Προς το περιεχόμενο

Κιθαριστες...vintage vs modern players;


ex-tzo777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω παλι,,,θελω να θιξω ενα θεμα που με εχει απασχολησει μετα την επισκεψη μου σε ενα κιθαρομαγαζο,,αλλα και γενικα..δοκιμαζα μια epiphon,,και μου ειπε ο πιτσιρικας που δουλευε εκει ,,εισαι vintage κιθαριστας μεταξυ αλλων...ειμαι ο λιγοτερο ενημερωμενος κιθαριστας πιστευω γενικα για τα χρονια που ασχολουμε με την κιθαρα και γενικα...τωρα αρχισα να την ψαχνω που ηρεμησα και χαλαρωσα λιγο απο τα τρεχαματα,,,για ναμπω στο θεμα ..

Μου εχουν δημιουργησει και την εντυπωση αλλα και γενικα ενα κομπλεξ οτι καλοι κιαθριστες ειναι στυλ satriiani ,vai και γενικα ολη αυτη η τεχνικη πλευρα του οργανου,,,προσωπικα ποτε δεν εβρισκα του γουστου μου αυτο το ειδος μουσικης και ειναι καθαρα προσωπικη αποψη ,,,οπως δεν μου αρεσει και το AOR χαρντ ροκ των 80'ς αλλα δεν τραβαω και κανα ζορι,,ολα καλα ειναι,,,

Γιατι οταν ο απλος κοσμος ερχεται στο λαιβ θα ψαρωσει με τον -παπα και την ταχυτητα και ολα αυτα..

πχ για μενα ο xendrix ηταν και θα ειναι το σημειο αναφορας στο τι ονομαζουμε ηλεκτρικη κιθαρα ,,οπως και καποιοι αλλοι παλιοι page ktl,,αλλα το γουστο μου φτανει και στο οτι ο lead απο  ccr ηταν γ*** τους παιχτες και μαλον αυτο θα κανει πολους σκληρα εργαζομενους πανω στο οργανο να τραβανε τα μαλια ,,,τους ,,,σιγουρα ειναι γουστο του καθενος ,,δεν λεω ,,,αλλα τι γινεται για να εισαι καλος πρεπει να χεις μελετησει ολα αυτα τα στυλ νεοκλασικα κτλ κτλ..δηλ ο billy gibons απο zztop μια χαρα δεν ειναι ,,,η ακομα και ο τζος απο τους qotsa...σαν πιο καινουργιος ας πουμε ,,,

ειναι καποιοι που θελουν να γινουν κιθαριστες και καποιοι που θελουν να γινουν μουσικοι κιθαριστες?,,χωρις να προσθετω η να αφαιρω τπτ σε καμια απο τις δυο κατηγοριες,,,και γω κιθαρα παιζω ,οπως παιζω τελοςπαντων ,,,(δεν θιγω κανενα στυλ παραπανω ουτε κανενα μουσικο,,,απλα ειναι κατι με τρωει,,,δεν ειμαστε το 60 'αλλα 2012...τι παιζει τελικα??

τελικα τι γινεται?vintage ή modern,,o peter green στα νιατα ειχε την καλυτερη νοτα που εχω ακουσει σε μερικα σολα τουλαχιστον και δεν επαιζε ουτε τα μισα απο καποιους συγχρονους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θιγεις κανενα θεμα που οι γνωμες να διιστανται

φυσικα υπαρχουν καλοι κιθαριστες και "κακοι" κιθαριστες αλλα το ποιος ειναι τι το καθοριζεις ΜΟΝΟ εσυ !!!

 

κανεις δεν μπορει να πει οτι ο page ΔΕΝ ειναι καλος μουσικος ή κιθαριστας - οπως κανεις δεν μπορει να πει το ιδιο και για τον satriani - το θεμα ειναι τι απ'ολα επιλεγεις ΕΣΥ να βγαλεις προς τα εξω ακουγωντας αυτους τους 2

 

...μπορείς να ρίξεις μία ματιά στο χθεσινό θέμα για ψυχιάτρους-ψυχολόγους ;D ;D...εάν δεν βγάλεις άκρη στείλε PM στον Λάκη... ;)

μουχχαχαχαχα !!!  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κείμενό σου είναι εξαιρετικά δυσανάγνωστο. Προσωπικά, αρκετά κομμάτια δεν τα έπιασα καθόλου. Επίσης τρία κόμματα στη σειρά είναι ρεκόρ γκίνες.

 

Δεν κάνεις άλλη μια προσπάθεια να το ξαναγράψεις με ηρεμία και υπομονή (με σημεία στίξης, εισαγωγικά, παραγράφους κλπ.) και όχι την ώρα που σε έχει πιάσει αβυσσαλέο κατούρημα;  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κείμενό σου είναι εξαιρετικά δυσανάγνωστο. Προσωπικά, αρκετά κομμάτια δεν τα έπιασα καθόλου. Επίσης τρία κόμματα στη σειρά είναι ρεκόρ γκίνες.

 

Δεν κάνεις άλλη μια προσπάθεια να το ξαναγράψεις με ηρεμία και υπομονή (με σημεία στίξης, εισαγωγικά, παραγράφους κλπ.) και όχι την ώρα που σε έχει πιάσει αβυσσαλέο κατούρημα;  ;D

+1, πάρε αν θες παράδειγμα το post σου εδώ:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192617.msg653278#msg653278

 

Με χαρά να συζητήσουμε το θέμα, αλλά κάνε μια προσπάθεια να είναι τα κείμενά σου πιο ευανάγνωστα :).

 

Φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρίστες του 60 και του 70 άνοιξαν το δρομο... υπαρχει riff me τρεις νοτες που δεν νοείται να μην το ξερει κιθαρίστας... οι πιο σύγχρονοι πάτησαν πανω στους πρώτους και εξέλιξαν ή δημιούργησαν νεες τεχνικες...

 

Την ιδια κουβεντα κανουν και οι μπουζουξηδες αν ήταν πιο καλος ηταν ο Μαρκος με τις 10 ζορικες νοτες του ή οι συγχρονοι που ειναι μηχανες...

 

Δεν νομιζω οτι στεκει ο διαχωρισμος vintage ή σύγχρονος... Ακομα και το riff με τις τρεις νοτες αν δεν το μελετήσεις δεν πρόκειται να ακουστεί σωστά και ας είναι μόνο τρεις νότες...

 

Σαφώς και είναι πιο δύσκολο να περάσεις κάποιες πιο σύνθετες τεχνικές αλλά στην τελική ανάλογα με τη μουσική που θέλεις να παίξεις θα αφιερώσεις το χρόνο σου και στη μελέτη και στα ακούσματα...

 

Είτε σύγχρονη είτε vintage το ιδιο θα με ψαρωσει/ενθουσιασει/ικανοποιησει ένας σωστός μουσικός... το πόσες νότες θα χρειαστεί είναι δικό του θέμα... εύκολο στα λόγια δύσκολο στην πράξη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη και παλι για την ασχημη παραθεση των κειμενων και γενικα των αποριων μου ....σιγουρα δεν ειμαι ο μπαμπινιωτης,,,θα προσπαθησω στο μελον να ειναι καλυτερα και πιο ευαναγνωστα....Ας μου στειλει καποιος το θεμα με τους ψυχολογους γιατι δεν καταλαβα    τι εννοει ο μαραθρον,,(προκαταβολικα θα πω εαν ειναι ειρωνικο το σχολιο αυτο.)οτι οπως λετε και στην αρχη δεν καναμε ολοι την ιδια ζωη και δεν εχουμε τα ιδια βιωματα ,αρα αν θεωρειτε δεδομενα για σας καποια πραγματα για αλλους δεν ειναι ετσι....μαλον και γω εκανα αυτο το λαθος καπου στην αρχη και καταλαβα .οτι εχω αδικο... 

Στο θεμα μας ,σιγουρα ακουω οτι μου αρεσει και  σεβομαι και αυτα που δεν ακουω...αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι.Αντε εγω ακουσα και χεντριξ και πειτζ(ειμαι 34 σε λιγο καιρο)  ο πιτσιρικας που μεγαλωνει με red hot chili peppers(californication και βαλε)  και ρωταει γιατι ο χεντριξ? ,ενω τον ακουσει στα παιξιματα του fruciante και ας μην το ξερει ,,η οταν εγω γραφω μουσικη και μου λεει παλι ενας πιτσιρικας καλα τα γραφεις αλλα χρειαζεσαι εναν δυνατο κιθαριστα ...νταξει ροκ'ν'ρολλ θελω να παιζω οχι φουγκες του μπαχ...δεν ειναι τυχαια ο keith richards απο τους stones  στην πρωτη 5αδα του περιοδικου rolling stone.Εκει δεν ειδα κανενα απο τους καινουργιους..Μου τι δινουν και  κατι δηλωσεις τυπου malsteen, οτι ο xendrix εκανε μονο θορυβο και δεν επαιζε μουσικη .Ακομα και στον θορυβο αν τον ακουσεις καλα o xendrix ηταν μαστορας,,,οταν ο Miles Davis εγραφε το bitches brew ακουγε xendrix και τουμπαλιν.Σμπαθατε με αλλα και ο miles davis και ο xendrix ηταν μουσικοι που αλαξαν και γραψαν ιστορια στο κεφαλαιο ,ΜΟΥΣΙΚΗ γενικα,,,ο malsteen μπορει να ειναι τελειος αλλα δεν νομιζω οτι το εχει καταφερει αυτο.Χωρις να εχω κατι με τον συγκεκριμενο βιρτουοζο,απλα καποιες δηλωσεις που ειδα, ε μου την σπασανε.

Τωρα το θεμα πηγε παλι αλλου..Και παλι δειξτε λιγο κατανοηση  στο γραψιμο μου...ενα χρονο εχω ιντερνετ και λαπτοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι προσπαθεις να συγκρινεις το ford mondeo με την ferrari 458 ?

 

το ενα αμαξι θα σε παει γρηγορα αλλα ΜΟΝΟ εσενα και την γκομενα σου

και το αλλο θα σε παει πιο αργα αλλα εσενα και ΟΛΗ σου την οικογενεια

 

ο καθενας παιρνει/ακουει αυτο που του αρεσει και αναλογα τις αναγκες του πρατει/αγοραζει/ακουει

 

γιατι προσπαθεις να βαλεις 2 αυγα σε 1 μπουκαλι ενω δεν γινεται ?

αλλο ο ενας αλλο ο αλλος  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζε αυτα που σου αρεσουν για τον εαυτο σου φιλε μου και ο,τι ειναι να γινει,θα γινει μονο του.

Απλα παιζε.

 

το ενα αμαξι θα σε παει γρηγορα αλλα ΜΟΝΟ εσενα και την γκομενα σου

και το αλλο θα σε παει πιο αργα αλλα εσενα και ΟΛΗ σου την οικογενεια

Εγω παντως περνουσα καλυτερα οταν ημουν στ αμαξι με την γκομενα. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζε αυτα που σου αρεσουν για τον εαυτο σου φιλε μου και ο,τι ειναι να γινει,θα γινει μονο του.

Απλα παιζε.

Φίλτατε Κοέλιο σας ερωτώ. Παίζουμε μόνο με για τον εαυτό μας;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου