Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή λάμπας με καθαρό ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη πας για πεταλια για την βρωμα. τη διαφορα εχουνε τα καθαρα?

 

http://www.myspace.com/stavrospapadopoulos/photos/28380512

 

Ηχητικα καμια.Το ενα ξερο και τ αλλο με βαθος και τρεμολο.

 

Βουρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.myspace.com/stavrospapadopoulos/photos/28380512

 

Ηχητικα καμια.Το ενα ξερο και τ αλλο με βαθος και τρεμολο.

 

Βουρ...

kai an thes να αλλαξεις καναλια πρεπει να βγαλεις - βαλεις το καλοδιο ?

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai an thes να αλλαξεις καναλια πρεπει να βγαλεις - βαλεις το καλοδιο ?

 

Θα στο πω αλλιως.

Οταν θελω το βουτυρο,ανοιγω το ψυγειο.

Αν θελω φυστικια,κανα ντουλαπι.

Αν θελω φυστικοβουτυρο αγοραζω ετοιμο απ το σουπερ μαρκετ.

 

Και τα δυο καθαρα ειναι.Εσυ θα παιζεις με το 2 καναλι για το βαθος.

 

edit:Βουρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε distοrtion kai overdrive της αρεσκειας σου(boss,electro harmonix,...κλπ.γενικα πεταλακια που εχουν μια καποια ποιοτητα...).Εγω με boss ds-2,sd-1,bd-2 kai eh big muff ειμαι μια χαρα για τα γουστα μου :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βουρ!

 

Πάντως αν θες και βρωμιά καλή, μην απορρίπτεις τον bogner. Τα καθαρά του είναι πολύ καλά για την κατηγορία του και το γεγονός ότι σπάνε με το γκέιν δεν λέει κάτι. Απλά σου δίνει περισσότερη ευελιξία. Μπορείς να βγάλεις ωραίο καθαρότατο ήχο και σε μεγάλες εντάσεις. Γενικά είναι ισορροπημένος και καλοζυγισμένος ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα επαιρνα σε καμια περιπτωση Twin.

Απο θεμα μετακινησης κανεις λαθος που πιστευεις οτι ενας combo ειναι ευκολοτερο να πετακινηθει απο κεφαλι/καμπινα.

Απο θεμα ογκου, ναι βολευει, αλλα σκεψου οτι το βαρος μοιραζεται στο κουβαλημα.

 

Για προσπαθησε να μετακινησεις εναν Twin reverb 70s με 2x12" και πες μου ποσα μετρα πιο περα τον πηγες πριν παθεις δισκοκηλη.

Για Fender, και ειδικα παλιους, θα πηγαινα σε αλλα μοντελα πιο ευχρηστα και πιο οικονομικα ισως.

Deluxe, Vibrolux, ακομα και καποια late 60s κεφαλια της Fender ειναι πιο φθηνα και καλυτερα απο Twin.

Δευτερον, που θα ανοιξεις εναν Twin?

Προσωπικα, εναν που ειχα ποτε δεν τον ανοιξα πανω απο το 2-3.

Τα μπασσα του ηταν τοσο πολλα που επειδη παιζω με .011 δεν πηγαν ποτε πανω απο το 2-3 επισης. Σε πιο πανω σταθμη βουιζαν τα παντα.

 

Γενικα σε λιγους χωρους στην Ελλαδα εχουν χρησιμοτητα τετοιοι ενισχυτες.

Συν οτι λανθασμενα ο Twin εχει συνυφαστει με τον Vaughan και τον ηχο του για τους περισσοτερους Ελληνες, οι οποιοι παθαινουν εγκεφαλικο μολις τους λες οτι ο Vaughan εγραφε κυριως με Vibrolux 2x10" / Vibroverb 1x15" και Super reverb με 4x10".

Απο θεμα wattage δε, ειναι too much.

Σκεψου οτι εχω ενα BadCat Classic Cat το οποιο ειναι 18W Class A (cathode) και δεν το εχω ανοιξει πουθενα ουτε μεχρι τη μεση.

Μεχρι και σε μαγαζια χωρητικοτητας 300-400 ατομων ειναι ζητημα να πηγε μεχρι τη μεση.

Εφοσον σκεφτεσαι να οδηγεις τον ενισχυτη με πεταλια, θα σε βολεψει κατι σε λιγοτερα watt πιστευω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω. Δυστυχως απεριψα αυτον τον ενισχυτη διοτι το gold channel εχει καθαρο και μετατρεπεται σε βρομικο με το gain control οποτε ειναι ενδτελωσ δυσλειτουργικο.

 

Δεν ειναι και τοσο δυσλειτουργικο το να κρατησεις το gain κατω απο το "μια η ωρα" που με στρατ αποκλειεται να βρωμισει ακομη και αν παιζεις με ... τσεκουρι για πενα,αφου εχεις εντελως ανεξαρτητο volume και για αυτο το καναλι  ;)

Αν παλι γενικα δεν σου αρεσει ο συγκεκριμενος παω πασο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ο ενισχυτής που ψάχνω τόσο καιρό θέλω να έχει πολύ καλο καθαρό ήχο. δηλαδή με ένα reverb στο effect loop να είναι πολύ καλός.

 

Γιατι να βαλεις το reverb στο effect loop αν ο ενισχυτης παιζει μονο καθαρα?

 

Anyway...επειδη σε βλεπω πολυ μπερδεμενο να σου πω και εγω ...2 λογακια.... ;D....η συντριπτικη πλειοψηφια των ενισχυτων γυρω στα 1000 ευρω εχει μια χαρα καθαρα,με αλλα λογια δεν εχω ακουσει τα τελευταια χρονια ενισχυτη σε αυτα τα χρηματα που να ΜΗΝ εχει καλα καθαρα....(και σε πολυ λιγοτερα χρηματα συμβαινει το ιδιο),απο εκει και περα αν ξερεις να βγαλεις καλο καθαρο ηχο θα τον βγαλεις με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ενισχυτη αν δεν  ξερεις...απλα θα πρεπει να μαθεις...

 

Αν το βαρος και το μεγεθος δεν ειναι προβλημα και θες Fender ηχο χτυπα εναν παλιο Twin Reverb (η οποιονδηποτε παλιο Fender πανω απο 40 βαττ) η αν θες πιο μοντερνο και σφιχτο ηχο χτυπα εναν Hot Rod Devilli,αν το βαρος ειναι προβλημα χτυπα εναν Fender Deluxe Reverb ή εναν Hot Rod Deluxe...βαλε τους και μεγαφωνα υψηλου wattage και θα εισαι μια χαρα....

 

Αλλοι ωραιοτατοι ενισχυτες στα καθαρα ειναι και οι Peavey Classic (50 & 30).

 

Επισης μπορει να βρεις και κανα μεταχειρισμενο Boogie στα χρηματα αυτα,ολοι εχουν εκπληκτικα καθαρα.

 

Πολυ καλα καθαρα εχουν και οι Marshall Vintage Modern καθως και ολοι οι KOCH.

 

Επισης στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ γινεται Ο ΧΑΜΟΣ Ο ΜΑΥΡΟΣ απο εξαιρετικους ενισχυτες σε γελοιες τιμες......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε ρίξε σίγουρα κανένα βλέφαρο στα μεταχειρισμένα.

Παίζει να βρεθείς με πράγμα που ούτε το φανταζόσουν.

Τώρα αν φοβάσαι να πάρεις μεταχειρισμένο... ξεπέρασέ το και κάνε την κίνηση.

Υπάρχουν πολλά κομπλέ παιδιά που δεν θα σε ρίξουν και κάνουν τίμιες συναλλαγές.

 

Εγώ πήρα τον twin reverb '65 reissue στη μισή τιμή και στην ουσία καινούριο.

Υπάρχουν πολλές καλές ευκαιρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως στα λέει ο SF είναι ακριβώς.

Eπιπρόσθετα κάπου πήρε το μάτι μου κάτι Brunnetti, έχουν εξαιρετικά καθαρά, κλειστή καμπίνα κλπ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου