Προς το περιεχόμενο

Αγορά e-drum set για intermediate επίπεδο


maurogato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά,

έχω κοιτάξει σε thomann, musicstore και dv247 διάφορα σετ,αλλά επειδή δεν έχω ασχολήθεί με ηλεκτρονικά σετ δεν ξέρω σε ποιά χαρακτηριστικά πρέπει να δώσω σημασία. Θα ήθελα να μου προτείνετε για περίπου 300 Ευρώ κάποια καλή.

Παίζω ροκ κυρίως και έχω ήδη μία ακουστική ντραμς αλλά λόγο χώρου και γειτόνων, ήθελα να πάρω και μία ηλεκτρονική. Για εξάσκηση σπίτι δηλαδή με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πρέπει να δώσεις τουλαχιστον 700 ευρώ για καποια λίγη ποιότητα.πάντως με 300 και κατι,παίρνεις τα millenium mps 200 που έχω και εγώ αλλά είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ.Μην νομίζεις οτι θα παιξεις metal,jazz και τετοια πράγματα.Εγώ που είχα υψηλότερες προσδοκίες διαψεύστηκα παταγωδώς :-\ και περιμένω ακόμα κανα τετράμηνο που θα έχω μαζέψει χρήματα για ακουστικα ντραμς ενω τα ηλεκτρονικά θα τα πουλήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο;  Εγώ θα παίζω με ακουστικά, δεν θα πάρω monitor. Θα μπορώ πχ. να ακούω ένα κομματι απο το λάπτοπ και απο τα ίδια ακουστικά να ακούω τι παίζω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 300-400 ευρω που θα δωσεις πιστεψε με φιλε αξιζει να κανεις υπομονη ενα-δυο μηνες παραπανω και απλα να διαθεσεις περισσοτερα χρηματα. Εγω πριν ενα χρονο αγορασα ενα σετ της Fame με 400 ευρω. Απλα επρεπε να εκανα ενα δυο μηνες υπομονη δλδ  :P . Βεβαια δεν ειναι και τραγικο το σετ αλλα οσο να ' ναι οτι δινεις παιρνεις. Οσο για το monitor παλι αρχικα μπορεις να την παλεψεις με ακουστικα μια χαρα και αποφασιζεις εσυ για ενισχυτη. ¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο το ζήτημα της υπομονης γιατί την πατησα κι εγω περισυ... Αν περιμενα 3-4 μηνακια παραπανω θα ειχα ψιλιαστει την περιπτωση της Alesis DM-10 Studio που ήταν καθ'οδον στο να βγει στην αγορα. Καλο ειναι να ψαχνεις με πολυ υπομονη και με προσοχή την αγορα καποιου μουσικού οργανου και να παρεις οσες περισσοτερες συμβουλες γινεται, από μουσικους και ΟΧΙ απο τους καταστηματαρχες (με όλο το σεβασμο.... αλλα εχοντας αποκτησει μια μικρη εμπειρια στο ζητημα των drums, εχω ακουσα πολλα κουλά πράγματα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εαν ΔΕ θες να ψαχνεις για κατι αλλο μετα απο κανα δυο μηνες θα σου προτεινα να τα σκασεις μια και καλη και να παρεις κατι να σου μεινει.Για εμενα προσωπικα οι Roland εγκεφαλοι ειναι μονοδρομος.Απο εκει και περα οι δυνατοτητες για pads ειναι πολλες αλλα να θυμασαι οτι ΟΛΟΣ ο ηχος βγαινει απο τον εγκεφαλο.Ενας μεταχειρισμενος td-9 θα ηταν μια αριστη λυση για αρχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hampis

Φιλε καλά τα λες, όμως δες τι γραφει το παλικαρι...

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε για περίπου 300 Ευρώ κάποια καλή.

Παίζω ροκ κυρίως και έχω ήδη μία ακουστική ντραμς αλλά λόγο χώρου και γειτόνων, ήθελα να πάρω και μία ηλεκτρονική. Για εξάσκηση σπίτι δηλαδή με ενδιαφέρει.

 

Ο εγκεφαλος που λες (TD-9 της Roland) εχει 650 ευροπουλα... Αντε μεταχειρισμενο θα τον βρει με 450-500, λεω εγω... (αν και δυσκολο, αφου ειναι τοσο καλο module, γιατι να το πουλησει καποιος;;;)

Αλλα ακομη κι αυτο να γινει, δε θα πρεπει να παρει και κανα σετακι mesh-heads της Millenium ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ....;;;; δηλαδη άλλα 600 μινιμουμ... Πεταλια, πιατα-pads, σου'πα-μου'πες.... θα βγει 1200-1400 ευροπουλα. Ακομη και το δικο μου παραδειγμα ψιλοαποτυχια ήταν, γιατι δεν είναι κοντα σ'αυτη την τιμη που ανεφερε ο maurogato...

Φυσικα εννοειται πως οτι δινεις, παιρνεις.... Αν και προσωπικα θεωρω τη Roland ΥΠΕΡτιμημενη (οχι σαν ποιοτητα, αλλα σαν χρηματικη αξια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hellhamster

 

Φιλε ηθελα με τον τροπο μου να πω στο παλικαρι οτι με 300 ευρω δεν παιρνει τιποτα....

Σχετικα με την υπερτιμηση των Roland συμφωνω απολυτα αλλα μονο οσο αφορα τα pads και οχι τους εγκεφαλους.

Ακομα και για εξασκηση να το θες το πολυ φτηνο σετ (που δεν υπαρχει ουτε με 300) θα σε χαλασει ο χαλια ηχος του, χωρια τη ζημια που θα παθεις στα χερια

Δευτερη επιλογη : Td-4 εγκεφαλος ή μεταχειρισμενος td-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου