Προς το περιεχόμενο

Distortion για Fender Twin Reverb 65


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

αυτο το καιρο φτιαχνω την pedalboard μου και δοκιμαζοντας πεταλακια ανακαλυψα πως τα distortion στον ενισχυτη μου τζιτζικιζουν πολυ.Ο εξοπλισμος μου ειναι Fender Twin Reverb 65', Gibson Les paul Studio, και απο πεταλακια distortion εχω δοκιμασει Vox Satchurator,Boss DS1,BB Preamp(αυτο ακουγεται καλυτερα απο τα αλλα).Γενικα επειδη ο ενισχυτης ειναι αρκετα χρωματικος(αν το λεω σωστα) νομιζω πως πρεπει να κατευθυνθω διαφορετικα για την επιλογη ενος pedal distortion.Εσεις τι προτεινετε?Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

 

Καταρχην τι μουσικη παιζεις και τι ηχο θες να βγαλεις με το σεταπ σου; Μην μου πεις heavy metal δεν εχει νοημα να το ψαχνουμε... Γενικα επειδη εχω εναν deluxe reverb αυτοι οι ενισχυτες αγαπανε tubescreamer-ειδη πεταλια γι'αυτο και το ΒΒ ακουστηκε καλα (δεν το εχω ακουσει αλλα λενε οτι ειναι ενα high gain tubescreamer). Εγω προτιμω πεταλια με λιγο πιο πολυ gain οπως τα Maxon SD9, OCD, Jam Tubedreamer+ η για πιο low gain εναν κλωνο απο τους χιλαδες ή ένα αυθεντικο TS. Αλλα πρωτα πες μας τι μουσικη παιζεις;

 

 

ΥΓ. Το DS-1 το εχω ακουσει και στον δικο μου και ακουγεται αισχος, μαλλον δεν κανει για τετοιους ενισχυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο..."χρωματικος" δεν ειναι ο TWIN ,απλα σε ξενιζει γιατι ακους τον ΑΠΟΛΥΤΑ αχρωματιστο ηχο του υπολοιπου εξοπλισμου σου.Πιο ..clean slate  ενισχυτης απο τον twin δεν υπαρχει σε υλοποιηση λυχνιας πρεπει να πας σε τραντζιστορ για ακομα λιγοτερο... χρωμα...(για αυτο και χρησιμοποιειται σε τοσα πολλα και διαφορετικα ειδη μουσικης και για αυτο ειναι ο...standard studio ενισχυτης απο την...ημερα που βγηκε).

 

Το ιδανικο πεταλακι od για εναν twin ειναι καποιο πεταλακι τυπου tube screamer μια και θα αναπληρωσει τα μεσαια του twin τα οποια ειναι "μαζεμενα" ακριβως για να καθαριζει καλυτερα,αρα και με το distortion καλο ειναι να ανεβασεις τα μεσαια και να κοβεις τα πριμα και τα μπασα μια και απο δαυτα εχει ΤΟΝΟΥΣ ο twin.

 

Πειραματισου και με το eq του ΕΝΙΣΧΥΤΗ μπορεις να κανεις παπαδες με αυτο.

 

disclaimer

 

Αν o ενισχυτης σου ειναι απο τα πρωτα RI και ΔΕΝ φοραει τα 100αρια Jensen αλλα τα designed by eminece "κιτρινα" μεγαφωνα οτι και να κανεις χαλια θα ακουγεται με οτιδηποτε βρωμα.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω οτι ενα screamerοειδες πεταλι "καθεται" καλα σε twin.

 

Το Fulltone FD-II θεωρω οτι ειναι πολυ καλο για την περισταση (εχω και twin και FD-II), αλλα η αγορα ειναι γεματη κλωνους οποτε εσυ θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει. Βεβαια αν θελεις καθαρο(αιμο) distortion οπως λες, ψαξε αλλου...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα μπορει να παιξω απο Metallica μεχρι Locomondo, "ΑΛΛΑ" κυριως με την μπαντα μου,κατι πιο πειραματικο alternative στυλ σαν τους Radiohead,Porcupine tree αλλα και γκαζια Nirvana...Tωρα θα μου πειτε τραβα αγορασε μια Strato.Θα γινει κι αυτο αλλα για την ωρα θελω να φτιαξω εναν ηχο με τον υπαρχον εξοπλισμο.

Ο ενισχυτης οπως τσεκαρα σε ενα site ειναι χρονολογιας 90'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχει χαλια μεγαφωνα,δεν σε βλεπω να βγαζεις ηχο της προκοπης....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε eminence delta pro επανω κ θα δεις την υγεια σου! Για πιο ομαλη αποκριση συχνοτητων χωρις υπερβολεεες κ πολυ ''γλυκο'' σε παραμορφωσεις. Προσοχη ομως , οτι του δωσεις θα παρεις!!! ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχετε να μου προτεινετε καποιον καλο μαστορη για να τον παω να μου τον φτιαξουν τζι τζι?Ευχαριστω και παλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

 

1) Καταρχην τι μουσικη παιζεις και τι ηχο θες να βγαλεις με το σεταπ σου; Μην μου πεις heavy metal δεν εχει νοημα να το ψαχνουμε...

2) ...γι'αυτο και το ΒΒ ακουστηκε καλα (δεν το εχω ακουσει αλλα λενε οτι ειναι ενα high gain tubescreamer).

1) +1

2) Οχι δεν είναι high gain tubescreamer. (Έχω και τα 2). Απλά είναι ένα πολύ καλό marshallίζον πετάλι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχετε να μου προτεινετε καποιον καλο μαστορη για να τον παω να μου τον φτιαξουν τζι τζι?Ευχαριστω και παλι..

 

Δε χρειαζεσαι μαστορα,ενα στραβοκατσαβιδο χρειαζεσαι για να αλλαξεις τα μεγαφωνα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου