Προς το περιεχόμενο

Semi-hollow ή hollow με μικρό σώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό με απασχολεί το παρακάτω θέμα:

 

Οι περισσότερες semihollow ή fullholow έχουν φυσιολογικά σώμα μεγάλου μεγέθους (κάποιες μπορεί να είναι πιο λεπτές αλλά οι διαστάσεις παραμένουν μεγάλες). Απολύτως λογικό.

 

Έλα όμως που υπάρχουν άνθρωποι που η σωματοδομή τους (ύψος, όγκος, μήκος χεριών) δυσκολεύει πολύ το παίξιμο με μια τέτοια κιθάρα.

 

Υπάρχει ένας περιορισμένος αριθμός τέτοιων οργάνων με μικρότερο μέγεθος (π.χ. Epiphone 339, Epiphone Wildkat). Η απορία μου είναι αν το μικρότερο σώμα ουσιαστικά "καταργεί" το χαρακτήρα του semi-acoustic και αυτές οι κιθάρες προσεγγίζουν περισσότερο τις solidbody.

 

Προφανώς θα υπάρχει διαφορά αλλά θα είναι όση η διαφορά π.χ. μιας solid tele με μία thinline ή κάτι περισσότερο;

 

Αν έχει παίξει κανείς με μια τέτοια κιθάρα θα ήθελα να ακούσω με μεγάλο ενδιαφέρον τη γνώμη του. Επίσης, γνωρίζει κανείς και άλλα τέτοια μοντέλα ή είμαστε καταδικασμένοι εμείς τα "στρουμφάκια";

 

Το θέμα δεν έχει σκοπό την άμεση αγορά κάποιας κιθάρας αλλά είναι περισσότερο για τη συζήτηση

1) αν αξίζει μια τέτοια επιλογή για κάποιον που ψάχνει αυτό τον ήχο αλλά είναι τόσο μικροκαμωμένος που δεν μπορεί να χειριστεί με ευκολία μια 335 ή ακόμα χειρότερα μια jazz κιθάρα και

2) αν ναι, να συγκεντρωθούν εδώ οι επιλογές που υπάρχουν στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ και καιρό με απασχολεί το παρακάτω θέμα:

 

Οι περισσότερες semihollow ή fullholow έχουν φυσιολογικά σώμα μεγάλου μεγέθους (κάποιες μπορεί να είναι πιο λεπτές αλλά οι διαστάσεις παραμένουν μεγάλες). Απολύτως λογικό.

 

Έλα όμως που υπάρχουν άνθρωποι που η σωματοδομή τους (ύψος, όγκος, μήκος χεριών) δυσκολεύει πολύ το παίξιμο με μια τέτοια κιθάρα.

 

Υπάρχει ένας περιορισμένος αριθμός τέτοιων οργάνων με μικρότερο μέγεθος (π.χ. Epiphone 339, Epiphone Wildkat). Η απορία μου είναι αν το μικρότερο σώμα ουσιαστικά "καταργεί" το χαρακτήρα του semi-acoustic και αυτές οι κιθάρες προσεγγίζουν περισσότερο τις solidbody.

 

Προφανώς θα υπάρχει διαφορά αλλά θα είναι όση η διαφορά π.χ. μιας solid tele με μία thinline ή κάτι περισσότερο;

 

Αν έχει παίξει κανείς με μια τέτοια κιθάρα θα ήθελα να ακούσω με μεγάλο ενδιαφέρον τη γνώμη του. Επίσης, γνωρίζει κανείς και άλλα τέτοια μοντέλα ή είμαστε καταδικασμένοι εμείς τα "στρουμφάκια";

 

Το θέμα δεν έχει σκοπό την άμεση αγορά κάποιας κιθάρας αλλά είναι περισσότερο για τη συζήτηση

1) αν αξίζει μια τέτοια επιλογή για κάποιον που ψάχνει αυτό τον ήχο αλλά είναι τόσο μικροκαμωμένος που δεν μπορεί να χειριστεί με ευκολία μια 335 ή ακόμα χειρότερα μια jazz κιθάρα και

2) αν ναι, να συγκεντρωθούν εδώ οι επιλογές που υπάρχουν στην αγορά.

 

οσο μεγαλυτερο το σκαφος μιας κιθαρας, τοσο μεγαλυτερος και ο ήχος της Unpluged

Στον ενισχυτη θα εισαι μια χαρά.

 

Αυτό που πρέπει να δεις ειναι αν θες..semihollow ή full hollow body

γιατι ειναι διαφορετικες κιθαρες και για διαφορετικα ειδη μουσικης

 

hOLLOW= JAZZ

SEMIHOLLOW =απο Jazz μεχρι και rock

 

Eίσαι σιγουρος που σου πέφτει μεγάλο το κλασικο σχήμα της 335 ?

Με μεγάλο Hollow body πχ es175 ίσως να μην σε βολέψει ανεξαρτητου δικούς σου ύψους, αλλα σε semi hollow δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα

epiphone 339 έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα ,αρκετά καλη για τα χρηματα της

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hOLLOW= JAZZ

 

 

Δεν είναι κανόνας αυτό όπως είπαν και οι παραπάνω..

Εγώ εχω μια Gibson 330 και έχει καταπληκτικό crunch ήχο..

Σε καταστάσεις μέτριου gain πχ acdc είναι απίστευτη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικη λυση για καποιον που δεν θελει μια τεραστια hollow body ειναι αυτη (και εχει και Fender scale),την εχω και δεν την αλλαζω με τιποτα...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια και αυτη ειναι τζαμπα και τα κανει ολα και συμφερει

 

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

jkstigma : hOLLOW= JAZZ

Δεν είναι κανόνας αυτό όπως είπαν και οι παραπάνω..

Εγώ εχω μια Gibson 330 και έχει καταπληκτικό crunch ήχο..

Σε καταστάσεις μέτριου gain πχ acdc είναι απίστευτη..

 

 

Σε καταστάσεις μέτριου gain πχ acdc......Φυσικά και είναι απίστευτη..αφου ειναι μανούλα οι semi...για τετοιους ηχους

 

Παιδιά δεν είπε κανεις πως με hollow δεν μπορεις να παιξεις και άλλα πραγματα, αλλα κυρίως  jazz archtop ειναι για Jazz.  

 

Oταν καποιος ρωταει σε forum τι να επιλεξει απο τα δύο νομίζω στεκει να του απαντησει καποιος ποια η διαφορα semi με full hollow,, (από το να μην απαντάει κανείς τίποτα)

Kαι η διαφορά ειναι πως αν αυτος που ρωταει θελει να παιξει μονο jazz Οκ του κανει ενα full hollow. Εαν παλι θελει να ειναι εβελικτος ,βλέπε scofield, να παιζει και με γκαζια κτλ τοτε του κανει καλυτερα μια semihollow.(και φυσικα ετσι θα εχει γλυτωσει και απο τους μικροφονισμούς)

 

Και μιας και γεμισε ο τόπος εδω videos ας βαλουμε και ενα ποστ intopic για τον φίλο  cartman14

 

http://www2.gibson.com/news-lifestyle/features/en-us/solidbody-or-hollowbody-guitar-0829-2012.aspx

Semi-hollowbodies are a great choice for jazz guitarists and rockabilly players, as well as players who gravitate toward early rock and roll and vintage country. Players of power pop – think Big Star, The Raspberries and even Oasis – should take a hard look at semi-hollowbodies as well.

 

True Hollowbodies – Of the three, these models produce the most acoustic-oriented sound. The downside is that they are also the most susceptible to feedback at mid- to high-volume. Still, the full, round tone of a true hollowbody – and its superb bass response, or bottom end – makes it a favorite to this day among a segment of jazz players. Bottom line: While genuine hollowbodies have a niche following, far and away the majority of contemporary players should limit their consideration to solidbodies and semi-hollowbodies.

 

σχετικά με το αν θα σε βολεψει το μεγεθος της εκαστοτε κιθαρας...

καλυτερα να πας σε ενα μαγαζι να δοκιμασεις.

Πιο εύκολα θα βγαλεις...τα συμπερασματα σου.

 

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου