Προς το περιεχόμενο

Swart amps ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβλεπα ένα guitar demonstration στο youtube και εντυπωσιάστηκα όχι απ’ την κιθάρα αλλά απ’ τον ενισχυτή. Απ’ την περιγραφή διάβασα ότι επρόκειτο για έναν swart atomic space tone. Δεν είχα ξανακούσει για τον ενισχυτή, απ’ την εμφάνισή του υπέθεσα ότι είναι vintage. Ψάχνοντας περισσότερο βρήκα ότι αυτοί οι ενισχυτές παράγονται σήμερα από έναν Αμερικανό τεχνικό ήχου ονόματι Michael Swart . Διάβασα επίσης την διθυραμβική κριτική του Paul Leary, κιθαρίστα των buthole surfers(o οποίος στον..ελεύθερο χρόνο του κάνει διάφορα ανέμπνευστα ;D πράγματα όπως παραγωγές σε U2, Sublime etc.)

Δείγματα ήχου εδώ

http://www.swartamps.com/sound_samples.htm

 

Ένα utube με συμπαθητικό ήχο (ηχογράφηση με m audio sputnik)

Swart Atomic Space Tone vs. Swart Atomic Space Tone Pro-GTV

 

Αυτοί είναι οι swart, λοιπόν. Κατά την γνώμη μου, απίθανος ήχος, reverb, tremolo αλλά και εμφάνιση. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το μοιραστεί. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να τους βρω στην Αθήνα. Ευχαριστώ.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊχα δοκιμάσει έναν tweed στην Αγγλία. Πολύ ωραίοι ενισχυτές, πολύ προσεγμένη κατασκευή, πραγματικό κόσμημα οπτικά και πολύ πιο δυνατοί απο όσο νομίζεις. Το θέμα είναι ότι είναι και πολύ πιο ακριβοί απο όσο νομίζεις ;D.

 

Εξαρτάται απο τα γούστα σου, το πορτοφόλι σου, και κάποιες άλλες παραμέτρους όπως για παράδειγμα εγώ δεν βρήκα πολύ βολικό το ότι αυτός που έπαιξα είχε τα knobs στο πίσω μέρος  του ενισχυτή.

 

Δεν νομίζω να τους βρείς στην Ελλάδα. Ειδικά τώρα.

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στην tweed φιλοσοφία (γλυκά μεσαία) αλλά με δώρο το ..ριβέρμπ και το τρέμολο. Λένε ότι συναγωνίζονται άνετα τους Victoria (ό,τι καλύτερο μετά από original vintage fender tweed σε καλή κατάσταση) ...ο victoria πάλι λέει ότι το τρέμολο και το reverb 'χαλάνε' τον tweed ήχο ο οποίος όταν αποδοθεί σωστα έχει πολύπλοκες αρμονικές. Ως κάτοχος victoria 518 (champ) μπορώ να πω ότι αν διαθέτεις τα χρήματα go for it (αφού τον ακούσεις και σου κάνει- δεν είναι για όλους - ούτε είναι εντελώς all around) αλλά με less is more εξοπλισμό οι ενισχυτές αυτοί είναι γλύκισμα για τα αυτιά!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει με τον συγκεκριμενο και μου θυμισε περισσοτερο τους Gibson ενισχυτες των 50s (ενα καλα κρυμμενο μυστικο για οσους ξερουν).

 

ΠΟΛΛΑ τα λεφτα ομως.

 

Πανεμορφοι ενισχυτες εμφανησιακα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι όντως πολύ ακριβοί.

Πάντως έχω πάθει πλάκα απ’ τον ήχο. Και έχω λατρέψει το reverb τους(καμία σχέση με το μετριότατο, κατά την γνώμη μου, του Koch studiotone που έχω.. :-\).

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι δικαιο να συγκρινεις ενα ss reverb με ενα all tube... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου