Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101 (partII)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D

  Sorry αλλα μετα απο καιρο και λιγο διαβασμα θελω να ενημερωσω το εξης:

οσοι ειναι κατοχοι των παραπανω να ξερουν οτι ο ηχος αλλαζει δραματικα οταν βαζεις πολυ  ψηλα το amp volume των ενισχυτων και μετα ρυθμιζεις την ενταση απο το master volume.Aντιθετα εαν εχεις δυνατα το master volume (δλδ το τελευταιο knob δεξια ) και χαμηλα το amp volume(προ τελευταιο) γινεται χαλια......αυτα .Το ξερω ειναι ανωμαλια μετα απο τοσο καιρο...αλλα επειδη μερικες φορες με χαλαγε κατι οταν εφτιαχνα εναν ηχο....καταλαβα οτι φταιει αυτο.Καλη προοδο...

Για κάποιο λόγο, το amp volume λειτουργεί σαν global master volume του μηχανήματος.

Όχι ακριβώς.

Το Amp level δουλεύει όπως το VR της Tonelab ;), οπότε "φορτώστε" το άφοβα (μαζί με το gain) και μετά καθορίζεται το master volume απ'το preset level.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι ακριβώς.

Το Amp level δουλεύει όπως το VR της Tonelab ;), οπότε "φορτώστε" το άφοβα (μαζί με το gain) και μετά καθορίζεται το master volume απ'το preset level.

Ακριβως.....εγω επειδη εχασα καποιους ηχους ...ολους δλδ ...εκατσα να τους ξαναφτιαξω.....μονο που αντι να ανεβασω το amp volume ειχα ανεβασει το master volume και ειχα χαμηλα το amp volume για να μπορω να παιξω σπιτι.Με αποτελεσμα εδω και κανα 2μηνο να μην αναγνωριζω την πεταλιερα ........Πριν κανα 2 μερες διαβασα ενα αρθρο....πηγα σπιτι και εκανα το test drive ,αλλαξα δλδ χαμηλωσα το master volume στο 2(για το σπιτι) και ανεβασα γυρω στο 90 το amp volume.......και ειμαι παλι ευτυχης κατοχος...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κανείς τα preset που δίνει για download η Digitech ?

Mερικά είναι απίστευτα.

Αν έχει κανένας σας φτιαγμένους ήχους να κάνουμε καμμιά ανταλλαγή ρε παιδιά...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τα preset που δίνει για download η Digitech ?

Mερικά είναι απίστευτα.

Αν έχει κανένας σας φτιαγμένους ήχους να κάνουμε καμμιά ανταλλαγή ρε παιδιά...

 

εγω εχω καποιους ηχους αλλα δεν νομιζω οτι εχει και πολυ νοημα ,αφου εχω αλλο ενισχυτη αλλη κιθαρα κλπ......μονο εαν ερχοσουν να παιξεις στα δικα μου μηχανηματα και εγω στα δικα σου θα καταλαβαιναμε κατι... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως Δοκίμασε λχ τα presets να δείς πόσο κοντά είναι η χροιά σε αυτά που λένε.

Φυσικά και θα έχουν διαφορά, όμως μια ιδέα θα την πάρεις. Κι εμένα αλλιώς παίζουν στον Champion 600 κι αλλιώς στον Rivera ή στον Brunnetti ή στον Super 6 Reverb.

 

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως Δοκίμασε λχ τα presets να δείς πόσο κοντά είναι η χροιά σε αυτά που λένε.

Φυσικά και θα έχουν διαφορά, όμως μια ιδέα θα την πάρεις. Κι εμένα αλλιώς παίζουν στον Champion 600 κι αλλιώς στον Rivera ή στον Brunnetti ή στον Super 6 Reverb.

 

 

μπορεις να μου πεις καποια που τα θεωρεις εσυ αρκετα καλα για να μην ψαχνω ολο το δειγμα?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OZZY - Crazy Train = Kοφτός ήχος χωρίς ίχνος sustain για γρήγορο παίξιμο.

AC / DC Hells Bells  = Aκριβώς όπως στο τραγούδι.

Scorpions - Rock you like a Hurricane = o καλύτερος ήχος που έβγαλε η πεταλιέρα μαζί με το GREATSOLO.

 

Α και όλοι οι ZZTop.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτά στο zip και κάποια στιγμή όταν κάνω backup τους δικούς μου, θα τους ανεβάσω.

RP500_presets.zip

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

θα κανω μια μεγα ανασταση...τωρα τελευταια εγινα κ εω κατοχος της πεταλιερας...θα ηθελα αν καποιος εχει στο προγραμμα που προσθετει το looper στη πεταλιερα,γτ το εχουν κατεβασει απο ολα τα σαιτ....επισης την εχω συνδεσει με στερεοφωνικο κ ηχεια και μου ακουγεται χαμηλα σε ενταση....αν και ολα τα volume της τα εχω τερμα....επισης αν υπαρχει καποιο αλλο χρησιμο πατς,ευχαριστως να μου το στειλετε!!! ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Respect στην RP1000, χτες την επεξεργάστηκα ξανά μετά από 1-2 χρόνια πλήρους απραξίας και μου έπεσαν τα αυτιά ! ! !

Τι να τα κάνεις overdrives και distortions, άμα έχεις τόσες προσομοιώσεις και καμπίνες? Χώνεις ένα Delay, λίγο βάθος και σπάνια κανένα ακόμα εφεδάκι κι είσαι καραμάγκας.

 

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η πεταλιέρα.

 

Το κακό είναι ότι δεν μου δουλεύει το πετάλι έντασης οπότε πάμε για εγχείρηση σύντομα, διότι σε σχέση με την Digitech η Boss GT8 που δουλεύω τώρα είναι για κλωτσιές.

 

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου