώρα κάτι?

4. Αν έχεις πετάλια, ξεκίνα και βάζε ένα-ένα στην αλυσίδα κιθάρα-ενισχυτής και άκου αν κάποια στιγμή αρχίσει να ακούγεται το CD. Το αυτό αν έχεις και πεταλιέρα ή ρακ.

 

Επίσης, αν το ηχείο του ενισχυτή σου βλέπει το ηχείο του στερεοφωνικού, άλλαξέ του θέση και εσύ να απομακρυνθείς απ'το ηχείο του στερεοφωνικού όταν κρατάς την κιθάρα.

 

Αυτά!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω όσο πας και τα μπερδεύεις.

 

Έχουμε και λέμε.................

 

'Εχεις έναν ενισχυτή κιθάρας δίπλα από το hi fi σου

Το ένα ανεξάρτητο από το άλλο τελείως

Ενισχυτής κιθάρας και στέρεο δεν συνδέονται απο και πουθενά

Βάζεις ένα CD στο στέρεο.

Την ίδια μουσική που παίζει το στέρεο εκείνη τη στιγμή, την ακούς και μέσα από τον ενισχυτή της κιθάρας.

Όπου και να μετακινήσεις μέσα στο δωμάτιο (π.χ. στην άλλη άκρη του δωματίου) τον ενισχυτή της κιθάρας η μουσική του στέρεο συνεχίζει να ακούγεται.

Οτι καλώδιο κιθάρας και να άλλαξες, το cd ακούγεται μέσα από τον ενισχυτή της κιθάρας.

 

Σωστά;

Αυτό είναι το πρόβλημα;

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεμπερδευτείς κάπως, ξεκίνα βήμα-βήμα:

 

1. Βάλε ένα CD να παίζει στο στερεοφωνικό.

2. Άνοιξε τον ενισχυτή χωρίς να έχει τίποτα πάνω (κιθάρες, εφφέ κλπ), ακούς κάτι?

3. Βάλε την κιθάρα στον ενισχυτή με 2-3 διαφορετικά καλώδια χωρίς εφφέ, ακούς τώρα κάτι?

4. Αν έχεις πετάλια, ξεκίνα και βάζε ένα-ένα στην αλυσίδα κιθάρα-ενισχυτής και άκου αν κάποια στιγμή αρχίσει να ακούγεται το CD. Το αυτό αν έχεις και πεταλιέρα ή ρακ.

 

Επίσης, αν το ηχείο του ενισχυτή σου βλέπει το ηχείο του στερεοφωνικού, άλλαξέ του θέση και εσύ να απομακρυνθείς απ'το ηχείο του στερεοφωνικού όταν κρατάς την κιθάρα.

 

Αυτά!

 

Επαναλαμβάνω 2 διαφορετικές κιθάρες, Gibson και Fender,στην fender πιό έντονο το φαινόμενο, πιθανόν λόγο μαγνητών.

2. Οχι δεν ακούγεται τίποτα

3. Ναι ακούγεται το CD

4. Μόνο ένα Dunlop cray baby και ναι ακούγεται το CD και χωρίς και μέ ενεργοποιημένο το εφέ του.

Στα υπόλοιπα που λές, πρώτα να σημειώσω ότι το δωμάτιο ειναι μεγάλο (70 τμ), υπάρχουν 6 ηχεία του stereo, πίσω,πλάγια και μπροστά στο χώρο και σε διαφορετικά ύψη ανά ζευγάρι.

Εχω ήδη δοκιμάσει σε διάφορες θέσεις και μπρίζες τον ενισχυτή της κιθάρας και το φαινόμενο παραμένει.

Θυμίζω ότι με τα ίδια ηχεία συνδεδεμένα στην τηλεόραση απευθείας(υπάρχει η δυνατότητα) έχω τα ίδια, άρα δέν παίζει στο θέμα ο ενισχυτής του stereo.

Επιπλέον σήμερα με τον ενισχυτή της κιθάρας στην συνηθισμένη θέση του, και κινούμενος στον χώρο με την κιθάρα στα χέρια χωρίς να παίζω, το φαινόμενο ανάλογα με την θέση που βρισκόμουνα αυξομιωνότανε, μου έδινε την εντύπωση σαν οι μαγνήτες να λειτουργούσαν σαν μικρόφωνο.

Λύση δίνεται μόνο όταν απομονώνω κάποια ηχεία, όταν δηλαδή ο χώρος δεν είναι τόσο περικυκλωμένος απο τον ήχο του stereo.

Συγνώμη αν επαναλαμβάνω πράγματα που έχω γράψει πιό πάνω, αλλά έχω την αίσθηση ότι ή εγώ δεν έχω διατυπώσει σωστά ή κάποιοι βιάζωνται και δεν διαβάζουν σωστά το post.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι κάνει η κιθάρα μέσω ενισχυτή την κεραία και πιάνει radiotaxi, αυτό πιάνει εκαβ και επικοινωνεί μέσω 100 με βενιζέλος και κάνει κύκλωμα ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Λοιπόν φίλε μου. Δυστυχώς τις γνώσεις και την εμπειρία που έχω δεν μπορώ μέσω της περιγραφή να εντοπίσω ακριβώς πρόβλημα. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ένα τα μηχανήματα και να τους δώσεις από μία φάπα, και να τα πεις: " Αν δεν κάτσεις φρόνιμα θα σε %$#@!% ¨ .

    Έτσι έχω φτιάξει ένα DOD Chorus χρόνια χαλασμένο, το ασύρματο πληκτρολόγιο μου που τάχα δεν είχε μπαταρία, και πρόσφατα το κινητό φίλου που έσβηνε. Μας βρίσκουν καλούς και τα κάνουν.

 

Tip: Αν δεν το έχεις γενικά με την αντρίλα πές του επακριβώς: Αν δεν κόψεις τα αστεία θα σε πάω στον zestair να σε !@#%^$..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Λοιπόν φίλε μου. Δυστυχώς τις γνώσεις και την εμπειρία που έχω δεν μπορώ μέσω της περιγραφή να εντοπίσω ακριβώς πρόβλημα. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ένα τα μηχανήματα και να τους δώσεις από μία φάπα, και να τα πεις: " Αν δεν κάτσεις φρόνιμα θα σε %$#@!% ¨ .

    Έτσι έχω φτιάξει ένα DOD Chorus χρόνια χαλασμένο, το ασύρματο πληκτρολόγιο μου που τάχα δεν είχε μπαταρία, και πρόσφατα το κινητό φίλου που έσβηνε. Μας βρίσκουν καλούς και τα κάνουν.

 

Tip: Αν δεν το έχεις γενικά με την αντρίλα πές του επακριβώς: Αν δεν κόψεις τα αστεία θα σε πάω στον zestair να σε !@#%^$..

Επιτέλους, ένας άνθρωπος με εμπεριστατομένη άποψη και πρόταση.

Λοιπόν φίλε μου μάλλον θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου, σε συνδιασμό με ευχέλαιο, παπά, εξορκισμό, που πρότεινε ένας άλλος φίλος πιό πάνω.

Ακούς εκεί να κάνουν τέτοια ανταρσία, θα τα "@#!%*$"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου