Προς το περιεχόμενο

Monitors για μουσική και ηλεκτρικό μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, σκέφτομαι να πάρω studio monitors για το pc μου. Δεν κάνω μίξεις, τουλάχιστον προς το παρόν, οπότε ξέρω πως οι περισσότεροι θα μου πείτε να πάρω hi-fi ή κάτι τέτοιο, όμως θέλω σχετικά flat ήχο. Πχ μερικές φορές κατεβάζω κάποια sound samples από net και δεν τα ακούω σωστά γιατί τα ηχεία που έχω τώρα (ένα άθλιο mini hi-fi Akai) χρωματίζουν πολύ. ¶λλη μια χρήση για την οποία τα προορίζω είναι για home practice σε ηλεκτρικό μπάσο, οπότε με ενδιαφέρουν πολύ τα μπάσα. Σκεφτόμουν αρχικά τα Tascam VL-X5, αλλά δε νομίζω πως έχουν αρκετά μπάσα για αυτό που θέλω. Θα μπορούσα βέβαια να βάλω αργότερα ένα subwoofer, όμως η tascam δεν έχει οπότε θα έπρεπε να πάρω από άλλη εταιρεία, και δεν ξέρω αν είναι ό,τι καλύτερο σαν ιδέα. Οπότε σκέφτηκα μήπως πάω σε 2.1 σύστημα... συγκεκριμένα σκέφτομαι το Samson Resolv 2.1. Στο Θωμά έχουν 400, στο music store 333... Καμία γνώμη;

Επίσης, επειδή συνήθως θα ακούω μουσική με αυτά... έχω διαβάσει εδώ για μερικά monitors που δεν θεωρούνται ιδιαίτερα ακριβή. Αυτά είναι κοντά σε hi-fi; Δηλαδή μήπως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξω κάποια μάρκα που δεν θεωρείται super για studio monitors, πχ m-audio ή κάποια άλλη "οικονομική", ώστε να έχω πιο ευχάριστο ήχο για μουσική;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον εδώ μέσα κανένας δεν θα σου προτείνει να πάρεις hifi για να κάνεις έστω ερασιτεχνικά τις μείξεις σου.

2ον τα τασκαμ είναι πιο ισορροπημένα από τα maudio (τα οποία είναι και απίσια μη σου πω) και από πάρα πολλά άλλα φθηνά monitors.

Τράβα και άκου τόσο τα τασκαμ όσο και τα resolv και αποφάσισε μόνος σου.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τα Samson ένας φίλος πουλάει-σκοτώνει τα 80άρια,να σε φέρω σε επαφή αν θες.

Τώρα για την τιμη που ψάχνεις τα M-Audio LX4 είναι μια πρώτη καλή λύση,αν τελικά αποφασίσεις να δώσεις και καμιά 100 παραπάνω η Fostex έχει ένα σετάκι http://www.thomann.de/gr/fostex_pm05sub_bundle.htm Επίσης μπορείς να τσεκάρεις και τα Event,κάποια μοντέλα παίζουν σε τέτοιες τιμές και δεν τα λες άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού μπορώ να ακούσω τα tascam και τα resolv; Είμαι Κόρινθο αλλά μία στο τόσο ανεβαίνω Αθήνα.

zephyrous αν θες ρίξε μου μια τιμή με πμ, αν και να σου πω την αλήθεια αν πάω σε samson έχω ψηθεί για τα 2.1, και γιατί θα μου δώσουν λογικά καλύτερα μπάσα, και γιατί ελέγχεται η ένταση με τηλεχειριστήριο. Ουσιαστικά δηλαδή ξέρω πως τα tascam θα είναι πιο ισορροπημένα πιθανότατα, απλά τα samson θα με καλύψουν καλύτερα για το μπάσο... Τα subs της samson γενικά έχουν ευκρίνεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για ποια τιμή μιλάς τώρα;

Τα lx 4 είναι απαίσια. Καμιά σχέση με monitor ηχεία και καλά!

 

Τώρα για τα σαμσον που λες για στείλε Pm με πληροφορίες.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού μπορώ να ακούσω τα tascam και τα resolv; Είμαι Κόρινθο αλλά μία στο τόσο ανεβαίνω Αθήνα.

zephyrous αν θες ρίξε μου μια τιμή με πμ' date=' αν και να σου πω την αλήθεια αν πάω σε samson έχω ψηθεί για τα 2.1, και γιατί θα μου δώσουν λογικά καλύτερα μπάσα, και γιατί ελέγχεται η ένταση με τηλεχειριστήριο. Ουσιαστικά δηλαδή ξέρω πως τα tascam θα είναι πιο ισορροπημένα πιθανότατα, απλά τα samson θα με καλύψουν καλύτερα για το μπάσο... Τα subs της samson γενικά έχουν ευκρίνεια;[/quote']

 

Κοίτα ευκρίνεια, ισορροπία αλλά ταυτόχρονα τσίμπημα των μπάσων για να σε βοηθά στην μελέτη δεν παίζει.

Τες πα τα τασκαμ μπορείς να τα ακούσεις στην ελινα (3ης σεπτεμβρίου) και τα samson resolv στην ομικρονκοντρολ (σολομού 20 στην αθήνα)

¶σχετο αλλά έμαθα ότι η τασκαμ ετοιμάζει διάδοχο. Παίζει τέτοιο ενδεχόμενο;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα m-audio μάλλον τα έχω αποκλείσει. Είμαι ανάμεσα στα tascam και τα samson 2.1. Δε θέλω τσίμπημα των μπάσων, θέλω απλά σχετικά flat response μέχρι χαμηλά... για τα tascam πχ μου έχουν πει να μην περιμένω και πολλά κάτω από τα 80 hz, άσχετα από το τι λένε τα specs που σχεδόν πάντα διογκώνονται. Θέλω ισορροπία και ευκρίνεια, απλά να ξεκινά από τα 40-50 hz πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς η σειρά αυτή της Tascam σταμάτησε και δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποιο από αυτά τα καλά ηχεία στον αντιπρόσωπο ακόμη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για το διάδοχο των vl-x5: έχω στείλει email στην tascam για να ρωτήσω για subwoofer (αν θα βγάλουν ή αν μπορούν να προτείνουν κάποιο άλλο), οπότε αν τυχόν αναφέρουν κάτι τέτοιο θα το γράψω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που έχει ακούσει και τα δύο μπορεί να τα συγκρίνει, και κυρίως στα μπάσα; Το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο με το να τα ακούσω εγώ, αλλά τελικώς δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να ανέβω Αθήνα οπότε έστω και γνώμες θα με βοηθούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου