Προς το περιεχόμενο

Ηλ. τυμπανα - Ποιά Millenium;


tzonick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ,γεια σας! ! !

 

 

Θελω να αγορασω ηλεκτρονικα τυμπανα ειμαι αναμεσα σε

1)Millenium hd100

2)millenium mps100

3)millenium mps300

 

τα μονα που ειναι στερεο ειναι τα HD ,αλλα τα αλλα 2 σετ,δεν φαινονται τοσο παιδικα! ! !

 

οποιος μπορει ν βοηθησει! ! ! (εχω τυμπανα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και δεν εχω παιξει με καμια Millenium, καθαρα και μονο για το γεγονος οτι εχει mesh-heads, θα επελεγα την παρακατω 300αρα....

http://www.thomann.de/gr/millenium_mps300td3v_mesh_special_set.htm

Σκεπτομενος οτι και η τιμη ειναι χαμηλη φαινεται value for money περιπτωση.

 

Το ζητημα ειναι το εξης: Εχει παιξει κανεις με Millenium; Εψαξα προχειρα το φορουμ και δε βρηκα πολλα πραγματα για αυτη τη μαρκα. (Προφανως γιατι μονο μεσω Thomann φανταζομαι μπορεις να αγορασεις αυτη τη μαρκα και δεν υπαρχει στα καταστηματα για δοκιμη...  :-\  )

 

Και μιας και γινεται κουβεντα για αυτα τα σετ ας επωφεληθω να ρωτησω.

Για τη Millenium Tranformer Bundle εχουμε καμια γνωμη;;;;  ???

Ειναι αυτη....  http://www.thomann.de/gr/millenium_transformer_bundle.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρίν 2 χρόνια ενα σετ τους αλλά είχε σοβαρό πρόβλημα triggering στο hi-hat.

Δέν έφταιγε το pad αλλά ο εγκέφαλος, γιατί όποιο pad και να έβαλα στο Input του hi-hat έκανε το ίδιο πρόβλημα... έχανε δεκατα-εκτα. Άλλαξα και καλώδια και τίποτα...

Στο τέλος το έδωσα πίσω και πήρα ένα Roland TD-6 και σώθηκα.

Γνώμη μου είναι να βρείς ένα σετάκι Roland μεταχειρισμένο και να πάς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι module φορουσε το σετακι που ειχες;;; Μήπως έτυχε να ειναι προβληματικος ο εγκεφαλος ή ειδες πως προκειται γενικα για προχειροδουλεια και σε αλλα σημεια; Η αληθεια ειναι πως φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο να παρεις με 600-800 Ευρω ενα σετακι που "φαινεται" (στην ιστοσελιδα δλδ  :P ) ετοιμο για ηχογραφηση....

Τωρα αυτο που λες, πως εχανε 16ο δεν ξερω αν εφταιγε το pad , ο εγκεφαλος ή ακομη και το πεταλι, αλλα ειναι ΜΕΓΑΛΟ και ΣΟΒΑΡΟ προβλημα....  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές έδειχνε "φτηνό" αλλά αυτό δέν θα με πείραζε καθόλου μιας και το ήθελα για το σπίτι. Αλλά στα γρήγορα χτυπήματα γενικά, έγραψα "δεκαταέκτα" για να προσδιορίσω ότι το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν έβαζα πολλά "κοντινά" χτυπήματα στο Hi-hat, δέν μου το έκανε π.χ. παίζοντας ένα straight rock @ 120 bpm με όγδοα στο hi-hat.

Όπως σου έιπα και προηγουμένως, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι έφταιγε ο εγκέφαλος, αποκλείοντας διαδοχικά, το θέμα των καλωδίων και κατόπιν των pads. Το είχα αγοράσει απο κατάστημα που προφανώς το είχε αγοράσει απο τον Θωμά, και δέν είχε 2ο σετ να μου το αντικαταστήσει, έτσι πήγα στο Roland που είχε την διπλάσια τιμή, αλλά νομίζω και 2 φορές καλύτερη ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,εχω 5 μηνες τα millenium mps-200 και αν ήταν καποιος άλλος θα είχε σιχαθεί τα ντραμς.εγω επαιζα 4 χρονια ντραμς και μολις πριν 5 μηνες πηρα το πρωτο μου σετ οπότε χάρηκα πάρα πολύ έστω και με αυτά. όμως απ'την στιγμη που τα αγορασα,βασικα μετα απο 1 μηνα,ήδη σκεφτομουν το ακουστικο σετ που θα παρω τον Μα'ι'ο ;D ..βεβαια είναι και το είδος που παίζω,metal και jazz δεν μπορείς να παιξεις σε millenium!

στον ξάδερφο μου απ'την άλλη που παίζει κυρίως ελληνικά(σε κέντρο) του άρεσαν.

η συμβουλή μου είναι μεταχειρισμένα roland ή κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/millenium_transformer_bundle.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cerealkiller

Φιλε μου και γω για τη συγκεκριμενη ενδιαφερομαι και γι'αυτη ρωτησα παραπανω... Βασικα ξεκινησα με μια Roland HD-1 η οποια για αρχη ειναι καλη (λογω χωρου, τιμης και εγγυημενης ποιοτητας της εταιρειας) αλλα τα πεταλια σε hi-hat και bass drum σε οδηγουν σε "λαθος μονοπατια", αφου αυτο το "γκαζι-φρενο" πεταλι που διαθετουν δεν εχει καμια σχεση με τα πεταλια μιας ακουστικης. Οποτε καθομαι σε προβαδικο στην ακουστικη ντραμς νομιζω πως παιζω διαφορετικο οργανο....  :P

Το συγκεκριμενο μοντελο που αναφερεις φαινεται καλο. Αξιζει όμως πραγματικα;;;

 

Υ.Γ. Ξερω πολλοι θα μου πειτε "σαν την ακουστικη δεν εχει", αλλα υπαρχει ζητημα με τον θορυβο και το χωρο... Προσπαθω λοιπον να βρω κατι σχετικα φθηνο και αξιοπιστο σε ηλεκτρικη χωρις να αποκλεινει πολυ απο την αισθηση της ακουστικης. (Μαλλον πολλα θελω....  :-[  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ζητημα ειναι το εξης: Εχει παιξει κανεις με Millenium; Εψαξα προχειρα το φορουμ και δε βρηκα πολλα πραγματα για αυτη τη μαρκα. (Προφανως γιατι μονο μεσω Thomann φανταζομαι μπορεις να αγορασεις αυτη τη μαρκα και δεν υπαρχει στα καταστηματα για δοκιμη...   :-\  )

 

 

 

 

Έχω εγώ Millenium τα HD100. Για τα λεφτά τους αξίζουν και με το παραπάνω. Θα σού πάρει φυσικά λίγες μέρες μέχρι να συνηθίσεις το στήσιμό τους και το feeling το οποίο είναι ίδιο παντού. Αυτό είναι και το μειονέκτημα των e-drums.

 

Κατά τα άλλα, καλή επιλογή. Αλλά θέλω να μού πεις γιατί τα χρειάζεσαι; Για ηχογραφησεις; ή για practice. Γιατί αυτά μόνο για practice αξίζουν.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω βασικα για την Transformer Bundle εκδοχη της Millenium, η οποια φαινεται πολυ καλη για εξασκηση, εφοσον ειναι με mesh heads τα βασικα κομματια της (μποτα,ταμπουρο,τομ), ενω για module φοραει το MPS-600 το οποιο ΔΕΝ το ξερω, αλλα με αυτα που διαβασα φαινεται καλη περιπτωση, ισως ακομη και για ηχογραφηση.

Προς το αμεσο παρον ομως ενδιαφερομαι για εξασκηση αλλα με πιο "φυσικα" ηλεκτρικα τυμπανα (δλδ οχι ταμπουρο κ τομ απο καοτσουκ, για να μαθαινω την επαναφορα, κανονικα πεταλια σε χαϊ-χατ και μποτα)

Ενθαρρυντικο παντως το οτι η ΗD-100 σου φανηκε καλη για τα λεφτα της αφου αν δεν κανω λαθος ειναι η πιο φτηνη εκδοχη της εταιρειας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθαρρυντικο παντως το οτι η ΗD-100 σου φανηκε καλη για τα λεφτα της αφου αν δεν κανω λαθος ειναι η πιο φτηνη εκδοχη της εταιρειας....

 

ναι δεν το συζητώ. Πολύ καλή επιλογή.  ;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου