Προς το περιεχόμενο

Distortion για Fender Twin Reverb 65


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) +1

2) Οχι δεν είναι high gain tubescreamer. (Έχω και τα 2). Απλά είναι ένα πολύ καλό marshallίζον πετάλι.

 

To BB Nestor δεν μου φαινεται κ πολυ marshalle ( to BB plus ναι, ειδικα το καναλι με το blue led). K παντως ειναι πιο hot απο ενα tubescreamer. To θεωρω απο τα πιο ''γεματα''  κ ζεστα blues overdrive κ τα ποιο ποιοτικα ( οπως ολα της xotic)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως εαν και αφου αλλαχεις μεγαφωνο, ξεκινας την αναζητηση πεταλιων τυπου TS. Δωσε και μια δευτερη ευκαιρια στο ΒΒ.... Τοσα πολλα καλα εχω διαβασει και ακουσει γι'αυτο το πεταλι, αξιζει εαν σου ειναι ευκολο να το δανειστεις να το ξανατσεκαρεις. Οσο για τους Metallica που λες δυσκολο να ακουστεις ετσι, για alternative-nirvana ηχο εισαι στα σωστα ηχητικα μονοπατια μεσες ακρες (παρε fender ;D).... Για Locomondo δε δεν χρειαζεσαι distortion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο σου μέχρι τώρα, δεν είναι ανάγκη να πας να αλλάξεις μεγάφωνα... Ειδικά αν έχει πρόβλημα μόνο στα βρώμικα. Δοκίμασε όσα πιο πολλά μπορείς, ψάξου με το EQ του ενισχυτή (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε κ πριν) και σίγουρα θα βρεις τη λύση. Επίσης αν θέλεις λίγο περισσότερο gain από αυτό που θα σου δώσει ένα πετάλι τύπου Tubescreamer, δοκίμασε και ένα Rat  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να αγορασω καποιο απο τα Fulltone Fulldrive 2 ,OCD, Fulltone GT-500  για να καλυψω και τους πιο high gain ηχους ή θα ειναι σαν τα αλλα distortion που εχω δοκιμασει και δεν θα ταιριαζει με τον ενισχυτη??Οσο για τα ηχεια που οπως αναφερθηκε χρειαζονται αλλαγη,γνωριζετε που μπορω να αγορασω και κοστος πανω κατω...?Ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να αγορασω καποιο απο τα Fulltone Fulldrive 2 ,OCD, Fulltone GT-500  για να καλυψω και τους πιο high gain ηχους ή θα ειναι σαν τα αλλα distortion που εχω δοκιμασει και δεν θα ταιριαζει με τον ενισχυτη??

 

Γεια χαρα και απο εμενα.Ειμαι κατοχος ενως παρόμοιου ενισχυτη (Super six reverb) αν θες για παραπανω γκαζια παρε της Barber το Direct Drive ή της MXR GT-OD,Τα εχω και τα δυο και πεζουν καλα ,για τα γουστα μου παντα.Γενικα η Fender ξερω οτι "φτηνουν" τα Fuzz και τα Distortion.

 

ΥΓ Το ts9 παντως δεν μου αρεσε  και τοσο στον ενισχυτή μου .Πολυ καλα ακουγα το sd-1 και οταν ηθελα παραπανω γκαζι το μπουσταριζα με το ds-1.Φθηνη και καλη λυση.Προτου πειραξεις μεγαφωνα βρες απο φιλους πεταλια και δοκιμασε γιατι ολα ειναι θεμα γουστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Απεκτησα προσφατα τον twin 65, και μπορω να πω οτι το ds-2 της boss και το  big muff eh ακουγονται αρκετα καλα για τα γουστα μου...(το big muff ειναι fuzz distortion)Av θες δοκιμασε τα,ειναι φτηνα και καλα πεταλια. :)

 

(και το sd-1 ωραιο για overdrive)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το ETHOS OVERDRIVE και δεν ξαναρωτας για κατι αλλο!

Απο εκει και πανω αλλαζεις κιθαρα και ενισχυτη.....

(>>>ακουσετο στο youtube και ισως καταλαβεις....)

Να εισαι καλα!...

Μπαμπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και απο εμενα.Ειμαι κατοχος ενως παρόμοιου ενισχυτη (Super six reverb) αν θες για παραπανω γκαζια παρε της Barber το Direct Drive ή της MXR GT-OD,Τα εχω και τα δυο και πεζουν καλα ,για τα γουστα μου παντα.Γενικα η Fender ξερω οτι "φτηνουν" τα Fuzz και τα Distortion.

 

ΥΓ Το ts9 παντως δεν μου αρεσε  και τοσο στον ενισχυτή μου .Πολυ καλα ακουγα το sd-1 και οταν ηθελα παραπανω γκαζι το μπουσταριζα με το ds-1.Φθηνη και καλη λυση.Προτου πειραξεις μεγαφωνα βρες απο φιλους πεταλια και δοκιμασε γιατι ολα ειναι θεμα γουστου.

 

Σιγά μην έχεις ίδιο.....

Δεν υπάρχει ο S6R φίλε.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην έχεις ίδιο.....

Δεν υπάρχει ο S6R φίλε.....

 

Σαφως ειναι καλύτερος ο δικος μου  ;D ;D (αυτο εννοεις;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω κάτι...

Γενικά μην κάνεις τρελές ρυθμίσεις στα drives. Βάζε τα μέχρι τις 12:00 και πιο κάτω και παίξε με το level και το tone. Επίσης δοκίμασε και συνδιασμούς όμως χωρίς υπερβολές.

π.χ βάλε δύο drives στη σειρά με διακριτικές ρυθμίσεις και όχι υπερβολές.

 

ΥΓ: το big muff πάνω σε άλλα drives σπέρνει (εγώ του βάζω το sustain το πολύ μέχρι τις 9:00 και δίνω level)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου