Προς το περιεχόμενο

Συμφωνητικό για gigs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και υπήρξε μία συζήτηση επ' αυτού και επειδή νομίζω ότι ίσως να ενδιαφέρει αρκετούς από εσάς, έχοντας λίγο χρόνο, σκάρωσα (όχι εξ΄αρχής) ένα πρωτόλειο συμφωνητικό για τα διάφορα gig που συμμετέχουμε.

 

Πάμε στο disclaimer τώρα.

 

α) ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Όποιος γουστάρει το χρησιμοποιεί και όποιος θέλει το αγνοεί.

β) ΔΕΝ είναι πλήρες. Πιστεύω ότι καλύπτει το μεγάλο σύνολο των περιπτώσεων που αντιμετωπίζουμε. Αλλά παραμένει βασικό αφού ΔΕΝ έχει αναφορές σε ΑΕΠΙ, ΕΜΣΕ, ΙΚΑ, αναφορά σε νόμους, κατηγοριοποίηση βάσει αμοιβολόγιου, ποινικές ρήτρες, cap αποθετικών ζημιών, έξοδα ταξιδίου κλπ κλπ.

γ) ΔΕΝ είναι fixed. Βάζετε, βγάζετε και τροποποιείτε κείμενο κατά το δοκούν. Μια ιδέα είναι.

δ) ΔΕΝ είναι πανάκεια. Αρα δεν λύνετε όλα τα προβλήματά σας με την υπογραφή του αλλά δείχνετε (και δείχνει και ο μαγαζάτορας) μια σοβαρότητα.

ε) Προϋποθέτει ύπαρξη δελτίου παροχής υπηρεσιών.

στ) ΔΕΝ έχει "νομικούρες". Είναι εύπεπτο, ευκολοδιάβαστο και αφορά απλή επιχειρηματική συμφωνία.

ζ) ΔΕΝ είναι απαραίτητη η κατάθεσή του στην εφορία.

η) ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ

 

Από την άλλη, αν έχετε κάποια σχόλια για να τη σουλουπώσουμε, ευπρόσδεκτα.

Gig_Simfonitiko.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Πολυ καλη η ολη κινηση σου.

2 ο εξοπλισμος ειναι αυτο ομως που μου τραβηξε την προσοχη.

 

Σωστος ο Audiokostas.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Korgious.

 

Οι υπόλοιποι πως σας φάνηκε; Καλό, μέτριο, με ολίγη ;

Πιστεύετε ότι θα το χρησιμοποιούσατε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πλευρας μου, δεν θα το χρησιμοποιουσα (εκτος αν ειναι τελικα πολυ ιδιαζουσα η περιπτωση) αλλα σιγουρα καποια σημεια στο λεκτικο μου ηδη εχουν εμπλουτιστει απο το εγγραφο σου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό!

Εν αναμονή τώρα των εντυπώσεων από τους χρήστες του για να δούμε και την (δεδομένη imho) αποτελεσματικότητά του.

 

(καλό θα ήταν να το ανεβάσεις και σε .doc για μας που δεν γνωρίζουμε και πολλά από υπολογιστές, για να μπορέσουμε να το κάνουμε edit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Korgious.

 

Οι υπόλοιποι πως σας φάνηκε; Καλό, μέτριο, με ολίγη ;

Πιστεύετε ότι θα το χρησιμοποιούσατε;

 

Πολυ καλη κινηση.  Μου φανηκε λιγο μεγαλο, εγω το σκεφτομουνα πιο απαριθμητικο, χωρις μεγαλες παραγραφους και να ειναι μια σελιδα. Επειδη ο εξοπλισμος ειναι διαφορετικος σε καθε μαγαζι μπορει το συμφωνητικο να ειναι μια σελιδα και εκει που θα λεει για εξοπλισμονα να παραπεμπει σε μια εξτρα σελιδα με τον εξοπλισμο του μαγαζιου και να να ανφερει και το ονομα του ηχοληπτη.

 

Νικος

 

 

 

π.χ. Συμφωνουνται τα εξης:

 

1.

2.

3.

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπεριζω το φορουμ σαν νεος (ψαρακλας)

 

Πιστευω οτι το συμφωνητικο ειναι πολυ αξιολογα γραμμενο κ καλυπτει πληρως κ τις 2 πλευρες οσον αφορα τα νομιμα συμφεροντα. Ομως πιστευω πως ειναι αχρηστο. Παρακολουθησα το πρωι τη προσφατη συζητηση για τις μουσικες σκηνες , κ επειδη ειμαι χρονια που λενε στο κλαρι (40ρης πλεον) εχω να πω το εξης. Ειναι αχρηστο επειδη εαν εισαι μια μπαντα η οποια ΔΕΝ εχει μανατζερ κ αυτομανατζαρεται κ πολυ απλα κανει μερικα gigs απο δω κ απο κει, κανενας μαγαζατορας δεν θα θελει να την πληρωσει. Κ αυτο επειδη στα ματια του φαινοντε ως ερασιτεχνες κ ως κοροιδα κ θελει να βγαλει εις βαρος τους. Εμενα μου συνεβει το εξης σε διαπραγματευσεις. Ενω τα βρισκουμε ολα σε λεφτα κλπ κλπ, λεω στο τελος οτι θα εκδωσω δελτιο παροχης υπηρεσιων κ η ολη φαση θα ειναι νομιμη. Κ επι τοπου κ καλα ο μαγαζατορας μου τα γυριζει κ μου λεει εδω μεσα παιζουν μονο τσαμπα κ μου κλεινει το ματι. Το πηρα το μυνημα, αν πας νομιμα πρεπει να σε πληρωσω με ασυμφορο ποσο για εμενα κ πολυ απλα θελω να εργαστεις μαυρα για μενα να τα τσεπωσω ολα. Αρα το θεμα μας ειναι οτι το συμφωνητικο αυτο απευθυνεται σε φτασμενους μουσικους που εχουν καποιο ονομα κ κυρος κ εχουν κ πλατες κ πλεον παιζουν το παιχνιδι νομιμα. Για τους υπολοιπους απλα κανουμε το σταυρο μας. Κ γι αυτη τη κατασταση φταιμε εμεις που παμε να μπλεξουμε τον ερασιτεχνισμο σε μια ακρως επαγγελματικη φαση.  

Κ οσο για τον φιλο που δημιουργησε το θεμα κ μας παρεθεσε τις κακες του εμπειριες, εχω να του κανω την εξης ερωτηση " Δεν ηξερες, δε ρωταγες?" Παντα οταν ειναι να παιξουμε καπου ρωταμε κ μετα παμε, ποτε σα σκυλι στο αμπελι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το χρησιμοποιούσα την επόμενη φορά απο αυτή που θα την πατούσα  :-\ .

μέχρι να την ''πάθω'' αρκούμαι στην καλή πίστη .(κακώς το ξέρω)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη κινηση.  Μου φανηκε λιγο μεγαλο, εγω το σκεφτομουνα πιο απαριθμητικο, χωρις μεγαλες παραγραφους και να ειναι μια σελιδα.

 

συμφωνητικό μετά βίας 2 σελίδες, και σου φάνηκε μεγάλο;  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(καλό θα ήταν να το ανεβάσεις και σε .doc για μας που δεν γνωρίζουμε και πολλά από υπολογιστές, για να μπορέσουμε να το κάνουμε edit)

Δεν ανεβαίνουν αρχεία doc. Κάνε select all και κάνε copy paste σε Word.

 

Πολυ καλη κινηση.  Μου φανηκε λιγο μεγαλο, εγω το σκεφτομουνα πιο απαριθμητικο, χωρις μεγαλες παραγραφους και να ειναι μια σελιδα.

Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα στην αρχή (λόγω των αποδεκτών του  ;) και όχι γιατί είναι πραγματικά μεγάλο) αλλά βγήκε ο contractάκιας από μέσα μου και δεν με άφησε.  ;D

Σαφώς και μπορεί να χρησιμοποιηθεί η λογική των appendices. Αλλά πρέπει να γίνεται η αναφορά τους στο κυρίως σώμα. Μπορούμε να το δούμε και αυτό.

 

Ομως πιστευω πως ειναι αχρηστο.

Υπερβολικό, ανεφάρμοστο, εκτός υφιστάμενης Ελληνικής πραγματικότητας μπορώ να τα συζητήσω με αντιρρήσεις ή χωρίς. Αχρηστο όμως όχι.

Μην ξεχνάμε όμως ότι ΚΑΙ εμείς διαμορφώνουμε την πιάτσα  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου