Προς το περιεχόμενο

Peavey transtube 212 efx


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα αυτον τον ενιστυτη στα 500 ευρω εντελως καινουριο απο μαγαζι που (λεει τουλαχιστον, δεν το εχω διασταυρωσει) ξεστοκαρει.

Τον δουλευει κανενας αυτον τον ενισχυτη?? Και ποια ειναι η γνωμη σας??

Δεν με ενδιαφερει λαμπατο μηχανημα, επισης χρειαζομαι τα βατ του ενισχυτη, προοριζεται για εξωτερικους χωρους.

Ειχα σκοπο να παρω εναν fender frontman 212 R.

Ποια η συγκριση των δυο ενισχυτων??

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη γνωμη μου,ειναι πολλα τα λεφτα για τρανσιστορ ενισχυτη......και παλι κατα τη γνωμη μου τοσα πολλα βαττ σε τρανσιστορ ειναι αχρηστα, διοτι σε μεγαλες εντασεις δεν εχουν τοσο καλη αποδοση και χανουν στην ποιοτητα. ενας λαμπατος θα βγαλει τα ιδια watt με πολυ καλυτερη ποιοτητα στον ηχο...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ελάχιστα παραπάνω ευρώ παίρνεις έναν bugera, 212, 120 watt, full valve

 

www.dv247.com

+1

ή κοίτα τον Peavey Valve King 212 100W All Tube.

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

 

Τα 100W σε τρανζίστορ θα σου βγάλουν οτι 40 σε λάμπα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

ή κοίτα τον Peavey Valve King 212 100W All Tube.

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

 

Τα 100W σε τρανζίστορ θα σου βγάλουν οτι 40 σε λάμπα.

 

 

Αυτος ο ενισχυτης φιλε WilliamSats  που μου δειχνεις εκει απο το Θωμα ειναι Κινεζικος, και λαμπατο μηχανημα Κινεζικο δεν προκειται ποτε να παρω.

Δεν προκειται ποτε να ξεχασω πριν παρα πολλα χρονια καποιον ενισχυτη (ονομα και μη χωριο) που ειχα νοικιασει, και πηρε φωτια πανω στη σκηνη και δεν ξεραμε τι να κανουμε. Ειχε (μας ειπε μετα ο ηλεκτρονικος) πεταξει αρκ αναμεσα στα ποδια της λαμπας και καηκε η πλαστικη βαση της.

Παιδικα αποθημενα  ;D

 

Αυτος που βρηκα εγω ειναι καθαρος Αμερικανικος (made in USA). Το δε design του και η κατασκευη του ειναι το κατι αλλο.

Οχι οτι εχω τιποτε με τα Κινεζικα...προς θεου, εχω ενα σωρο πραγματα made in China.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο fender με τον peavey τελειως αλλη φιλοσοφια. Tι μουσικη παιζεις; Εχεις πεταλια/πεταλιερα; To γκαζι θες να το παιρνεις απο τον ενισχυτη; Παντως σε βλεπω πολυ πιστο στον peavey και μαλλον οτι και να σου πουμε δεν προκειται να αλλαξεις γνωμη οποτε χτυπα τον. Τα λεφτα καλα ειναι πιστευω, χωρις να ειναι και λιγα, βεβαια ειναι made in usa και οπως ειπες σου αρεσε το design και η κατασκευη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο fender με τον peavey τελειως αλλη φιλοσοφια. Tι μουσικη παιζεις; Εχεις πεταλια/πεταλιερα; To γκαζι θες να το παιρνεις απο τον ενισχυτη; Παντως σε βλεπω πολυ πιστο στον peavey και μαλλον οτι και να σου πουμε δεν προκειται να αλλαξεις γνωμη οποτε χτυπα τον. Τα λεφτα καλα ειναι πιστευω, χωρις να ειναι και λιγα, βεβαια ειναι made in usa και οπως ειπες σου αρεσε το design και η κατασκευη του.

 

Αγαπητε metalmike, δεν ειμαι πιστος στον peavey (γι αυτο ρωταω αλλωστε), αλλα μπορω να τον παρω δινοντας 100 ευρω το διμηνο, η να κοψω μια επιταγη για 8 μηνες.  ;D

Εναν ενισχυτη ψαχνω για να κανω τη δουλεια μου.

 

Η μουσικη η οποια παιζω ειναι ροκ μπλουζ, αλλα δεν λεω οχι σε οτιδηποτε αλλο.

Κιθαρα να παιζω και ας παιζω οτι να ναι.  :D

 

Να σου πω και κατι για τις "φιλοσοφιες" των μηχανηματων.

Κανενας ενισχυτη δεν εχει καθιερωσει κανεναν μουσικο, αλλα οι μουσικοι και οι μουσικες κατα πρωτον και τα οργανα (κιθαρες) κατα δευτερον καθιερωνουν τους ενισχυτες.

Αν λογου χαρην οταν ξεκινησε και ανθισε το ηλεκτρικο μπλουζ στην Αμερικη δεν κατασκευαζε η fender και ολοι αυτοι οι αλλοι Αμερικανοι ενισχυτες και κατασκευαζε ο Jim Marshall,  τα ακουσματα και η φιλοσοφια θα ηταν πολυ διαφορετικα.

Αρα λοιπον κατ εμενα ολοι οι ενισχυτες μπορουν να χρησιμοποιηθουν οπου μπορει ο μουσικος να τους χρησιμοποιησει, και δεν πρεπει οι ενισχυτες να μας χρησιμοποιουν.

Παντα ομως ενα καλο μηχανημα....ειναι ενα καλο μηχανημα.

Δεν ισοπεδωνω τα παντα δηλαδη

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο σε αυτο που λες στην τελευταια παραγραφο αλλα με την ποικιλια που υπαρχει σημερα δεν θα ηταν καλυτερο να παρεις εναν ενισχυτη που ταιριαζει ακριβως στο στυλ/ηχο που θες εσυ να δωσεις; Γιατι οπως και να το κανουμε καποιοι ενισχυτες ειναι καλυτεροι για καποια συγκεκριμενα πραγματα και ειδικα ο peavey στις καφριλες, χωρις να θελω να πω πως δεν θα βγαλεις τον ηχο που θες απο τον peavey, αν τον εχεις ακουσει και σου κανει τοτε ολα τα αλλα ειναι περιττα ;) Διαφωνω και στο θεμα του "made in..." αλλα σε καταλαβαινω γιατι ουτως ή αλλως απο τις εμπειριες που εχουμε απο τα μηχανηματα σχηματιζουμε τις αποψεις μας πχ οι bugera, καποιος μπορει να εχει εναν 2-3 χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα και αλλος με το που τον ανοιξε να του καηκαν λαμπες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου