Προς το περιεχόμενο

Fender stratocaster deluxe HSS 2010


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δες του μαγνητες και αν τα ταστα γινονται πιο πλατια οσο ανεβαινεις οπως εγγραψαν και απο πανω...

 

παντως πολυ δυσκολα θα βρεις πριν τον ιανουαριο καινουργιο μοντελο στην ελλαδα... εδω στην υπολοιπη ευρωπη τις περιμενουν μεσα οκτοβρη... σκεψου παντως και για SSS me to S-1 switch μπορεις να βγαλεις ηχο κοντα σε humbacker

Tελικα την τσεκαρα..

Ειναι του 2009.

Αρχιζε με Ζ9 και οι μαγνητες δεν εγραφαν επανω Fender-Ν3.

Exεις δικιο..

Ελλαδα ερχονται κατα Δεκεμβριο και λιγα κομματια...(οπως παντα)

Θελω ομως καθαροαιμη ΗSS...

Αξιζει αραγε μια αναμονη για το upgrade ή ψιλα γραμματα?

Γιατι μου αρεσε η κιθαρα.

Ειναι απ τις περιπτωσεις που λες..καλυτερα να μην την ειχε να μη πριζωνομουν... ::)

Να!Τετοια διλημματα μας μπαινουν και χανουμε τον υπνο μας... ;D

Α!Μετα απο καιρο θα ξανααγορασω απο Ελλαδα.

Με τιμη Thomann.

Για να τα λεμε ολα και να μη γκρινιαζουμε μονο... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tελικα την τσεκαρα..

Ειναι του 2009.

Αρχιζε με Ζ9 και οι μαγνητες δεν εγραφαν επανω Fender-Ν3.

Exεις δικιο..

Ελλαδα ερχονται κατα Δεκεμβριο και λιγα κομματια...(οπως παντα)

Θελω ομως καθαροαιμη ΗSS...

Αξιζει αραγε μια αναμονη για το upgrade ή ψιλα γραμματα?

Γιατι μου αρεσε η κιθαρα.

Ειναι απ τις περιπτωσεις που λες..καλυτερα να μην την ειχε να μη πριζωνομουν... ::)

Να!Τετοια διλημματα μας μπαινουν και χανουμε τον υπνο μας... ;D

Α!Μετα απο καιρο θα ξανααγορασω απο Ελλαδα.

Με τιμη Thomann.

Για να τα λεμε ολα και να μη γκρινιαζουμε μονο... ;)

 

Aς μην υπήρχε ο Όσιος Θωμάς και θα σου έλεγα εγώ σε τι τιμή θα αγόραζες.. ;)

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μην υπήρχε ο Όσιος Θωμάς και θα σου έλεγα εγώ σε τι τιμή θα αγόραζες.. ;)

 

Οσιος?Αγιος θες να πεις... ;D

Αλλα αφου οι εδω επιστευσον αυτον,ας τους τιμησουμε...οσοι επιμενουν ναναι φαρμακεια,

ας προσεχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μια απλή μέθοδος για επιτόπου έλεγχο είναι να τσεκάρεις αν οι μαγνήτες έχουν το N3 logo των νέων noiseless που φοράνε οι Deluxe του '10.

 

Μπες στο site της Fender, βρες το μοντέλο που σε ενδιαφέρει και πάτα close-up στους μαγνήτες για να δεις τί ακριβώς πρέπει να ψάξεις. ;)

 

+1

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0119102723

 

Συμπληρωματικά, κοίταξε να δεις αν υπάρχει κ το μικρό push-push switch (στο site το αναφέρει ως passing lane switch) ανάμεσα στα 2 tone ποτεντιόμετρα.

 

Θα συμφωνήσω πάντως με τα παιδιά που μίλησαν προηγουμένως, είναι πολύ δύσκολο εως απίθανο να έχει έρθει η νεα εκδόση εδώ από τόσο νωρίς αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

 

Ωστόσο κ παλαιότερη έκδοση να είναι δεν σημαίνει ότι η καινούρια θα είναι απαραίτητα καλύτερη κιθάρα, ούτως ή άλλως δεν έχουν αλλάξει κ πάρα πολλά σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο κ λογικά η τιμή της θα είναι (ή τουλάχιστον θα πρέπει να είναι) καλύτερη.

 

edit: για κάποιον λόγο δεν είδα οτι την τσέκαρες τελικά οπότε άκυρο! Ωστόσο, η τελευταία παράγραφος νομίζω ακόμα έχει ισχύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με reviews αλλα κι απο αυτο που ακουσα ο ιδιος δοκιμαζοντας την,ενω εχει πολυ ωραιο ηχο,λειπει λιγο το εντονο vintage bell like στοιχειο απο τον μεσαιο και νεκ μαγνητη,

οπως και ο διπλος θα μπορουσε να ειναι λιιιγο πιο hot.

Το upgrade υποστηριζει πως η προσθηκη νεων μαγνητων προσθεσε αυτα τα δυο στοιχεια και προσωπικα μ ενδιαφερουν.Πιστευω οτι τα reviews οδηγησαν την Fender προς αυτες τις αναβαθμισεις...

Τωρα το compound radius δεν το χω δοκιμασει σε κιθαρα(εκτος αν το κανα και δεν το ξερα-καταλαβα) για να το θεωρω στα συν της υποθεσης

αν και πιθανολογω πως θα μου αρεσει.Ειναι θεμα γουστου.

Το passing lane switch δεν το ψαξα ακομα τί κανει...

Παντως διαβασα οτι η Fender ειναι η πρωτη που στην συγκεκριμενη κιθαρα καινοτομει

κανοντας 3!!! radius σ ενα μανικι.1-10  10-14  14-22 αν θυμαμαι καλα,ξεκινωντας φυσικα με 9,5'' στο νατ.

Λεπτομερειες θα πει κανεις...και ισως να χει δικιο....

Μια στρατ...ειναι μια στρατ ο,τι upgrade και να χει...

Απλα ειναι σα να παιρνεις αμαξι και τον αλλο μηνα ερχεται το καινουριο μοντελο... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι σα να παιρνεις αμαξι και τον αλλο μηνα ερχεται το καινουριο μοντελο... :-\

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! 

 

Στο κάτω κάτω περιμένεις 1-2 μήνες κ μετά αποφασίζεις αν προτιμάς το νέο μοντέλο. Το παλαιότερο άλλωστε δεν πρόκειται να αποσυρθεί  ;)

 

Ενεργοποιόντας το passing lane switch παίζει απευθείας ο bridge μαγνήτης παρακαμπτόντας όλο το σύστημα (δηλ. volume, tone κ 5 way switch) με σκοπό να σου δώσει (θεωρητικά τουλάχιστον) το πιο ευκρινές κ δυνατό σήμα.

 

Αν καταφέρει ποτέ η fender να φτιάξει noiseless με τον bell-like ήχο που περιγράφεις θα πέσει κ το τελευταίο κάστρο..  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν καταφέρει ποτέ η fender να φτιάξει noiseless με τον bell-like ήχο που περιγράφεις θα πέσει κ το τελευταίο κάστρο..  ;D

 

 

Σωστον!

Noiseless και bell...δυσκολο...

Aυτοι οι noiseless που βαλανε στα προ 2010 μοντελα δεν ειναι κακοι.Ισα-ισα.

Τους βρηκα ''στρογγυλους'' και γλυκους.

Απλα οταν ηθελες λιγη Στηβιρειβονιλα ή Χεντριξίλα(Πως λεμε σαπίλα..)

ο ηχος ηταν λιγο πιο σαλονατος απ οτι περιμενα για στρατ...

(Τι ορολογια λιμανισια Θεε μου.. ;D)

Ελειπαν αυτα τα πριμομεσαια που κανουν τον ηχο αλητη...

Τουλαχιστον ετσι μου φανηκε εμενα.

Τεσπα,μην τα θελουμε κι ολα δικα μας.

Η κιθαρα ειναι εκπληκτικη και ευελικτη.

Θα περιμενω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρει ποτέ η fender να φτιάξει noiseless με τον bell-like ήχο που περιγράφεις θα πέσει κ το τελευταίο κάστρο..  ;D

Σωστον!

Noiseless και bell...δυσκολο...

Γι'αυτο υπάρχει η DiMarzio που τους έχει απ'το '80 και λέγονται HS-2 & HS-3 ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο υπάρχει η DiMarzio που τους έχει απ'το '80 και λέγονται HS-2 & HS-3 ;)

 

Eνδιαφερουσα πληροφορια!

Δεν ειμαι και ο πιο σχετικος απο μαγνητες,5-6 φορες εχω αλλαξει σε οργανα(στρατ κ γκιμπσον) αλλα κατι δε μου κολλαει με τους dimarzio..

Βρισκω την Duncan πιο ''zεστη'' εταιρεια στα μοντελα της και πιο κοντα σ αυτο που

λεμε ηχος Stratocaster.Ισως πεφτω εξω γιατι δεν εχω αριθμο πειραματισμων που να μου επιτρεπει ασφαλες συμπερασμα.Μιλαω ομως κι απο dimarzio που επαιξα σε οργανα αλλων.

(συμπεριλαμβανομενης και μιας στρατ)

Βεβαια αν αυτους που αναφερεις τους δοκιμασες και ειναι προτεινομενοι κι απο την Dimarzio προφανως θα κανουν τη δουλεια τους.

Τωρα...θα πει καποιος ΤΙ σημαινει ηχος Stratocaster...

Μαλλον μια στρατ καθαρη καρφι σε twin reverb... ::)

Aτελειωτη κουβεντα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η Dimarzio είναι κορυφή σε μονούς - αλλά και σε ορισμένους διπλούς. Την έχετε παρεξηγήσει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου