Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson + American Vintage 56 Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οντως το ξυλο οξειδωνεται και πιο συγκεκριμενα οξειδωνεται κυριως η λιγνινη...η οξειδωση εμφανιζεται σαν καφε χρωμα,οταν το ξυλο δεν εχει υγρασια ή γκρι οταν εχει!

Και να φανταστειτε οτι την διαφορα την καταλαβα με το αυτι !!!!!  ;D ;D

Thank you chemic boys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξέρω αν είναι τα ξύλα, ο μαγντης ή η εξοικείωση του Eric, αλλά στα καθαρά ο ήχος της vintage είναι απίστευτος. Με τα γκάζια νομίζω πως η reissue ακουγόταν καλύτερα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξετε όταν χτυπάει την νότα στην δικιά του ο ήχος δυναμώνει χωρίς να "κομπρεσάρει" ενώ στην reissue η κιθάρα σαν να μπουκώνει.

 

Αυτο ειναι μαλλον θεμα ΤΑΣΤΩΝ,αλλο τα κτηνωδη jumbo που φοραει η vintage και αλλο τα αστεια vintage frets...φυσικα και μια κιθαρα με jumbo frets εχει περισσοτερη νοτα και sustain (και πριμα) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έναν DImarzio HS3 που έχω παρατημένο να τον βάλω στην μεξικάνα classic player 60s με συνδεδεμένο μόνο το top coil ή να την στείλω την κιθάρα σε καμμια οικοδομή να φάει vibrations να φτιάξει? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλως αν δαιν παλιοσουν τα νητρα δουλια δαιν κανις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι θα το πω... Κατα τη δικη μου αποψη παντα:

 

1. Ο τροπος που κατασκευαζονταν τοτε (και στο χερι) ειναι ο λογος που σημερα λεμε για vintage κτλ

 

2. "Ο χρονος ειναι χρημα" οποτε μια κιθαρα 60ετων αποκτα μουσιακη αξια

 

3. Λογω των μασιφ ενος κομματιου ξυλου κιθαρες vintage και με "το ξεκαθαρισμα της Φυσης" που γραφω παραπανω, μια κιθαρα που ειναι 60 χρονων και μπορει και παιζει σαν καινουργια, δεν μπορει παρα να ειναι αψογα κατασκευασμενη, και ηχητικα ανωτερη. Μεχρι εκει

 

Αλλα σημερα με την τοση τεχνογνωσια, σιγουρα φτιαχνονται διαμαντια κιθαρες...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Λογω των μασιφ ενος κομματιου ξυλου κιθαρες vintage και με "το ξεκαθαρισμα της Φυσης" που γραφω παραπανω, μια κιθαρα που ειναι 60 χρονων και μπορει και παιζει σαν καινουργια, δεν μπορει παρα να ειναι αψογα κατασκευασμενη, και ηχητικα ανωτερη. Μεχρι εκει

 

Eγω παλι αψογα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ vintage κιθαρα (Fender) δεν εχω δει ΠΟΤΕ στη ζωη μου,ολες καποια "αστοχια" ειχαν (κυριως στο neck pocket) μια και ηταν κιθαρες ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ και οχι..."χειροποιητα οργανα",απο εκει και περα ΚΑΠΟΙΕΣ επαιζαν πολυ καλα (ηχητικα παντα γιατι το Playability εχει να κανει με το σετ απ και μονο) και καποιες απλα οκ .

 

Ηχητικα ΑΝΩΤΕΡΕΣ παντως απο τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ  Fender δεν νομιζω να ειναι....(βεβαια τι ξερω εγω ο βλαξ...που ΕΙΧΑ (και εχω) πολλες vintage Fender και μπορω ετσι να τις ΣΥΓΚΡΙΝΩ με τις σημερινες... ;D),vibe &  χρηματικη ΑΞΙΑ βεβαια εχουν.

 

Απο την αλλη δεν εχει γινει ΚΑΝΕΝΑ ξεκαθαρισμα της ...φυσης μια και ακριβως λογω της απλης και bullet proof κατασκευης τους ΚΑΜΜΙΑ Fender δεν εχει...εξαϋλωθει.... ;D...ολες καπου ειναι...επισης ΜΑΣΙΦ (ενα κομματι δηλ.) κιθαρες Fender ΔΕΝ υπαρχουν ,ουτε υπηρχαν ποτε,ολα τα σωματα ηταν 2-3 κομματια στις "χρυσες εποχες" και περισσοτερα αργοτερα.

 

Γενικα ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ανθρωποι ΞΕΡΟΥΝ πραγματικα απο vintage κιθαρες και για αυτο η ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ παει συννεφο,ειδικα στο ιντερνετ.

 

Αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει τα ΒΑΣΙΚΑ αυτο το site ειναι μια καλη ΑΡΧΗ

 

http://home.provide.net/~cfh/fender.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σχεδον παντα συμφωνουμε με τον Superfunk και στο συγκεκριμενο ποστ περι της μουφας και μπουρδολογιας στα περι των βιντατζ οργανων παλι συμφωνω απολυτα αλλαααααααααααααα.......

 

ΠΟΛΥ δυσκολα θα βρεις strat που να ακουγεται καλυτερα απο την EJ και ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η MELANCON.. ;)

 

 

 

ετσι για το λαδι στην φωτια....οποιαδειποτε στιγμη θελετε να κανουμε το τεστ Fender - Melancon.....στην διαθεση σας. Το εχω κανει και γι αυτο κρατησα την Melancon.

 

Η Eric J θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες κιθαρες που εχει βγαλει η φεντερ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειχα μια telecaster Melancon και πιο ψυχρο και αδιαφορο οργανο μονο σε Tom Anderson ειχα ξαναδει.. ;D...κατασκευαστικα ηταν εξαιρετικη αλλα απο ΗΧΟ....χιλιες φορες μια Baja.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου