Προς το περιεχόμενο

Περί Modulation ο λόγος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταίες μέρες έχω κολλήσει με τα modulation. Γενικά δεν τα χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου, και καλά καλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ, δημιουργικά. Εάν έχω κάποια ανάγκη σε μια παραγωγή, χρησιμοποιώ plugins, ακόμα και για delay. Τώρα το άλλαξα αυτό (για τις κιθάρες). Τα πάντα σε πετάλια, και μόνο το reverb (έτσι ώστε να ελέγχω τον χώρο) σε plugin από το daw. Είμαι στη φάση πειραματισμού με ήχους που δεν έχω ξαναβγάλει, και έχει αρκετή πλάκα. Γεμίζει το μίξ μόνο με μια κιθάρα. Το φθινόπωρο που θα ξαναρχίσω να παράγω, θεωρώ ότι θα έχω διαφορετικό ήχο και ύφος.

 

Στο παρακάτω κλιπ έκανα πειραματισμούς, με διάφορα εφέ (με το αριστερό αλλαζα εφέ και ρυθμίσεις την ώρα που έπαιζα). Το ηχογράφησα, του έβαλα λίγα τύμπανα/μπάσο και ένα σολάκι. Είναι αρκετά δύσκολο, καθώς μετά την εγγραφή δεν μπορώ να κάνω καμία αλλαγή. Αλλά έχει την ομορφιά του.

 

Mod Jam.mp3

 

Και εδώ η πεταλιέρα που έχω -πλέον- για τις παραγωγές, πάνω στο γραφείο.

 

1655570659106.jpg.d2e8c319f364bf22d1b5d032bff8ebd1.jpg

 

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είναι αρκετά δύσκολο, καθώς μετά την εγγραφή δεν μπορώ να κάνω καμία αλλαγή.

 

Να πάρεις ένα A/B switch και να στέλνεις στην κάρτα ένα 2ο output χωρίς τα εφφέ σε ξεχωριστό κανάλι, για να βάλεις μετά ότι γουστάρεις από πάνω.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να πάρεις ένα A/B switch και να στέλνεις στην κάρτα ένα 2ο output χωρίς τα εφφέ σε ξεχωριστό κανάλι, για να βάλεις μετά ότι γουστάρεις από πάνω.

 

Πώς θα το κάνω αυτο, με κάποια εφέ πριν τα drive? Ή το κάνω μόνο για το delay?

 

10 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Τσιγκουνεύτηκες βλέπω στο reverb και στο delay.....😇

 

 

Reverb έβαλα ένα ελάχιστο, όσο βάλω στις παραγωγές.  Το delay ευθυνεται για το υγρό της υπόθεσης...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Πώς θα το κάνω αυτο, με κάποια εφέ πριν τα drive? Ή το κάνω μόνο για το delay?

 

Όπως θέλεις το κάνεις, και όπου θέλεις το βάζεις.

Αν το βάλεις αμέσως μετά την κιθάρα, θα έχεις ένα πλήρως καθαρό 2ο σήμα, αν το βάλεις αλλού στην αλυσίδα, ότι είναι πριν από αυτό θα είναι κοινό και στα δύο σήματα, ότι είναι μετά από αυτό θα δεν θα υπάρχει στο δεύτερο σήμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο είναι το όφελος? Δεν χάνω μια καλή dry ηχογράφηση, και μπορώ να αναμιγνύω το dry με το wet?

 

Νομιζω, ότι είναι πολύ καλή η ιδέα.

 

Ίσως, επίσης, πρέπει να κοιτάξω να στέλνω στερεο το σήμα του delay σε 2ο ενισχυτή, για τα ρυθμικά έστω.

Αποψυς?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

1. Και ποιο είναι το όφελος? Δεν χάνω μια καλή dry ηχογράφηση, και μπορώ να αναμιγνύω το dry με το wet?

 

Νομιζω, ότι είναι πολύ καλή η ιδέα.

 

2. Ίσως, επίσης, πρέπει να κοιτάξω να στέλνω στερεο το σήμα του delay σε 2ο ενισχυτή, για τα ρυθμικά έστω.

Αποψυς?

 

1. Αυτά, και επίσης μπορείς να επεξεργαστείς από την άποψη των εφφέ (αλλά και του reamp ανάλογα που έχεις βάλει το switch), το σήμα σου αργότερα. Αν δεν σου αρέσει η χροιά του ενισχυτή μπορείς να βάλεις κάποιον από plugin, το ίδιο ισχύει και με τα εφφέ.

Συν το ότι μπορείς να ντουμπλάρεις το καθαρό σήμα και σε άλλο κανάλι και να του βάλεις άλλες ρυθμίσεις (eq, εφφέ, κλπ) κάνοντας το κατάλληλο panning μετά.

 

2. Αν το delay σου είναι stereo γίνεται άμεσα αυτό.

 

Σε λίγο σε βλέπω με κανένα "ψυγείο" με φέτες εφφέ, προενισχύσεις και τελικούς από πίσω όπως ήταν στα 80s.:classic_tongue:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το delay είναι στερεο. Πώς μπορεί να γίνει άμεσα χωρίς 2ο ενισχυτη? Απευθείας στην καρτα το ένα από τα δύο κανάλια?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το delay είναι στερεο. Πώς μπορεί να γίνει άμεσα χωρίς 2ο ενισχυτη? Απευθείας στην καρτα το ένα από τα δύο κανάλια?

 

Και τα δυο κανάλια στην κάρτα αν θέλεις.

Αν βάλεις ένα κι ένα γίνεται βέβαια, αλλά θα ακούς το ένα από τον ενισχυτή και το άλλο από τα μόνιτορ, άβολο μου φαίνεται.

Το κλασσικό είναι σε δύο ενισχυτές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και μιλαμε με τον Γιώργη λεω τα εξης για την κουβέντα

-που καλος ο δρομος με τα modulation αλλα μακρυς γτ παντα θες κατι ακομα

-πολυ ωραια παιξιματα και αφου αρχισες εσυ με αυτα θα φας λαχανο πολλους

- προς το παρον ακουγεσαι καλυτερα οταν εχεις sustained νοτες και lead παιξιμο gt einai to στυλ σου π.χ. απο τη μέση του κομματιου και μετα. σε οτι ρυθμο εχεις σε dotted eights οπως καπως στην αρχη η νοτα χρειαζεται πιο στακατη να ακουγονται ωραια οι επαναληψεις. sta solo soy akoygesai atmosφαιρικος και γεματος. 

- stereo delay. οπως ειπε και ο απο πανω. στερεο ντιλει και 2 καναλια στην καρτα η 2 ενισχυτες. στη θεση σου που εχεις και αρκετους ανθυμαμαι ενισχυτες με ir καντο ετσι. dokimase ping pong delay ετσι

- gia ta alla σεtup ψαχνομαι κι εγω. εχω δοκιμασει με το aby 

dry σημα με τα drives comp κλπ στους 2 ενισχυτες και τα delay mod μονο στον ενα. πολυ ωραιο ακουγονται ωραια τα modulation χωρις να χανεται η ατακα. ο λογος που δεν το χρησιμοποιω ειναι οτι βαζω βγαζω οταν παω για κανα jamming και βαριεμαι

εντελως dry με δυνατο καθαρο kai  ολα τα αλλα στον αλλον. δε μ αρεσε

εγω αν ειχα τρεις ενισχυτες σαν εσενα και 5 6 pedalboard θα πηγαινα για streo ολα τα delay mod σε ενιχυτη αριστερα δεξια και τα υπολοιπα σε εναν ενισχυτη στη μεση. δλδ να κανεις το ενα pedalboard wet dry wet αν το λεω καλα.

προυποθεση φυσικα να καθεσαι σωστα οπως στα μονιτορ.....'

 

 

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Να πάρεις ένα A/B switch και να στέλνεις στην κάρτα ένα 2ο output χωρίς τα εφφέ σε ξεχωριστό κανάλι, για να βάλεις μετά ότι γουστάρεις από πάνω.

ayτο ειναι σαν να εχεις στον ενισχυτη απο πισω line out?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου