Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

την θεωρία περί "εξω-αισθητήριας αντίληψης" (ESP, καμμιά σχέση με τις κιθάρες!).

Αυτά όταν ανέβω κατά πάνω, θα τα πούμε εκτός φόρουμ (έχω κι άλλα wn, pn, evp κλπ κλπ)

Anyway, είναι σίγουρο ότι η ηψηλότερη δειγματοληψία και συχνότητα αναπαραγωγής οδηγούν σε πιο "ολοκληρωμένες" εξομοιώσεις, στην περίπτωση μας.

Ακριβώς! Και το φάσμα συχνοτήτων που μας ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση -για να επανέλθουμε on topic ;)- είναι το 20-20 και πολύ λέω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικά με κάλυψε ο Τσερεμόνης με τα post του.  Κυρίως εκεί που προτρέπει κάποιον να την αγοράσει.  ;D

 

;D ;D ;D

 

Λοιπόν να ξεκαθαρίσω οτι δεν αναφέρομαι στην κλασσική περίπτωση μετατροπής αναλογικών σημάτων σε ψηφιακά και τούμπαλιν.

 

Έχουμε 2 ξεχωριστά κομμάτια:

1) η μοντελοποίηση μιας διαδικασίας

2) η απόδοση αυτού του μοντέλου σε real time

 

To 1) δεν είναι κάτι απλό από μόνο του και υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να δημιουργήσεις ενα καλό μοντέλο (δηλαδή με βάση όλες τις παραμέτρους που επηρεάζουν τη διαδικασία και σε ολόκληρο το φάσμα των τιμών τους). Οι δημοφιλείς τρόποι όμως για τη συγκεκριμένη εφαρμογή είναι λιγότεροι από τα δάχτυλα του ενός χεριού. Από τους δημοφιλείς τρόπους αυτούς προκύπτει ενα ελάχιστο απαιτήσεων σε επεξεργαστική ισχύ και δυνατότητες του συνολικού ηλεκτρονικού συστήματος για να αποδοθεί σωστά το μοντέλο σε real time.

 

Επίτηδες αναφέρθηκα στο ανθρώπινο σύστημα ακοής και όχι στο αυτί. Δεν έχουμε να κάνουμε απλά με την απόδοση ενός ψηφιακού σήματος σε αναλογικό σε επίπεδο που δεν μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά απ'το original, αλλά αυτό που περιγράφω στο 1), δηλαδή σε τι βάθος έχουμε αναλύσει τη διαδικασία και σε τι βάθος το μοντέλο αντιπροσωπεύει την διαδικασία μας. Πλέον τα μοντέλα είναι highly defined (είναι σχεδόν πλήρη) οπότε και αναφέρθηκα σε high def μοντέλα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σορρυ, μπορει να εχει ξαναποσταριστει απλα το ειδα σημερα κ ειπα να το βαλω. (δεν μπορω να κατσω να διαβασω 20 σελιδες (εχω μεινει στην 11  ;D ;D)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι ο Cliff να τσαντιστεί με αυτά τα videos που κυκλοφορούν,και να μας κάνει δώρο και άλλα "καλούδια" ;D.

 

Διαβάζοντας τα σχόλια για το συγκεκριμένο video στο youtube, έχει πλάκα η αντίδραση κάποιων (μάλλον κατόχων του Axe) που νοιωθουν σαν να δέχονται επίθεση,και υπεραμύνονται, άλλοι με πιο ήπιο τρόπο και άλλοι πιο δογματικά ;D.

 

Ένα σημαντικό χαραχτηριστικό που έχει το Axe-Fx και πιστεύω βιώνουν όλοι οι χρήστες του, είναι ότι και κάποιος ήχος(οι) να μήν ακούγεται καλά,μπορείς να το "σκαλίσεις" και να κάνεις τον ήχο που δεν σου άρεσε  πριν, ν'ακούγεται όπως ακριβώς τον έχεις στο μυαλό σου.

 

Ελπίζω και το POD  να έχει αυτό το χαραχτηριστικό  

 

Πάντως σε σχέση με αυτά που προσφέρει το Axe-Fx, αν μπορώ να πάρω απ'το POD  έστω τα μισά ή και λιγότερα   (ελπίζω να μην πάρω  τ' "R X : μου"  ;D) θα είμαι πολύ ευχαριστημένος για floor based  unit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια για το συγκεκριμένο video στο youtube, έχει πλάκα η αντίδραση κάποιων (μάλλον κατόχων του Axe) που νοιωθουν σαν να δέχονται επίθεση,και υπεραμύνονται, άλλοι με πιο ήπιο τρόπο και άλλοι πιο δογματικά ;D.

 

Έχουν αρχίσει εδώ και καιρό (πολύ πριν εμφανιστεί), στο gearpage να δεις τι χαμός γίνεται. Μερικοί μου δίνουν την εντύπωση ότι τους έχει θίξει κάποιος τον ανδρισμό τους, που είναι πραγματικά pathetic, δεδομένου ότι μιλάμε για ένα μεταλλικό κουτί με μερικά κυκλώματα μέσα...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμενα παλι ρε παιδια δε μου φαινεται καλη ιδεα να δινεις ενα καρο λεφτα (axe fx) για ενα ηλεκτρονικο μηχανημα που σιγουρα σε συντομο διαστημα θα εχει ξεπεραστει τεχνολογικα και η τιμη του θα κατρακυλαει. (οπως παραδοσιακα παθαινουν οι πληκτραδες πχ.) ενω το pod κανει τη δουλεια του φτηνα και ανετα.. αν ειναι ο ηχος του axefx καλυτερος? αυτο ελειπε, με τετοια διαφορα τιμης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

καλα ακουγεται το ρημαδι....αλλα με ενισχυτη ακομα δεν το εχω ακουσει.....live situation δλδ.....στη ηχογραφηση ειναι ωραιο. ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι ρε παιδια δε μου φαινεται καλη ιδεα να δινεις ενα καρο λεφτα (axe fx) για ενα ηλεκτρονικο μηχανημα που σιγουρα σε συντομο διαστημα θα εχει ξεπεραστει τεχνολογικα και η τιμη του θα κατρακυλαει.

Σωστό αυτό που λες. Βέβαια ενώ μπορεί να βγεί κάτι καλύτερο, οι ανάγκες κάποιου χρήστη μπορεί να υπερκαλύπτονται από το παλαιότερο μοντέλο. Οπότε ναι μεν δεν είναι επένδυση για να πάρεις πχ. τα χρήματά σου πίσω αλλά τη δουλεία σου μπορεί να την κάνεις.

Υ.Γ: Δεν υποστηρίζω κανένα από τα προαναφερθέντα μηχανήματα και αναφέρομαι γενικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που με απασχολεί και απορώ που δεν αναφέρθηκε είναι τα θεματάκια που έχει η line6 με την ποιότητα κατασκευής

είχα xt live και το x3 που ακολούθησε ήταν ακόμα χειρότερο, για την Μ13 διάβασα παρόμοια πράγματα εδώ(νοιζ)

κομβία και διακόπτες νομίζω και στο HD είναι τα ίδια...

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι ρε παιδια δε μου φαινεται καλη ιδεα να δινεις ενα καρο λεφτα (axe fx) για ενα ηλεκτρονικο μηχανημα που σιγουρα σε συντομο διαστημα θα εχει ξεπεραστει τεχνολογικα και η τιμη του θα κατρακυλαει. (οπως παραδοσιακα παθαινουν οι πληκτραδες πχ.) ενω το pod κανει τη δουλεια του φτηνα και ανετα.. αν ειναι ο ηχος του axefx καλυτερος? αυτο ελειπε, με τετοια διαφορα τιμης...

 

Αποστόλη, το Axe εν προκειμένω αποτελεί μάλλον εξαίρεση.

 

Στα τρία χρόνια που κυκλοφορεί έχει δεχτεί τεράστιο πλήθος (δωρεάν) βελτιώσεων στο firmware, κάτι που αποτελεί στρατηγική της εταιρείας. Έχει φτάσει δε σε τέτοιο επίπεδο ποιότητας εξομοιώσεων και εφφέ, που, πραγματικά πιστεύω ότι, η τεράστια πλειονότητα των πιθανών χρηστών του δεν θα το ξεπεράσουν ποτέ.

 

Από την αρχή ήταν ακραία overengineered ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει σε βελτιώσεις και... σχιζοφρενικά presets (με πληθώρα εφφέ, παράλληλα signal chains κλπ).  Δηλαδή, πιστεύω, κάποιος πραγματικά σοβαρός χρήστης που το αξιοποιεί, και το αγόρασε πριν ένα-δυο χρόνια, σίγουρα δεν έκλαψε τα λεφτά του.

 

Οπωσδήποτε η τεχνολογία προχωρεί ραγδαία, όχι όμως και ΤΟΣΟ γρήγορα σ'αυτό τον τομέα των εξομοιώσεων...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου