Προς το περιεχόμενο

Data recovery από καμμένο δίσκο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καεί το μοτέρ του εξωτερικού σκληρού δίσκου μου, επειδή σαν πρωτάρης το σύνδεσα σε λάθος τροφοδοτικό.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ κάποιον να μου κάνει data recovery χωρίς να μου κοστήσει ένα χέρι και ένα πόδι?

Επίσης μπορώ να βρώ κάπου οδηγίες να το κάνω μόνος μου, ίσως?  ???

 

Ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bummer  :(

 

Πως είσαι σίγουρος οτι έκαψες το σκληρό και όχι το μικρό board του εξωτερικού κουτιού που σου εpιτρέπει να συνδέεις το SATA/IDE σκληρό με USB/FW?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα κάπου να το δουν και δοκίμασαν να του αλλάξουν κουτί, αλλά δεν έγινε τίποτα και κατέλληξαν ότι έχει καεί το μοτέρ..  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο google έβαλα "ανάκτηση δεδομένων" και είδα αρκετά αποτελέσματα. Μελέτησε τα λινκς, απλά να έχεις υπόψη σου οτι τυπικά υπάρχουν κρυμμένα κόστη και οπωσδήποτε δεν εγγυάται κανείς το αποτέλεσμα. Σιγουρέψου οτι αναλαμβάνουν οι ίδιοι τη διαδικασία και δεν το στέλνουν σε κάποιο εργαστήριο του εξωτερικού.

 

Good luck

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χρονια ειχα εναν δισκο που ξαφνικα χτυπησε.

ολες οι εταιριες μου μιλουσαν για ενα κοστος 400-600 ευρω.

ολοι,εκτος απο εναν ελευθερο επαγγελματια που μου εκανε σχεδον πληρες ρικαβερι με ελαχιστο κοστος.

αν θες τα στοιχεια του μιλα μου με πιεμ.

(ειχα φερει σε επαφη μαζι του και εναν απο το φορουμ πιο παλια και απο οσο ξερω ειχε κανει την δουλεια του μια χαρα)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω κάποιον στην Πετρούπολη, θα σου στείλω στοιχεία όταν πάω γραφείο

 

αν δεν κάνει recovery, δεν σε χρεώνει, και έχω ακούσει πως είναι καλός σ' αυτό που κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει το:

 

GetDataBack v3.30.001 for NTFS & FAT

 

όταν ο δίσκος μου τα έπαιξε

 

τον είχα πάει στο Πλαίσιο και δεν τον επισκευάσανε

 

με αυτό το πρόγραμμα ευτυχώς έκανα ανάκτηση των δεδομένων μου

 

Try it !

 

If there is a new way I 'll be the first in line!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια περίπτωση να έχει καεί ο controller του κινητήρα (η πλακετίτσα πάνω στον δίσκο).

Βρίσκεις έναν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο δίσκο (εταιρεία, τύπος, χωρητικότητα κ.λπ.), βγάζεις την πλακέτα από τον νέο και τη βάζεις στον παλιό.

Αν δουλέψει, κάνεις backup και πετάς τον παλιό δίσκο. Αν όχι... έχεις τουλάχιστον έναν νέο καθαρό δίσκο  8)

 

Αν το πρόβλημα είναι χοντρό, τότε μόνο σε εξειδικευμένη εταιρεία data recovery (έχε υπ' όψη σου, το κόστος πάει με το megabyte...)

Δες αυτούς για αρχή http://www.datalabs.gr/

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά!! :D

dmilo καλή φάση αυτό γιατί ήθελα να πάρω ακριβώς τον ίδιο δίσκο ούτως ή άλλος, οπότε αν δουλέψει θα είναι όλα jet!

Το μόνο παράξενο είναι που δεν μου πρότεινε να το δοκιμάσω ο προηγούμενος τεχνικός που είδε τον δίσκο.. Άρα είτε είναι σίγουρα το μοτέρ ή ήθελε απλά να βγάλει 600 εύκολα ευρώ λολ.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου