Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχέδιο snare drum muffling.Πως??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πορτοφολια και πακετα απο τσιγαρα στο καλο σας ταμπουρο βρε παιδια????

τι αλλο θα ακουσουμε θεε μου...

το πολυ πολυ αυτο..

http://www.remo.com/portal/products/2/610/612/ds_snare_damp.html

Καλως ηρθατε στον 21ο Αιωνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άμα έχει αποτέλεσμα ας βάλω και πέτρες...  :P :P

ΕΜένα μ' αρέσει το αποτέλεσμα και το προτιμώ.

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε απόλυτοι. Υπάρχουν τόσοι καλοί ήχοι που μπορούν να βγάλουν τα τύμπανα, με διαφορετικά δέρματα, κούρδισμα, muffling κ.λπ., που είναι κρίμα να περιοριζόμαστε μόνο σε μία προσέγγιση.

 

Φυσικό είναι να έχει ο καθένας τις προτιμήσεις και τα γούστα του (κι εγώ είμαι γενικά του ανοιχτού ήχου, χωρίς muffling) αλλά δεν χάνουμε τίποτα να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό. Μπορεί το αποτέλεσμα να μας εκπλήξει ευχάριστα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε απόλυτοι. Υπάρχουν τόσοι καλοί ήχοι που μπορούν να βγάλουν τα τύμπανα, με διαφορετικά δέρματα, κούρδισμα, muffling κ.λπ., που είναι κρίμα να περιοριζόμαστε μόνο σε μία προσέγγιση.

 

Φυσικό είναι να έχει ο καθένας τις προτιμήσεις και τα γούστα του (κι εγώ είμαι γενικά του ανοιχτού ήχου, χωρίς muffling) αλλά δεν χάνουμε τίποτα να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό. Μπορεί το αποτέλεσμα να μας εκπλήξει ευχάριστα.

 

Ήθελα να προσθέσω κάτι για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου: δεν χρησιμοποιώ το muffling πάντα. Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ μόνο στις πρόβες ειδικά σε πολύ κλειστούς χώρους που η ένταση παίζει ρόλο ειδικά στ' αυτιά μας. Σε συναυλίες, ηχογραφήσεις ή μελέτη ούτε κατά διάνοια. 

;)

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητοι φιλοι ...επειδη εγω σκεφτομαι οτι αυτο το φορουμ μπορει να το διαβαζουν και νεοι ντραμμερς που ισως να μην εχουν την γνωση και την πειρα θα ηθελα να παραθεσω  πως ειναι να βαλεις σε ενα ταμπουρο {στην προκειμενη περιπτωση στο δικο μου που κοστιζει 800 ευρω.}..ενα πορτοφολι  πανω.

Σκεφτητε ενα πιανο με ουρα...με μια μπλουζα αναμεσα στισ χορδες..

μια τρομπετα με μια καλτσα στο ηχειο..??

μια κιθαρα με μια κυλοτα μεσα??

Θα το κανατε ποτε αυτο..? Δεν νομιζω...οσο και αν ολα ειναι σχετικα..

τωρα επειδη ο φιλος εθιξε οτι θελει να κανει muffling αυτοσχεδιο και για να μην το τραβαμε απο τα μαλλια.. φιλε μου ξεκινα με λιγη χαρτοταινια...ενα η δυο κομματακια σε αποσταση 5 εκατοστων μεταξυ τους στην ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΤΑΜΠΟΥΡΟΥ..Αυτο θα κοψει ολα τα ring..Aν θες περισσοτερο..ενα χαρτομαντιλο μονο του..κολλημενο με λιγη χαρτοταινια...

Περα απο εκει...δεν θα εχεις ταμπουρο πλεον αλλα practice pad.

Dionisi μου.καλο ειναι να εξηγεις τις θεσεις σου ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ οταν προσφερεις την αποψη σου ..Δεν ειναι ολοι super drummers για να σε πιασουν..

με εκτιμηση σε ολους τους φιλους drummer.

Βαγγελης Μουλακακης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου