Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson + American Vintage 56 Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λογικό είναι να εχουν, αφού έχουν και διαφορά κατασκευαστική μισού αιώνα! (δεν θα πω τίποτα για τα κσύλα γιατί θα πέσει κσύλο πάλι  ;D )

Πάντως ακούγεται μια χαρά και το re-issue... τι λέμε τώρα. Σίγουρα πιο bright και λόγω "καινουργίλας" (επιστημονικός όρος είναι αυτός που έχει να κάνει με τα λούστρα στο μπράτσο λολ), όμως έχει όλα τα φόντα σε καμιά 50αριά χρονάκια να ακούγεται ψυχή τε και σώματι, από τους μαγνήτες μέχρι το συνολικό της intonation, τόσο επιθυμητή όσο και η ορίτζιναλ του Έρικ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα ακουγεται το reissue... ;D,στον πισω μαγνητη ο ΕJ χρησιμοποιει αυτον το μαγνητη

 

http://www.dimarzio.com/pickups/strat/hum-canceling-strat/hs-2

 

(wired top coil only)

 

οποτε δεν εχει καμμια σχεση με αυτον του Reissue ,τωρα εχει τοσα πολλα ΕΦΕ ο ηχος του που ΙΜΗΟ δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο η κιθαρα....

 

το μεγαλύτερο προτερημα των reissue ειναι οτι ΟΛΕΣ ειναι ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΕΣ και ΚΑΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ κιθαρες σε αντιθεση με τις παλιες που ειναι...ΛΟΤΤΟ... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι.... δεν ακούγεται καλύτερα το reissue ;D!!!!! Η διαφορά στις δυναμικές είναι λίγο.... μεγάλη!! Ασε που ξεχωρίζουν και καλύτερα οι νότες στην original........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μπορει να εισαι ο ΜΠΑΤΜΑΝ... ;D..εγω πανω κατω ιδιες τις ακουω με την RI πιο ζωντανη και σκαστη.Τωρα δυναμικες και τετοια δεν τα ξερω απο χωριο ειμαι... ;D ;D ;D

 

Με τοσο FUZZ που βαζει που ακους τις...ξεχωριστες νοτες ενας θεος ξερει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μυθικός παίκτης,εξαιρετικές κιθάρες και οι 2.

 

Για μένα δε θα είχε σημασία ποια από τις 2 θα μου δίνανε,έχουν τρομερό ήχο και οι 2! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο φιλος ο Eric οταν πιασει μετα την δικια του strat με την οποια εχει δεθει ψυχη και σωματι, τοτε τα χερακια του πατανε στον 7ο ουρανο;

Λεω τωρα, μηπως παιζει και η ψυχολογια... :/

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω τις δυναμικες τις καθοριζει ο παικτης και μονο.

+ οτι με τοσα  reverb-chorus-univibe-οειδη που την φορτωνει ο EJ δεν καταλαβα καθολου καθαρο ηχο.

Anyway Original : Αερινη με δοσεις αλητειας , εχει παλιωσει το νιτρο και ειναι ξεκαθαρο στο αυτι οτι το οργανο αναπνεει καλυτερα. Αρα οξειδωνεται σωστα και relicarei ομορφα.

              Reissue : A bit harsh sounding , της λειπει αυτο το κατι, ( 1 πολεμος βιετναμ κτλπ κτλπ ) μεταξυ φθορας και αφθαρσιας ο ηχος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει παλιωσει το νιτρο και ειναι ξεκαθαρο στο αυτι οτι το οργανο αναπνεει καλυτερα.

 

 

εγω καπου ειδα οτι φοραει και

 

AQUASPHERE_EasyMaskSet.jpg

 

;D

 

 

Αρα οξειδωνεται σωστα

 

το κΣυλο? ;D ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθάρες μπορεί να έχουν μια μικρή ηχητική διαφορά  , αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πω πια είναι καλύτερη . Αυτό που είναι χαρακτηριστικό στο video είναι τα χέρια και τα εφέ του Johnson. Πιστεύω ακράδαντα ότι και το κουπί του ανηψιού μου να έπαιζε ωραία θα ακουγόταν και θα συζητούσαμε για ώρες για το αν ακούγεται καλύτερα η 56 αρα ή το κουπί . Δε μ ' αρέσει γενικά ο τόσο φορτωμένος ήχος αλλά ο johnson έχει κάτι που είναι σημα κατατεθέν  του και μ΄αρέσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου