Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To καλυτερο κουτακι ειναι το πορτοκαλι omega fuzz (που πλεον ειναι δικο μου) γιατι ως γνωστον τα πορτοκαλι κουτακια παιζουν καλυτερα. Ειδικα συνοδευομενα απο πορτοκαλι τελε.

 

το καλυτερο κουτακι απο αυτα (& το μονο που μου...λειπει) ηταν το Semaphore Tremolo (ηχητικα ισως το καλυτερο tremolo της αγορας ειδικα στο square wave setting) ..αλλα χωρις tap tempo ΤΙ να το κανω? Να με κυνηγαει ο ντραμμερ να με δειρει? ;D....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο κουτακι απο αυτα (& το μονο που μου...λειπει) ηταν το Semaphore Tremolo (ηχητικα ισως το καλυτερο tremolo της αγορας ειδικα στο square wave setting) ..αλλα χωρις tap tempo ΤΙ να το κανω? Να με κυνηγαει ο ντραμμερ να με δειρει? ;D....

 

Έχει βγει λιαν προσφατως το ιδιο ακριβως με tap tempo. Χτυπα το!  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει λιαν προσφατως το ιδιο ακριβως με tap tempo. Χτυπα το!  ;D

Απίστευτη πρόκληση!Επιστροφή στα κουτάκια Superfunk  :')  :') 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και κουκλι το ατιμο!  ;D

 

semaphore.jpg

 

και εκει που ελεγα οτι με τα πεταλια τελειωσα.....

με γ@μησες....  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει λιαν προσφατως το ιδιο ακριβως με tap tempo. Χτυπα το!  ;D

 

ναι το εχω δει...εχω ομως 3 προβληματα μαζι του:

 

1.κανει οσο μια ,ακομα,μεταχειρισμενη TL... ;D

 

2.ειναι γκουμουτσα.... ;D

 

3.μου προξενει τρομο οπως και ολα τα πεταλακια  πλεον....μονο που σκεφτομαι μετασχηματιστες,καλωδιακια,pedalboards και velcro φρικαρω.... ;D

 

ασε που ειμαι φανατικος της σχολης "if it ain't broken...." ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια μονομαχία semaphore με αυτό:

 

Αν και λιγο αδικη για το semaphore αφου αυτο που παρεθεσες ειναι μεν εξαιρετικο αλλα ξεφευγει στην τιμη. ;) Οχι βεβαια πως το semaphore ειναι πολυ φθηνοτερο...

 

1.κανει οσο μια ,ακομα,μεταχειρισμενη TL... ;D

 

Εχω ακουσει κατα καιρους πολλα επιχειρηματα κατα των πεταλιων αλλα αυτο ειναι το πιο σωστο για μενα. Αν ''μπλεξεις'' σοβαρα με πεταλια πρεπει να εισαι ετοιμος να διαθεσεις πολλα περισσοτερα λεφτα απ'οτι για μια πεταλιερα.

 

Ασε που βγαινουν πεταλια κατα καιρους (ολη η σειρα Eventide, μπουτικ εταιριες, ακριβα αναλογικα delay κτλ κτλ) που μπορει να ξεπερνουν σε κοστος μια καλη πεταλιερα.

Στην τελικη βεβαια ολα ειναι θεμα μπατζετ και προτιμησεων.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που βγαινουν πεταλια κατα καιρους (ολη η σειρα Eventide, μπουτικ εταιριες, ακριβα αναλογικα delay κτλ κτλ) που μπορει να ξεπερνουν σε κοστος μια καλη πεταλιερα.

Στην τελικη βεβαια ολα ειναι θεμα μπατζετ και προτιμησεων.

 

Το ίδιο ισχύει και για ενισχυτές. Υπάρχουν ενισχυτές που κοστίζουν 2, 3, 4 χιλιάρικα. Πέραν του mojo και της μούρης του μπουτικά, ΜΑΛΛΟΝ κάτι θα κάνουν καλύτερα από κάποιον των 500 ευρώ... λέω εγώ τώρα. Και τις περισσότερες φορές είναι η "ιδιαιτερότητα" που πληρώνεται. Γι'αυτό και κάποιος, που μπορεί να παραδέχεται το modeling κατά τα άλλα, μπορεί να έχει έναν ή δύο ενισχυτές που δεν αλλάζει με τίποτα.

 

Εχω καταλήξει ότι κάποια πεταλάκια (για τα δικά μου γούστα και ανάγκες), δεν μπορούν να αντικατασταθούν ασφαλώς από modeling λύσεις. Για μένα είναι 3-4, για κάποιον άλλο κάποια ΑΛΛΑ 3-4 κλπ. Ο λόγος δεν είναι ότι δεν γίνεται (τεχνικά) αλλά γιατί:

 

α) Το ενδιαφέρον (στατιστικά μιλώντας) είναι περιορισμένο

β) Η προσπάθεια και τα resources για να γίνει κάτι τέτοιο, είναι υπερβολικά, μπροστά σε άλλες απαιτήσεις χρηστών.

 

Και δεν χρειάζεται να πάμε σε μπουτίκ πετάλια: το Source Audio Multiwave ας πούμε, δεν έχει "αντιγραφεί" από κανένα modeling μηχάνημα. Πιθανώς στο Axe να επαρκεί το DSP για να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά σιγά μην καθίσει ο Cliff να ασχοληθεί για κάτι που το θέλουν 3 χρήστες παγκοσμίως.  ;)

 

Η κοινωνία μας απεχθάνεται γενικώς τα single purpose devices (και, μερικές φορές, πολύ καλώς). Αλλά θα υπάρχουν κάποια πάντοτε, που δεν θα τα αλλάζουμε τίποτα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λιγο αδικη για το semaphore αφου αυτο που παρεθεσες ειναι μεν εξαιρετικο αλλα ξεφευγει στην τιμη. ;) Οχι βεβαια πως το semaphore ειναι πολυ φθηνοτερο...

 

Ως βάση θα παίρναμε μάλλον το Value For Money,αλλά θα θελα να ακούσω γνώμες και για τον τόνο-χροιά (ποιοτικά) του κάθε πεταλιού,ο οποίος είναι ανεξάρτητος με τα features και το versatility που μπορεί ενδεχομένως να διαθέτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου