Προς το περιεχόμενο

Eric Johnson + American Vintage 56 Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε άλλο. Κορόιδα θα είναι αν ικανοποιούνται κάποια από τα παρακάτω:

 

1. Νομίζουν ότι μια ακριβή κιθάρα είναι value for money ντε και καλά

2  Νομίζουν ότι θα παίζουν καλύτερα σε αυτή από ότι στη πιο φτηνή αλλά καλά σετερισμένη

3. Νομίζουν ότι σε blind test δύο ηλεκτρικές κιθάρες με ίδια ηλεκτρικά, hardware και setup ξεχωρίζουν από το σχήμα, το πόσα κομμάτια ξύλο είναι το σώμα κλπ κλπ.

 

 

1.Ο ορος value for money ειναι πολυ γενικος ορος και ειναι στην κριση του καθενος.με την απλη λογικη μονο οι squiers ειναι δικαια τιμολογημενες.

2.Αυτο μονο καποιος τελειωσ αρχαριος θα μπορουσε να το πιστεψει.απ την αλλη ομως μια κιθαρα που γουσταρεις ισως σε κανει να θες να παιξεις περισσοτερο.

3.Δεν νομιζω πως καταλαβα επακριβως τι θα ηθελες να πεις εδω,αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι εδω στο φορουμ πολλοι υποβαθμιζουν την σημασια των ξυλων(ενω ι καθαρα σαν οργανο ειναι 95% απο ξυλο).ισως το τι ειδους ξυλο ειναι(αν ειναι alder i mahogany px)να μην εχει ιδιαιτερη σημασια αλλα σιγουρα θα υπαρχουν ποιοτητες στο καθε ειδος.κ στο τελος,την ιδια δουλεια κανει κ μια squier k mia anderson,την ιδια δουλεια κανει ενα fiat k mia maserati.ειναι θεμα οτι το ενα το γουσταρεις με τρελα κ αυτο ειναι priceless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενω ι καθαρα σαν οργανο ειναι 95% απο ξυλο

η...ακουστική...η ηλεκτρική μπορεί να είναι πλαστική, από γραφίτη, από μπετό, από αλουμίνιο...αλλά πάλι σαν ηλεκτρική ακούγεται! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ otto##

 

Νομίζω η ατάκα "Το φινίρισμα είναι αυτό το οποίο ενισχύει το σκάσιμο και αποτρέπει το κλάσιμο στις χαμηλομεσαίες που είναι και η δύσκολότερη (ως ρος το φασματικό περιεχόμενο) περιοχή. " τα λέει όλα.  ;D ;D

 

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%9E%CF%8D%CE%BB%CE%BF_%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82

 

ΥΓ Μάλλον οι τύποι στην Vigier, την Parker, και τη Hagstrom με τις μη-ξύλινες ταστιέρες είναι άσχετοι...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η...ακουστική...η ηλεκτρική μπορεί να είναι πλαστική, από γραφίτη, από μπετό, από αλουμίνιο...αλλά πάλι σαν ηλεκτρική ακούγεται! ;)

 

Εγω απο γραφιτη ξερω οτι φτιαχνονται κυριωσ μενιρ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο γραφιτη ξερω οτι φτιαχνονται κυριωσ μενιρ ;D

ναι αλλά άλλοι ξέρουν να φτιάχνουν καλές κιθάρες και τέλεια μπράτσα για κιθάρες ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Ο ορος value for money ειναι πολυ γενικος ορος και ειναι στην κριση του καθενος.με την απλη λογικη μονο οι squiers ειναι δικαια τιμολογημενες.

2.Αυτο μονο καποιος τελειωσ αρχαριος θα μπορουσε να το πιστεψει.απ την αλλη ομως μια κιθαρα που γουσταρεις ισως σε κανει να θες να παιξεις περισσοτερο.

3.Δεν νομιζω πως καταλαβα επακριβως τι θα ηθελες να πεις εδω,αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι εδω στο φορουμ πολλοι υποβαθμιζουν την σημασια των ξυλων(ενω ι καθαρα σαν οργανο ειναι 95% απο ξυλο).ισως το τι ειδους ξυλο ειναι(αν ειναι alder i mahogany px)να μην εχει ιδιαιτερη σημασια αλλα σιγουρα θα υπαρχουν ποιοτητες στο καθε ειδος.κ στο τελος,την ιδια δουλεια κανει κ μια squier k mia anderson,την ιδια δουλεια κανει ενα fiat k mia maserati.ειναι θεμα οτι το ενα το γουσταρεις με τρελα κ αυτο ειναι priceless

 

1. Σωστά για την ερμηνεία του vfm. Όσο για τη δίκαιη τιμολόγηση, νομίζω αυτό που μας "πονάει" όλους δεν είναι τόσο το αν μια κιθάρα είναι τελικά φτηνή η ακριβή, αλλά το εύρος του περιθωρίου κέρδους, που συχνά διαστέλλεται ακραία κυρίως λόγω του brandname.

2. Όντως, υπάρχουν ποιότητες ξύλων. Το θέμα είναι αν αυτό έχει κάποιο πρακτικό αντίκρυσμα στην ηχοπαραγωγή. Προσωπικά, και δη για solid-body όργανα, πιστεύω πως δεν έχει κανένα. Επίσης προσωπικά, θα επέλεγα πάντοτε τον συνδυασμό μικρό βάρος-αντοχή σε χτυπήματα, δηλαδή οποιοδήποτε ελαφρύ hardwood. Αν ο σκοπός είναι το αισθητικό αποτέλεσμα, τα πράγματα αλλάζουν, αλλά εκεί μιλάμε πλέον για "ομορφιά" που λέγαμε μικροί.

3. Ο παραλληλισμός είναι λίγο άστοχος, αν μου επιτρέπεις: ο καλύτερος-γρηγορότερος-πιο δεξιοτέχνης οδηγός περιορίζεται από το πιο αδύναμο αυτοκίνητο σε κράτημα-επιτάχυνση-ταχύτητα-κλπ., έστω κι αν εκείνο είναι μηχανολογικά τέλεια ρυθμισμένο. Το ίδιο δε συμβαίνει με τον αντίστοιχο κιθαρίστα που παίζει ένα φτηνό όργανο με άψογο setup. Επίσης, στο αυτοκίνητο πληρώνεις αδρά και το πολύ ακριβότερο r&d που ευθύνεται για έναν κινητήρα με ειδική ισχύ 150hp/lit. Στις κιθάρες τα πράγματα είναι σε γενικές γραμμές πολύ πιο ήπια, και η εξέλιξη πολύ πιο αργή και φτηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re-post:

 

"Αυτο δεν το καταλαβα ποτε... Γιατι το παλιο ξυλο πρεπει σωνει και καλα να ακουγεται καλυτερα;

 

Πχ εγω μπορει να ανοιξω θεμα που να λεει, οτι ενα παλιο ξυλο χανει στο ηχο γιατι αδυνατιζουν οι ινες του ξυλου κτλ και ετσι γινεται πιο πορωδες το ξυλο κτλ, και χανει απο τη μαζα αρκετα κτλ, και ο αερας και το καυσαεριο επιδρουν αρνητικα στο "ζωντανο" ξυλο, και τοσο καιρο εκτεθημενο στον αερα και την ατμοσφαιρικη πιεση τεσπα, το ξυλο εχει γινει καλαμακι...

 

Για βαλτε να παιξει αυτη η αποψη απο τους μαρκετιστες στο νετ για καμια 10ρια χρονια, και μετα τα ξαναλεμε"

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλα απευθυνεται σε φανς του GEORGE HARRISON (o οποιος τη χρησιμοποιησε ΜΟΝΟ στο Let it be & μετα τη..ΧΑΡΙΣΕ .. ;D)

 

γι' αυτό άλλωστε ονομαζόταν και ...Χάρισον  :P :P :P

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Ο ορος value for money ειναι πολυ γενικος ορος και ειναι στην κριση του καθενος.με την απλη λογικη μονο οι squiers ειναι δικαια τιμολογημενες.

2.Αυτο μονο καποιος τελειωσ αρχαριος θα μπορουσε να το πιστεψει.απ την αλλη ομως μια κιθαρα που γουσταρεις ισως σε κανει να θες να παιξεις περισσοτερο.

3.Δεν νομιζω πως καταλαβα επακριβως τι θα ηθελες να πεις εδω,αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι εδω στο φορουμ πολλοι υποβαθμιζουν την σημασια των ξυλων(ενω ι καθαρα σαν οργανο ειναι 95% απο ξυλο).ισως το τι ειδους ξυλο ειναι(αν ειναι alder i mahogany px)να μην εχει ιδιαιτερη σημασια αλλα σιγουρα θα υπαρχουν ποιοτητες στο καθε ειδος.κ στο τελος,την ιδια δουλεια κανει κ μια squier k mia anderson,την ιδια δουλεια κανει ενα fiat k mia maserati.ειναι θεμα οτι το ενα το γουσταρεις με τρελα κ αυτο ειναι priceless

 

1. Ο όρος value for money φυσικά και είναι κάπως παρωχημένος και γενικός αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει κοινή λογική ώστε να καταλαβαινόμαστε. Ένα όργανο που κάνει 10000 Ε δε μπορεί να είναι value for money εκτός αν είναι διαμαντένιο ή αν το έπαιζε η Janis Joplin.

 

2. Αρχάριος ε; Ξέρεις πόσος κόσμος (και από εδώ μέσα) παίζει κιθάρα με το μάτι αλλά είναι μαέστρος;

 

3. 95% Είναι ξύλο αλλά ο ήχος επηρεάζεται από αυτό κατά 5% στα ηλεκτρικά όργανα. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές, μία κιθάρα με καλά υλικά και καλή κατασκευή θα έχει και αντίστοιχες μηχανικές αντοχές κλπ. Η fender custom shop με μία american standard ή μία μέξικο αν επιλέξεις ίδια ηλεκτρικά και ταστιέρα θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο. Μιλάω για την ταστιέρα διότι θέλουν δουλειά και τα τάστα κλπ. Διαφωνείς; Και για να σου απαντήσω στο ερωτημά σου, ναι μία squier και μία anderson πιστεύω ότι κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Τώρα για τo παράδειγμα με τα αυτοκίνητα δεν έχω να πω τίποτα. Συνχέεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους και συγκρίνεις τελείως διαφορετικά καταναλωτικά αγαθά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο όρος value for money φυσικά και είναι κάπως παρωχημένος και γενικός αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει κοινή λογική ώστε να καταλαβαινόμαστε. Ένα όργανο που κάνει 10000 Ε δε μπορεί να είναι value for money εκτός αν είναι διαμαντένιο ή αν το έπαιζε η Janis Joplin.

 

2. Αρχάριος ε; Ξέρεις πόσος κόσμος (και από εδώ μέσα) παίζει κιθάρα με το μάτι αλλά είναι μαέστρος;

 

3. 95% Είναι ξύλο αλλά ο ήχος επηρεάζεται από αυτό κατά 5% στα ηλεκτρικά όργανα. Το έχω ξαναγράψει πολλές φορές, μία κιθάρα με καλά υλικά και καλή κατασκευή θα έχει και αντίστοιχες μηχανικές αντοχές κλπ. Η fender custom shop με μία american standard ή μία μέξικο αν επιλέξεις ίδια ηλεκτρικά και ταστιέρα θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο. Μιλάω για την ταστιέρα διότι θέλουν δουλειά και τα τάστα κλπ. Διαφωνείς; Και για να σου απαντήσω στο ερωτημά σου, ναι μία squier και μία anderson πιστεύω ότι κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Τώρα για τo παράδειγμα με τα αυτοκίνητα δεν έχω να πω τίποτα. Συνχέεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους και συγκρίνεις τελείως διαφορετικά καταναλωτικά αγαθά.

 

 

 

Θα διαφωνησω μαζι σου οτι ειναι τελειως διαφορετικα αγαθα.εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες μεν,αλλα κ στα 2 αυτα αγαθά μπαινει μέσα κ ο συναισθηματικος παραγοντας σε μεγαλο βαθμο.το παραδειγμα το ανεφερα με την εννοια οτι κ το φιατ κ η squier καλυπτουν την αναγκη να παιξεις μουσικη στη μια περιπτωση κ στην αλλη να οδηγήσεις.

Κ οχι,δεν πιστευω οτι μια cs fender θα ακουγεται το ίδιο με την μεξικανικη.μπορει να πλησιασουν πολυ αλλα ακριβως το ιδιο αποκλειεται.δεν εχω το παραδειγμα της φεντερ,αλλα στις 2 suhr poy εχω κ είναι ιδια μοντελα,απλα η μια ειναι alder/maple k h allh ολη mahogany,με τα ιδια ακριβωσ ηλεκτρικα,ταστα κ ιδιους μαγνητες,υπαρχει διαφορα στον ηχο.οχι ποιοτικη διαφορα,διαφορα χαρακτηρα.το νουμερο που χρησιμοποιεις,δηλ 10.000 για οργανο ειναι τελείως εκτος λογικης,δεν ξερω κανενα solid body μοντελο παραγωγης να κανει τόσα.αφηνουμε τα συλλεκτικα μοντελα απ έξω.προφανως κ δεν αξιζει τόσα λεφτα.εννοειτε ο suhr k ο anderson χρεώνουν ακριβα τις κιθάρες τους.γιατι είναι μαγκες ομως,κ μπορουν να το κάνουν.ας φτιάχνουν όλοι τοσο ποθητες κιθάρες,γτ αυτη είναι η λεξη κλειδι,ποθητες.τωρα το αν παιζουν καλυτερα απο πιο προσιτα οργανα οπως απλη usa strat κλπ κλπ,οι αποψεις ποικιλουν.για μενα ναι,παιζουν κ με μεγαλη διαφορα.για πολλους αλλους οχι.είναι καλο ομως που εχουμε ολοι επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου