Προς το περιεχόμενο

Ένα ενδιαφέρον test για modelling gear


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απέφυγα να νεκραναστήσω και δεύτερο thread την ίδια μέρα  ;D αν και το θέμα αφορά καταρχήν αυτό:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179670.570

 

Ωστόσο η ιδέα που προκρίνει ο tester (θα καταλάβετε μόλις το δείτε) αφορά κατά τη γνώμη μου και άλλους modelers σε διάφορους συνδιασμούς rig.

 

Δείτε το:

 

http://guitarplayer.com/GearVideo.aspx?bctid=822867953001&bclid=27948268001

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραδίκια φρέσκαααα....

Ωραίο βίντεο.

Πάντως, σε εμένα δεν λέει κάτι καινούργιο. Ακόμα από τα αρχικά pod θεωρούσα ότι κανείς δεν μπορεί πλέον να καταλάβει το ψηφίο - ειδικά όταν είναι ηχογραφημένο. Είναι πάντα βέβαια θέμα ρυθμίσεων.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ανεβάζει το guitar player τόσο κακοσυμπιεσμένα videos?  ::)

 

Ήταν κακής ποιότητας.

(Εννοώ το video σαν ήχος όπως έχει ανέβει, όχι τη δουλειά που έκανε ο τύπος στο να ρυθμίσει, να παίξει και να συγκρίνει τα 2 μηχανήματα...)

Πριν ακόμα αγγίξει την κιθάρα, απο το πως ακουγόταν η ομιλία του και μόνο γινόταν αντιληπτό οτι το βιντεάκι σαν ήχος είναι πολύ low quality (..όταν ακούς τα πρίμα στα s του να "μασουλάνε" τόσο πολύ...)

Όταν δε αρχίζει να παίζει η κιθάρα, μεταξύ των νοτών μπορείς να ακούσεις ρυάκια, ποταμάκια, γατάκια, πουλάκια κι άλλα τέτοια περίεργα... :D ;D

 

Μου έκανε εντύπωση γιατί είναι video στο official site του guitar player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν κακής ποιότητας.

 

Έχεις δίκιο. Δεν ξέρω, για οικονομία στο bandwidth?  :-\

 

Ωστόσο το ενδιαφέρον στοιχείο στο τεστ, ήταν αυτό που σχολιάζει ο παρουσιαστής (που τυχγάνει και πολύ καλός παίκτης παρεμπιπτόντως) σχετικά με τη φιλοσοφία χρήσης. Δηλαδή, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι, αν εκμεταλευτείς το αναλογικό τμήμα του DT το αποτέλεσμα δεν ξεχωρίζει από αυτό του real thing.

 

Δίνει λοιπόν μια ιδέα για κάποιους που μπορούν και θέλουν να χρησιμοποιούν ένα υβριδικό σύστημα, με τελικό λαμπάτο για παράδειγμα. Να σημειωθεί ότι σε μεγάλο βαθμό αναφέρεται και στην αίσθηση του πράγματος, πέρα από τον ήχο (που, όπως ξέρουμε από καιρό, σε συνθήκες ηχογράφησης ΔΕΝ ξεχωρίζει στο 99% των περιπτώσεων).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου